Włochy południowe i Rzym. Travel...

Włochy południowe i Rzym. Travelbook. Wydanie 2

Autor: 

Włochy południowe i Rzym. Travelbook. Wydanie 2
Stron: 256
Ksiazka drukowana Druk (oprawa: miękka)
Wydawca: Bezdroża

Włochy południowe to kraina wciąż nieodkryta. Podróż po niej najlepiej rozpocząć w Rzymie, jednym z najciekawszych miast Europy, by potem stopniowo zanurzać się w tajemniczym świecie prowincjonalnej Italii. Kolorowy i dandysowski Neapol, wydobyte z popiołów Wezuwiusza Pompeje, ukryte w zatokach plaże, zabytkowe sanktuaria i owiane legendami zamki, przytulone do skał portowe miasteczka – to wszystko czeka na turystów zapuszczających się na kraniec włoskiego „buta”.
  • Plaże, klify, podwodne jaskinie
  • Wulkaniczne atrakcje Kampanii
  • Barokowe i romańskie katedry
  • Zamki i parki archeologiczne
  • Trulli, barwne festy i doskonała kuchnia
Travelbook to Twój niezastąpiony towarzysz podróży. Wskaże najważniejsze atrakcje, podpowie, czego szukać poza głównymi szlakami, i wprowadzi w świat miejscowych obyczajów. Znajdziesz w nim opisy najciekawszych regionów i miast, a sprawdzone informacje praktyczne ułatwią zaplanowanie podróży. Przewodnik uzupełniają czytelne mapy, starannie dobrane zdjęcia i liczne ramki z ciekawostkami. Wszystko to w połączeniu z poręcznym formatem i atrakcyjną szatą graficzną sprawia, że Travelbook to najlepszy wybór dla ciekawych świata.
Agnieszka Masternak – teatrolog, studentka psychologii w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, które kontynuuje obecnie na rzymskiej La Sapienzy. Włochami zafascynowała się dobrych parę lat temu podczas stypendium w Udine, gdzie studiowała przez rok. Potem powracała tam wielokrotnie, posuwając się, jak zauważyła, coraz bardziej na południe i mieszkając krótszy lub dłuższy okres czasu w Sienie, Ankonie, Fano, by osiąść wreszcie w Rzymie. W międzyczasie angażowała się w międzynarodowe projekty, podejmując m.in. współpracę z włoskimi reżyserami teatralnymi i pozarządowymi organizacjami oraz doskonaliła język. Jej zainteresowania obejmują teatr, który odnajduje także w widowiskach i świętach, żywych jeszcze zwłaszcza w południowych obszarach Włoch, oraz muzykę, a w szczególności tradycyjne pieśni Ukrainy, Białorusi i Bułgarii, ale przede wszystkim tarantelle z południa Włoch. Do szczęścia potrzebuje słońca, dobrego jedzenia, otwartych ludzi i piękna wokoło. Ma wewnętrzną potrzebę podróży i odkrywania ciągle nowych rzeczy, przy czym szybko się zachwyca, ale także szybko nudzi. I może dlatego Włochy stały się dla niej właściwie drugim domem, bo, jak uważa, działają na każdy zmysł i można poznawać je w nieskończoność, wiecznie dając się czymś zachwycić i zaskoczyć.

Agnieszka Fundowicz – polonistka-komparatystka (UJ), chętnie wykraczająca poza obszar literatury i realizująca się w organizacji imprez kulturalnych, zwłaszcza koncertów muzyki niezależnej. Jako kreatywna graficzka projektowała reklamy do włoskiego pisma „Sposami” oraz uczestniczyła w programie stażowym „Gazety Wyborczej”. Wielbicielka turystyki rowerowej, realizmu magicznego i fotografowania camerą obscurą, popularyzatorka twórczości meksykańskiego pisarza Juana Rulfo. Podróżniczka po bezdrożach Kalabrii i Sycylii, której niestraszna mafia, podziemne katakumby, natrętni podrywacze, a nawet kuszące czekoladowe lody z dodatkiem piekielnie ostrego peperoncino. Pochodzi z Radomia, który od wczesnych lat był bazą wypadową do jej podróży. Jej fascynacja południową Italią zaczęła się od unijnego stażu w Cosenzie. Kiedy tęskni za Sycylią, czyta Iwaszkiewicza.

Osoby, które kupowały tę książkę, często kupowały też:

Roztocze
Artur Pawłowski
40,00 zł
44,90 zł
20,90 zł
Wielki Szlak Himalajski. 120 dni pieszej wędrów...
Joanna Lipowczan, Bartosz Malinowski
39,90 zł
24,90 zł
Dzika Italia

Tytuł jest tylko nieco przesadny, bowiem kto trafił do Kalabrii, z trudem uwierzy, że to ciągle ten sam kraj, z jakim spotkał się w regionie Wenecji Euganejskiej, Lombardii czy Toskanii. Kalabria jest piękna, rzadko zaludniona i nie ma jeszcze znaczącej infrastruktury turystycznej. Rzadko można też rozmówić się tu po angielsku. Króluje dialekt kalabryjski, będący egzotyczną mieszanką włoskiego, greckiego, arabskiego, niemieckiego i francuskiego. Nikogo też nie zaskoczy usłyszany tu język grecki czy albański, ale akurat tu mniejszość albańska jest spora, więc łatwo zauważalna.
Międzynarodowa nowoczesność dopiero tu nadejdzie, dlatego warto już teraz poznać ten niezwykły, urokliwy region. Z atrakcjami dla niemal każdego. Jak zachwala autorka przewodnika, na terytorium Kalabrii można znaleźć trzy parki narodowe. Tym nie może pochwalić się żaden inny włoski region. To także region kontrastów. Znajdziemy tu tłoczne nadmorskie kurorty, ale w bezludnych i dzikich górach odważny piechur może natrafić na złowieszcze ruiny opuszczonych wiosek.
Najpiękniejszym miastem Kalabrii zgodnie pozostaje Tropea, popularny kurort z przepiękną starówką usytuowaną na wysokim klifie. Legenda głosi, że Tropea została założona przez Herkulesa. Dla wielu przyjeżdżających tu turystów Tropea pozostanie zapewne w pamięci jako miejsce, w którym jada się czerwone lody cebulowe. Ale niezapomniane pozostają również Santa Maria delTIsola, prastare benedyktyńskie sanktuarium, a także skała Scoglio San Leonardo, zamykająca z jednej strony słynną plażę Spiaggia Della Rotonda, leżąca u stóp wspomnianego klifu. Z Corso Vittorio Emanuele roztacza się niezwykły widok na turkusowe wody Morza Śródziemnego. Tropea ma wiele interesujących miejsc, które każdemu mogą na długo zapaść w pamięć, a tę wzmocnią zapachy lukrecji, fig i bergamotki, z których uprawy słynie Kalabria. Miejsce do odkrycia!

Tygodnik Angora AZIK Ł.; 2017-02-05