Tybet. Legenda i rzeczywistość. ...

Tybet. Legenda i rzeczywistość. Wydanie 1

Autor: 

Tybet. Legenda i rzeczywistość. Wydanie 1
Stron: 367
Ksiazka drukowana Druk (oprawa: miękka)
Wydawca: Bezdroża

Najobszerniejsza i najbardziej gruntowna monografia polskiego autora na temat Tybetu i buddyzmu tybetańskiego. Autor opisuje najbardziej istotne kwestie buddyzmu, ezoteryczną sztukę wadżrajany, rytuały, inicjacje, medytacje znaczenie mandali.Wprowadza w tajemną medycynę tybetańską, systemy wróżebne, opisuje znaczenie amuletów zbi i tradycje Tybetańczyków. Kilkaset zdjęć ilustrujących tekst ukazuje niezwykłe krajobrazy Dachu Świata, stare klasztory, życie tak mnichów jak i zwykłych ludzi. ta fotograficzna relacja z wieloletnich wędrówek autora daje wyobrażenie o specyfice i bogactwie kultury Kraju Śniegów.

Liczne pobyty Marka Kalmusa w klasztorach, spotkania z Dalaj Lamą i z licznymi inkarnowanymi lamami oraz uczonymi tybetańskimi, bezpośredni kontakt z pielgrzymami oraz ze zwykłymi mieszkańcami regionu dały mu wielką wiedzę praktyczną i doświadczenie. Dzięki temu Tybet. Legenda i rzeczywistość to książka o żywej narracji oraz wciągająca i pasjonująca opowieść.

Dzięki Tybetańczykom - pisze Marek Kalmus - ich pogodzie ducha nauczyłem się, nawet w obliczu najgorszych przeciwności losu, patrzeć na życie bardziej otwarcie, spokojnie i uważnie. Było to dla mnie również inspiracją do ukończenia drugiego kierunku studiów: filozofii i kulturoznawstwa orientalnego oraz do napisania pracy dyplomowej Hermeneutyka sztuki tybetańskiej. Wszystko to sprawiło, że głęboko zaangażowałem się w sprawy Tybetu. Uważam bowiem, że mamy moralny obowiązek nie dopuścić do zaginięcia -- co właściwie dzieje się na naszych oczach -- unikalnej duchowej i materialnej kultury Tybetu oraz wynarodowienia Tybetańczyków, którzy już są mniejszością narodową we własnym kraju!

Mam nadzieję, że ta książka przybliży Czytelnikowi do niedawna niedostępny "Dach Świata" i ukaże Tybetańczyków jako ludzi wielkiego ducha, pozwalając zarazem rozwiać wiele zgoła absurdalnych mitów, które wokół Tybetu narosły.

O autorze: Uczestnik około trzydziestu wypraw w góry Turcji, Iranu, Hindukusz, Karakorum, Himalaje i do Tybetu, alpinista i przewodnik tatrzański. Geolog, filozof i dr religioznawstwa, badacz kultury tybetańskiej. Od 20 lat organizuje kursy medycyny chińskiej.Najważniejsze dla niego są Himalaje i Tybet, ale też surowe góry Afganistanu i Pakistanu oraz Iran. Uwielbia także indyjskie klimaty. Bhutan i Hunza to również miejsca, gdzie mógłby zamieszkać na stałe.

Osoby, które kupowały tę książkę, często kupowały też:

19,92 zł
Jugosławia. Rozsypana układanka
Beata i Paweł Pomykalscy
39,90 zł
Album ten nie jest, oczywiście, poświęcony głównie sprawom transportu, ale zainteresowanie Tybetem w Polsce znacznie ostatnio wzrosło. Także za sprawą Kolei Transtybetańskiej, swoistego cudu techniki.
Cud ten Chińczycy wybudowali jednak nie po to, by podziwiać ich inżynieryjne umiejętności (niemałe, trzeba przyznać) i nie dla ułatwienia dostępności Tybetu dla turystów, lecz dla penetracji tamtejszych zasobów surowcowych i osadnictwa chińskiego.
Do Lhasy możny przylecieć samolotem z Katmandu lub z chińskiego Chengdu (Chengdu Suhangliu International Airport). Tym, którzy nie mają pieniędzy i ochoty na samolot, a szukają przygody, pozostają trasy lądowe: jedna z Katmandu i druga - słynną szosą transtybetańską z Golmud do odległej o prawie 1200 km Lhasy. Jest jeszcze trzecia - nowoczesną Koleją Transtybetańską, wiodącą do Lhasy z Qinghai (ino km), stanowiącą część połączenia Beijing- Lhasa (4064 km). Otwarto ją w lipcu 2006 r.
Ten piękny i ciekawy album został uaktualniony w drugim wydaniu o wydarzenia, jakie miały miejsce w Tybecie w marcu 2008 r., przed Olimpiadą w Pekinie. Uzupełniono też rozdział "Na szlaku buddyjskich pielgrzymów".
Dla interesujących się Tybetem - prawdziwa gratka.

POLSKA GAZETA TRANSPORTOWA KK, 04/03/2009

    pokaż wszystkie