ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Wszystko za Everest (ebook)(audiobook)(audiobook)

Autor:
Jon Krakauer
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Czarne
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Czarne
Ocena:
6.0/6  Opinie: 1
Stron:
376
Druk:
oprawa miękka
2w1 w pakiecie:
     ePub
     Mobi

Książka

39,90 zł
30,40 zł

DODAJ DO

eBook

29,90 zł
23,02 zł

DODAJ DO lub KUP NA PREZENT KUP 1-KLIKNIĘCIEM

Poleć tę książkę znajomemu Poleć tę książkę znajomemu!!

Przenieś na półkę

Do przechowalni

Do przechowalni

Ten, który przeżył 

Wstrząsająca relacja uczestnika jednej z najbardziej tragicznych wypraw na najwyższy szczyt świata. To był czarny dzień w historii himalaizmu. Co się tak właściwie wydarzyło? Książka Jona Krakauera to rzetelny opis każdego dnia wyprawy z 1996 roku. Autor był tym, który przeżył. Poprzez analizę wydarzeń próbuje dociec, co było przyczyną katastrofy.  Wszystko za Everest, stanowi pewnego rodzaju katharsis, to szczere i surowe odtworzenie poszczególnych etapów zdobywania góry. W tym czasie na Mount Everest wyruszyło wiele komercyjnych wypraw, wielu biorących w nich udział ludzi zginęło. Krakauer przybliża kulisy takich wypraw, w których udział nieraz biorą nowicjusze powodując, według szrerpów gniew bogów, lub po prostu stanowiąc zagrożenie dla siebie i innych. Mimo, że tragedia wydarzyła się dziesięć lat temu, cała sprawa wciąż budzi emocje. Literacki talent autora sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem. Jego reportaż opowiada o odwadze i determinacji, ale także szaleństwie jakim jest pragnienie zdobyci góry za wszelką cenę. Są ludzie, którzy swoje marzenia przypłacili życiem. 

(…) W marcu 1996 roku magazyn „Outside” wysłał mnie do Nepalu, żebym wziął udział w komercyjnej wyprawie na Everest w charakterze uczestnika i zarazem reportera. Pojechałem tam jako jeden z ośmiu klientów w zespole kierowanym przez słynnego przewodnika z Nowej Zelandii – Roba Halla. 10 maja stanąłem na szczycie, ale cena sukcesu była straszna.
Spośród pięciu uczestników tej wyprawy, którzy zdobyli wierzchołek, czterech, łącznie z Hallem, straciło życie we wściekłej burzy, jaka nadciągnęła bez ostrzeżenia, gdy byliśmy jeszcze wysoko w górze. Zanim dotarłem do bazy, lista ofiar zawierała już dziewięć nazwisk z czterech różnych zespołów, a do końca miesiąca bilans ten miał wzrosnąć o następne trzy osoby.
Wyprawa wstrząsnęła mną do głębi i pisanie artykułu przychodziło mi z trudem. Niemniej po pięciu tygodniach od powrotu z Nepalu dostarczyłem do wydawnictwa maszynopis tekstu, który został opublikowany we wrześniowym numerze „Outside”. Po wypełnieniu zobowiązania próbowałem usunąć Everest ze swoich myśli i zająć się innymi sprawami, ale okazało się to niemożliwe. Miotany sprzecznymi uczuciami, wciąż starałem się odnaleźć jakiś sens w tym, co się wydarzyło tam wysoko w górze, i obsesyjnie roztrząsałem okoliczności śmierci moich współtowarzyszy (…) 

                                                                                                     Fragment książki 

Zamknij

Wybierz metodę płatności