ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Kazachskie stepy. Ziemie przeklęte?

(ebook) (audiobook) (audiobook)
Autor:
Krzysztof Renik
Kazachskie stepy. Ziemie przeklęte? Krzysztof Renik - okładka książki

Kazachskie stepy. Ziemie przeklęte? Krzysztof Renik - okładka książki

Kazachskie stepy. Ziemie przeklęte? Krzysztof Renik - okładka audiobooka MP3

Kazachskie stepy. Ziemie przeklęte? Krzysztof Renik - okładka audiobooks CD

ZAJRZYJ DO KSIĄŻKI

Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Czas nagrania:
10 godz. 22 min.
Dostępne formaty:
     ePub
     Mobi
Audiobook
Audiobook w mp3

eBook (45,10 zł najniższa cena z 30 dni)

55,00 zł (-18%)
45,10 zł

DODAJ DO lub KUP NA PREZENT KUP 1-KLIKNIĘCIEM

(45,10 zł najniższa cena z 30 dni)

Audiobook mp3 (40,18 zł najniższa cena z 30 dni)

49,00 zł (-18%)
40,18 zł

DODAJ DO lub KUP NA PREZENT KUP 1-KLIKNIĘCIEM

(40,18 zł najniższa cena z 30 dni)

Przenieś na półkę

Do przechowalni

Do przechowalni

Człowiek przemierzający step, podróżny, który jest w drodze, korzystał tu zawsze z przywileju gościnności. Skoro jest w drodze, z dala od rodzinnych stron, z dala od swych bliskich, to w każdej sytuacji należy okazać mu pomoc. Nie należy go pytać, czy jest twoim przyjacielem, czy wrogiem, nie należy go pytać o to, w jakich zamiarach przybywa do twego kraju. Należy mu po prostu okazać pomoc, a potem wyprawić w dalszą drogę. Szczerze mówiąc, kilkakrotnie byliśmy nawet zażenowani, gdy w przydrożnych czajchanach, po wypiciu przez nas herbaty oraz zjedzeniu kilku kawałków miejscowego chleba, Kazach-właściciel nie chciał od nas żadnych pieniędzy. Mówił po prostu – jesteście w drodze. I w słowach tych nie było żadnej sztuczności, żadnego działania na pokaz. On był po prostu przekonany, że tak właśnie powinien postąpić.
Niezwykłe, a jednocześnie krzepiące, iż tej starej, stepowej tradycji nie zniszczył czas sowieckiej dominacji, że przetrwała ona ową dziejową zawieruchę, którą zgotowali Kazachom Sowieci.

fragment książki
 

„Kazachskie stepy – ziemie przeklęte?” – znak zapytania w tytule książki nie jest przypadkowy. W polskiej literaturze wspomnieniowej, a niejednokrotnie i w pracach o charakterze historycznym ziemie dzisiejszego Kazachstanu określane bywają mianem „nieludzkich i przeklętych”. Autor, stawiając znak zapytania w tytule publikacji, chce zwrócić uwagę na fakt, iż kazachskie stepy, a tym bardziej autochtoni tych ziem, nie zasługują na określenie przeklęte/przeklęci. Przeklęty może być natomiast system, który z kazachskich stepów uczynił miejsce deportacji milionów ludzi różnych narodowości z obszaru rozciągającego się od wybrzeży Morza Bałtyckiego po brzegi Pacyfiku. Wielu z deportowanych na zawsze pozostało w kazachskiej ziemi. Wśród zesłanych do łagrów lub przymusowo osiedlonych na stepach Kazachstanu „pod komendanturą” znaleźli się także Polacy z dawnych ziem I Rzeczypospolitej (lata trzydzieste XX wieku) i II Rzeczypospolitej (lata czterdzieste XX wieku).

Wybrane bestsellery

Wydawnictwo Akademickie DIALOG - inne książki

Zamknij

Wybierz metodę płatności