ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Pokolenie Kolosów

(ebook) (audiobook) (audiobook)
Autor:
Piotr Tomza
Wydawnictwo:
WAB
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
252
Dostępne formaty:
     ePub
     Mobi

 

 

15 historii na 15-lecie. Opowieści o podróżnikach, żeglarzach, alpinistach i grotołazach zebrane z okazji jubileuszu najważniejszych polskich nagród podróżniczych

Przez piętnaście lat istnienia Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, zwane popularnie Kolosami, wyrobiły sobie markę, zgromadziły wierną publiczność i stały się największym festiwalem podróżniczym w Europie. Obrosły legendą. Na czym polega fenomen Kolosów? Co każdego roku przyciąga do Gdyni ponad setkę uczestników i kilkanaście tysięcy widzów z Polski i z zagranicy?

W swojej książce Piotr Tomza przybliża historię imprezy i zarysowuje sylwetki laureatów Kolosów. To portrety ludzi czerpiących z życia pełnymi garściami, nieustannie poszukujących przygody, którzy przekonują, że do przejechania świata wcale nie jest potrzebny zasobny portfel, a podróżowanie może być sposobem na życie.

Tom tekstów istotnych o niestrudzonych miłośnikach manowców, którzy uparcie dowodzą, że Ziemia wciąż jest planetą nieodkrytą. To książka dla ludzi z pasją.

Wojciech Kuczok

Po pierwsze: Kolosy to nazwa pierwszych polskich nagród za dokonania eksploracyjne przyznawanych corocznie począwszy od marca 2000 roku.

Po drugie: Kolosy to nieoficjalna, ale powszechnie używana nazwa Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, największej w Europie imprezy podróżniczej, która każdego marca odbywa się w Gdyni. Jej organizatorami są Urząd Miasta Gdynia i agencja MART z Krakowa. Trwa trzy dni, podczas których od rana do wieczora w ogromnej hali, mogącej pomieścić równocześnie nawet cztery tysiące widzów, zaadoptowanej tak, by pełniła również funkcję sali kinowej, odbywają się prezentacje (relacje, pokazy zdjęć oraz filmów) najciekawszych podróżniczych dokonań minionego roku kalendarzowego. Uzupełnieniem pokazów są liczne wydarzenia towarzyszące: wystawy zdjęć, seminaria specjalistyczne, spotkania z autorami książek czy targi sprzętu outdoorowego. Kulminacyjny punkt programu to zawsze ceremonia wręczenia nagród.

Po trzecie: I tu pojawia się trudność.

Bo Kolosy to również instytucja. Albo - ten termin będzie bardziej odpowiedni - marka, pod którą realizowanych jest wiele różnorodnych działań, których nadrzędny cel to popularyzacja niekomercyjnej działalności eksploracyjnej, a także integracja polskiego środowiska podróżniczego. Pod szyldem Kolosów działa strona internetowa, odbywają się spotkania z podróżnikami, a niedawno - na przykład - zorganizowana została debata o przyszłości polskiego himalaizmu.

Przede wszystkim jednak Kolosy to ludzie.

Może i brzmi to jak egzaltowany slogan, ale co na to poradzić. To ludzie są w całym tym przedsięwzięciu najważniejsi. I właśnie dlatego - chcąc opowiedzieć o piętnastu latach istnienia Kolosów - trzeba mówić o ludziach. To najlepszy sposób, by zbliżyć się do prawdy.

(fragment)

Piotr Tomza (ur. 1980) - dziennikarz, redaktor serwisu Kolosy.pl, pisze o Kolosach od roku 2000, autor opracowania Dziesięć lat Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów (Gdynia 2008). Publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Gazecie Wyborczej", "Poznaj Świat", "Rowertourze", "Afryce", "Taterniku" i "Polityce". Był założycielem i zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika "Globtroter". Laureat Nagrody im. Andrzeja Zawady (2008), uczestnik wyprawy "Afryka Nowaka" (Nagroda Specjalna Kolosów 2011). Podróżował po Europie, Afryce, Bliskim Wschodzie i Kubie. Mieszka w Krakowie.

Wybrane bestsellery

WAB - inne książki

Zamknij

Wybierz metodę płatności