APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Kasta. Korzenie naszej goryczy

(ebook) (audiobook) (audiobook)
Autor:
Isabel Wilkerson
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
536
Dostępne formaty:
     ePub
     Mobi

eBook (28,14 zł najniższa cena z 30 dni)

46,90 zł (-22%)
36,58 zł

DODAJ DO lub KUP NA PREZENT KUP 1-KLIKNIĘCIEM

(28,14 zł najniższa cena z 30 dni)

Przenieś na półkę

Do przechowalni

Nowatorskie spojrzenie na rasizm i nierówności w Ameryce i na świecie

 

Odwiedzający Indie w 1959 roku Martin Luther King był wstrząśnięty podobieństwami systemu kastowego do amerykańskiej segregacji rasowej. W USA każdy Afroamerykanin jest niedotykalnym stwierdził wtedy. Po sześćdziesięciu latach Isabel Wilkerson, uznana amerykańska dziennikarka, zdobywczyni Nagrody Pulitzera, udowadnia, że intuicja Kinga była trafna, a jego słowa to coś więcej niż efektowne porównanie.

Rasa to skóra, kasta to kości mówi w nowej książce Wilkerson a kastowość zdefiniowała Amerykę, zanim jeszcze wykształciła się koncepcja rasy. Autorka przystępnie wyjaśnia mechanizmy działania tego ukrytego w społecznej tkance zjawiska. Na konkretnych, często szokujących przykładach, opisuje historię potężnego, niewypowiedzianego systemu podziałów, który w Ameryce zrodził ekstremalną, niespotykaną nigdzie na świecie formę niewolnictwa. Porównując go z porządkiem kastowym w Indiach oraz nazistowskimi Niemcami, autorka odkrywa osiem filarów łączących systemy kastowe w różnych kulturach.

Wilkerson w mistrzowski sposób udowadnia, że arbitralne hierarchie znakomicie funkcjonują nadal nie tylko w USA. Pokazuje, jak wpływają one na większość sfer życia codziennego: od opieki zdrowotnej przez kulturę po politykę. Wyjaśnia, dlaczego tak szkodliwe dla dzisiejszego świata jest ich istnienie. Nie stroni od osobistych historii, pisząc o sobie jako o żywym okazie eksperymentu kastowego. Formułuje też pozytywne pomysły na to, jak wyjścia poza sztuczne i destrukcyjne podziały.

Kasta wyprowadza czytelnika z utartych kolein myślenia o amerykańskim rasizmie. Ta pięknie napisana i oryginalna książka otwiera oczy na to, co kryje się pod powierzchnią zwykłego życia.

 

Natychmiastowy amerykański klasyk i prawie na pewno najważniejsza książka literatury faktu tego stulecia The New York Times

 

Książka Wilkerson to potężna, pouczająca i płynąca z głębi serca opowieść o tym, jak reprodukuje się hierarchia, a także wezwanie do podjęcia trudnej pracy, by ją zniweczyć The Washington Post

 

Kasta pobudzi czytelników w równym stopniu do myślenia i odczuwania The New York Times Book Review

Wybrane bestsellery

Wydawnictwo Literackie - inne książki

Zamknij

Wybierz metodę płatności