ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Nie oświadczam się (ebook)(audiobook)(audiobook)

Autor:
Wiesław Łuka
Wydawnictwo:
Dowody na istnienie
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
198
3w1 w pakiecie:
     PDF
     ePub
     Mobi

eBook

32,50 zł
26,00 zł

DODAJ DO lub KUP NA PREZENT KUP 1-KLIKNIĘCIEM

Przenieś na półkę

Do przechowalni

Przerażająca zmowa milczenia

Nie oświadczam się to książka Wiesława Łuki, która stanowi reporterskie studium zła. Opis okrutnej zbrodni, relacji z sali sądowej, zapis rozmów ze świadkami, oskarżonymi i ich rodzinami. To opowieść, która bezustannie wrze brawurowym językiem, bulgocze i kipi od imion, nazwisk, tysięcy szczegółów. To historia uniwersalna, ponadczasowa, ale jednak twardo osadzona w burym Peerelu.

(…) Była to cicha i święta noc w miasteczku Połaniec. Rok 1976. Ludzie wyszli z pasterki, wsiedli do autobusu i ruszyli w kierunku Zrębina. Tak się nazywa ich wieś nieopodal. Po drodze stało się nieodwracalne. Trzydziestu pasażerów patrzyło przez szyby, jak ono się dzieje. Sąsiedzi zabijali sąsiadów: młodą kobietę w ciąży, jej męża i nastoletniego brata.

Scena makabrycznej śmierci oświetlona długimi światłami pekaesu powraca w książce Wiesława Łuki wielokrotnie. I scena przysięgi. Tym, którzy wszystko widzieli, mordercy przekłuwali palce agrafką, by kroplą krwi rozmazaną na papierze każdy potwierdził zobowiązanie do wiecznego milczenia. Każdy też ucałował krzyżyk różańca podsuwanego im do ust przez zbrodniczą rękę. „Sprawcy zastraszyli kilkudziesięciu świadków magią i konkretem” – po wielu miesiącach procesu powie prokurator. Konkretem były pieniądze wsuwane ukradkiem do kilkudziesięciu kieszeni.

Niebywała zmowa milczenia mieszkańców Zrębina prawie się powiodła i Łuka pokazuje nam, jak to się mogło stać. Jego książka to reporterskie studium zła: przenikliwie zdokumentowane i świetnie napisane. To opowieść, która nieustannie wrze brawurowym językiem, bulgocze i kipi od imion, nazwisk, tysięcy szczegółów, wypowiedzi niekoniecznie na zasadniczy temat. To historia uniwersalna, ponadczasowa, ale jednak twardo osadzona w burym Peerelu. Jest więc też zapisem tamtej epoki.

To reportaż totalny, jak o takich tekstach mawia Małgorzata Szejnert  (…)

                                                                                               Fragment książki

Zamknij

Wybierz metodę płatności