ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Geniusz i świnie. Rzecz o Jacku Karpińskim

(ebook) (audiobook) (audiobook)
Autor:
Piotr Lipiński
Wydawnictwo:
JanKa
Ocena:
5.0/6  Opinie: 1
Stron:
248
Dostępne formaty:
     PDF
     ePub
     Mobi

eBook (12,79 zł najniższa cena z 30 dni)

15,99 zł (-20%)
12,79 zł

DODAJ DO lub KUP NA PREZENT KUP 1-KLIKNIĘCIEM

(12,79 zł najniższa cena z 30 dni)

Przenieś na półkę

Do przechowalni

Geniusz i świnie to reporterska opowieść o Jacku Karpińskim (1927-2010), który w latach 70. minionego wieku zbudował w Polsce komputer szybszy niż pecety dziesięć lat później. Tyle że nic z tego nie wynikło dla Polski, bo dla konstruktora i owszem ogromne kłopoty.
Dlaczego geniusz nie odniósł tak oczywistego, wydawałoby się, sukcesu?
Bo żył w komunistycznym kraju? I jego komputer mógł stać się konkurencją dla radzieckiego? A może miał zbyt trudny charakter? Łatwiej by mu pewnie było za granicą, ale tam, choć propozycji nie brakowało, pracować nie chciał. Czy dlatego, że wychowany został na patriotę i nie tylko walczył był żołnierzem legendarnego batalionu Zośka ale też pragnął pracować dla kraju? I pracował, choć władze usuwały go z kolejnych zakładów jako wroga ludu.
Piotr Lipiński szuka odpowiedzi na te i inne pytania, choćby o współpracę z tajnymi służbami; bada archiwa, rozmawia z ludźmi, którzy Karpińskiego znali, oraz z samym bohaterem swej opowieści. W efekcie książka jest nie tylko portretem intrygującej osobowości i obrazem specyficznego okresu naszych dziejów, ale też pasjonującą opowieścią o cenie twórczości i ryzyka, które wymaga ofiar, ale nadaje życiu smak.

Piotr Lipiński (1967), reporter historyczny.
Przez niemal dwadzieścia lat był związany z Gazetą Wyborczą. Autor książek Humer i inni o pierwszym w III Rzeczpospolitej procesie zbrodniarza stalinowskiego, Bolesław Niejasny o Bierucie, komunistycznym prezydencie Polski, Ofiary Niejasnego o prześladowanych w latach stalinizmu, Towarzysze Niejasnego o sprawujących władzę komunistach, Raport Rzepeckiego o twórcy powojennego podziemia antykomunistycznego, pułkowniku Janie Rzepeckim.
Laureat wyróżnień Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz nominacji miesięcznika Press w kategoriach reportaż i wywiad.
W 2009 r. na łódzkim Festiwalu Mediów Człowiek w zagrożeniu otrzymał nagrodę prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za zrealizowany dla TVP 1 dokument Co się stało z polskim Billem Gatesem?, który posłużył za punkt wyjścia dla książki Geniusz i świnie.

Wybrane bestsellery

Piotr Lipiński - pozostałe książki

Zamknij

Wybierz metodę płatności