ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

S³oñce jeszcze nie wzesz³o. Tsunami. Fukushima

(ebook) (audiobook) (audiobook)
Autor:
Piotr Bernardyn
Wydawnictwo:
Bezdro¿a
Wydawnictwo:
Bezdro¿a
Ocena:
5.3/6  Opinie: 3
Stron:
200
Druk:
oprawa miêkka
Dostêpne formaty:
     PDF
     ePub
     Mobi

Ksi±¿ka

niedostêpna

Powiadom mnie, gdy ksi±¿ka bêdzie dostêpna

eBook (17,45 z³ najni¿sza cena z 30 dni)

34,90 z³ (-50%)
17,45 z³

DODAJ DO lub KUP NA PREZENT KUP 1-KLIKNIÊCIEM

(17,45 z³ najni¿sza cena z 30 dni)

Przenie¶ na pó³kê

Do przechowalni

Powiadom o dostêpno¶ci audiobooka »

Dziêki Piotrowi Bernardynowi, polskiemu dziennikarzowi, który od ponad dziesiêciu lat mieszka w Tokio i zna jêzyk japoñski, mamy niepowtarzaln± okazjê spojrzeæ na ostatni± z japoñskich katastrof oczami samych mieszkañców. Przyzwyczajonych do nieszczê¶æ, jakie od niepamiêtnych czasów szykuje dla nich natura. Jak sobie z nimi radz±?
Przeczytajcie!

Japonia jest krajem, w którym cywilizacjê budowaæ trzeba ostro¿nie, w miejscu wyznaczonym przez naturê i nie budowaæ tam, gdzie regularnie pokazuje siê jej gwa³towno¶æ: trzêsienie ziemi, osuniêcie stoku, przej¶cie tajfunu. Kto tego zaniedba, dom jego zniesiony bêdzie do szczêtu. A je¶li do tego dodaæ brak pokory i brutalne narzucenie naturze roli narzêdzia do budowania w³asnej wizji krajobrazu? Pierwsza czê¶æ ksi±¿ki Piotra Bernardyna, bêd±ca dziennikiem trzêsienia ziemi i tsunami, pokazuje co siê dzieje, gdy natura wchodzi do akcji z ca³± okrutn± przewidywalno¶ci± kataklizmu. Ta czê¶æ, to ¶wietna rejestracja zachowañ jednostek i ca³ego spo³eczeñstwa japoñskiego. To lekcja pokory i spo³ecznej pow¶ci±gliwo¶ci, dyscypliny. Co siê jednak dzieje, gdy spo³eczna pow¶ci±gliwo¶æ i przesadna dyscyplina, po³±czone z pos³uszeñstwem wobec interesów przemys³u, hamuj± zdrowy opór spo³eczny – o tym jest wiêksza, druga czê¶æ ksi±¿ki. To relacja z niezakoñczonej do dzisiaj operacji usuwania skutków katastrofy nuklearnej. Autor dokumentuje wydarzenia po uszkodzeniu w wyniku tsunami elektrowni Fukushima Daiichi z dociekliwo¶ci± i du¿± wra¿liwo¶ci± na krzywdê spo³eczn±, dociekaj±c przyczyn ludzkich w osi±gniêtej skali nieszczê¶cia, podkre¶laj±c dwuznaczn± rolê odegran± przez interesy grupowe przemys³u energetycznego, media, podkre¶laj±c ciê¿ar odpowiedzialno¶ci, jaki spoczywa na politykach. W sytuacji prawdziwego kryzysu jest on tak wielki, ¿e jedynie historia odpowie, czy go ud¼wignêli. Ale na pytanie o sensowno¶æ i przysz³o¶æ energetyki nuklearnej – czytelnik musi sobie odpowiedzieæ sam.

Dr Jadwiga Rodowicz-Czechowska, Ambasador RP w Japonii w latach 2008–12

Widzieli¶my to wszyscy: 11 marca 2011 roku w Japonii najpierw zatrzês³a siê ziemia, potem po³acie l±du zala³y fale tsunami. Piotr Bernardyn mieszka w Japonii. Ma nam do powiedzenia znacznie wiêcej, ni¿ ówczesny medialny przekaz: spektakularne obrazy ¿ywio³u i stereotypowe uwagi o zimnokrwistych Japoñczykach. Trauma tsunami przechodzi w jego relacji w traumê Fukushimy – wielki znak zapytania nad przysz³o¶ci± energetyki j±drowej.

Piotr Mucharski, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”

To nie tylko dobra, a wrêcz fascynuj±ca lektura. Dawno niczego tak dobrze napisanego nie czyta³em.

Prof. dr hab. in¿. Wladyslaw Mielczarski, Politechnika £ódzka i European Energy Institute


Piotr Bernardyn – Z urodzenia gdañszczanin, serce dzieli miêdzy Polskê a Daleki Wschód. Od wyjazdu w latach 90. na stypendium do Niemiec, wiêkszo¶æ czasu spêdzi³ za granic±, w tym ponad dziesiêæ lat w Tokio. W Polsce i w Niemczech studiowa³ ekonomiê, w Japonii na Uniwersytecie Keio – stosunki miêdzynarodowe. Przez lata aktywny w biznesie, m.in. w consultingu i jako t³umacz wspieraj±cy japoñskie inwestycje w Polsce. W drugim wcieleniu dziennikarz i eseista. Od kilkunastu lat sta³y wspó³pracownik „Tygodnika Powszechnego”; pisze o historii, polityce i kulturze Japonii, Chin, Tajwanu, Korei i innych krajów regionu. Relacjonowa³ m.in. olimpiadê w Pekinie, jego artyku³y publikowa³a „Rzeczpospolita” (dodatkek „Plus Minus”) i „Gazeta Wyborcza”, a tak¿e prasa japoñska. Esej Duch Hiroszmy ukaza³ siê w 2011 roku w podrêczniku szkolnym do gimnazjum. Po trzêsieniu ziemi i awarii elektrowni atomowej w Fukushimie nie opu¶ci³ Japonii, choæ wtedy by³o to nierzadkie w¶ród mieszkaj±cych tam obcokrajowców. Ba³ siê jak wszyscy inni, ale górê wziê³a zapewne lojalno¶æ do Japonii. W zamian móg³ z bliska obserwowaæ zmagania dzielnego narodu z tragedi±. Dzi¶ dzieli czas miêdzy Polskê i Japoniê oraz przygotowuje kolejn± ksi±¿kê o Dalekim Wschodzie. (Dr Jadwiga Rodowicz-Czechowska, Ambasador RP w Japonii w latach 2008–12)

Wybrane bestsellery

Bezdro¿a - inne ksi±¿ki

Zamknij

Wybierz metodê p³atno¶ci