APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa

(ebook) (audiobook) (audiobook)
Autor:
Elisabeth Asbrink
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
376
Dostępne formaty:
     ePub
     Mobi

eBook (20,03 zł najniższa cena z 30 dni)

29,90 zł (-25%)
22,43 zł

DODAJ DO lub KUP NA PREZENT KUP 1-KLIKNIĘCIEM

(20,03 zł najniższa cena z 30 dni)

Przenieś na półkę

Do przechowalni

Literacki reportaż o dwóch twarzach Szwecji w czasie II wojny światowej.

Gdy w zaanektowanej przez hitlerowskie Niemcy Austrii życie Żydów stało się nie do zniesienia, Elise i Josef Ullmannowie postanowili za wszelką cenę ocalić swojego trzynastoletniego syna. Ratunek mógł oznaczać tylko jedno wysłanie Ottona do jakiegoś bezpiecznego kraju. Tak chłopiec trafił do Szwecji. W ciągu pięciu lat rozłąki, aż do ich śmierci w Auschwitz w 1944 roku, piszą do niego ponad pięćset listów, na podstawie których Elisabeth sbrink tworzy intymną opowieść o miłości i tęsknocie wplecioną w najczarniejsze fragmenty historii Europy XX wieku.

Ale ta historia ma jeszcze jednego bohatera. To Ingvar Kamprad, rówieśnik Ottona i późniejszy twórca IKEI. Zafascynowany nazistowskimi ideami należał do faszyzujących szwedzkich organizacji. Losy tych dwóch chłopców splotły się, gdy Otto zatrudnił się na farmie Kampradów. Ingvar wiedział, że Otto jest Żydem, Otto znał poglądy Ingvara, a mimo to połączyła ich przyjaźń. To kolejna zagadka ludzkiego losu.

To opowieść o życiu, które nagle rozpada się w proch, o rozpaczliwym szukaniu ratunku, o samotności dziecka wyrwanego z rodzinnego domu, o najgorszej zarazie, jaka mogła spotkać ludzkość nienawiści do drugiego człowieka. To wreszcie rozliczenie autorki ze wstydliwą historią jej kraju. sbrink demaskuje Szwecję i jej prawdziwy stosunek do Żydów niechęć, bierność i milczące przyzwolenie na Zagładę.

Wybrane bestsellery

Wielka Litera - inne książki

Zamknij

Wybierz metodę płatności