APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Gdzie tkwi prawdziwe piękno japońskich ogrodów? Ware tada taru o shiru

(ebook) (audiobook) (audiobook)
Autor:
Monika Wielguszewska-Tsuchiya
Wydawnictwo:
SELF-PUBLISHER
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
180
Dostępne formaty:
     PDF
     ePub
     Mobi

Ebook stanowi mini formę książki, która powstała z pasji i zamiłowania do japońskich ogrodów. Jest debiutem autorki i zaproszeniem do towarzyszenia jej w drodze prowadzącej w głąb świata japońskich ogrodów.

Autorka – z wykształcenia tłumaczka języka japońskiego, na stałe mieszkająca w Japonii – poświęciła dwa lata na to, żeby przełamać barierę i przeniknąć do zamkniętego świata ogrodników w Kioto, aby odpowiedzieć na pytanie: gdzie tkwi esencja japońskiej sztuki ogrodniczej i czym się różni ogród w rozumieniu japońskim od ogrodu w kulturze zachodniej.

Ebook odkrywa rąbka tajemnicy i pokazuje wrażliwość i styl pisarski autorki. Zaznajamia czytelnika z formą, treścią i estetyką, jaką autorka zamierza okazać w pełnej wersji książki.

W ebooku znajduje się:

- wywiad z Katō Tomokim, mistrzem japońskiej sztuki ogrodniczej i profesorem Uniwersytetu Sztuki i Designu w Kioto,

- szczegółowe opisy ogrodów Tenryū-ji, Kinkaku-ji, Ryōan-ji i Kohō-an,

- opis współczesnego podejścia do ogrodów na przykładzie działalności działającej w Kioto firmy Uei.

Chociaż tytuł wskazuje, że publikacja poświęcona jest ogrodnictwu, to autorka podkreśla, że napisała książkę o kulturze japońskiej, o niezwykłych ludziach tworzących ogrody, o podążaniu za swoimi potrzebami i marzeniami, o harmonii człowieka i Natury, o współistnieniu i współoddziaływaniu wszelkich bytów, o ukojeniu, które można odnaleźć w przepięknej scenerii japońskich ogrodów.

„Zdecydowałam się na self-publishing, ponieważ uznałam, że jeśli będę miała decydujący głos w kwestii treści i formy, zdołam poprowadzić czytelników w głąb świata japońskich ogrodów dokładnie w taki sam sposób, w jaki ja go poznawałam.” – Monika Wielguszewska-Tsuchiya

W pełnej książce papierowej, oprócz treści zawartych w ebooku znajdują się ponadto:

- wywiad z Kitayamą Toshimichim (dyrektor Nihon Meiseki Kyōkai - organizacji zajmującej się badaniami nad kulturą i sztuką obróbki kamieni),

- wywiad z Ogawą Masayukim (znany twórca ogrodów herbacianych w Japonii i na świecie, zrzeszony w ramach Szkoły Urasenke),

- wywiad z Nakagawą Hiroakim (przedstawiciel rodzinnej firmy od ponad 330 lat trudniącej się rzemiosłem bambusowym),

- opisy dwudziestu ogrodów Kioto – bezcennych skarbów kultury japońskiej,

- prezentacja współczesnych japońskich ogrodów na przykładzie działalności lokalnej firmy ogrodniczej w Kioto, prowadzonej przez Inohanę Kazuho - zdobywcę głównej nagrody na Gardening World Cup 2014 oraz Garden Festival w Singapurze w 2016 roku.

Ta książka zadowoli miłośników japońskiej kultury, a także ludzi kochających Naturę i przyrodę. Znajdą w niej coś dla siebie osoby zainteresowane takimi tematami jak #kamienie ogrodowe, #bambus, #mech. Książka zainspiruje tych, którzy marzą o założeniu własnego ogrodu, jak i tych, którzy planują podróż do Japonii oraz tych, którzy szukają możliwości kształcenia w kierunku japońskiej sztuki ogrodniczej.

Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w ebooku autorstwa Moniki Wielguszewskiej-Tsuchiya:

1. Czym się różnią ogrody japońskie od zachodnich?

2. Jakie są rodzaje ogrodów japońskich?

3. Co to jest ryūmonbaku?

4. Co to jest wodospad smoka?

5. Co to znaczy ogród zapożyczonego krajobrazu?

6. Co oznaczają kamienie w Ryōan-ji?

7. Co to znaczy ware tada taru shiru?

8. Czy się różnią tradycyjne ogrody japońskie od współczesnych?

9. Jak wyglądają współczesne ogrody japońskie?

10. Jak się zakłada współczesny ogród japoński?

11. Jak się pielęgnuje ogród japoński?

12. Jak długo trzeba się uczyć, żeby zostać ogrodnikiem w Japonii?

 

Opinia:

Książka Moniki Wielguszewskiej –Tsuchiya jest zaproszeniem do spotkania ze szlachetnym i nieco dla nas tajemniczym pięknem japońskich ogrodów. Z pierwszej ręki – od autorki, która jest jednocześnie znawczynią i entuzjastką dowiadujemy się o ich unikalności. Każdy z tych ogrodów to żyjące przesłanie mistrza, który go stworzył. Wiek wielu z nich liczy się setkami lat i pokoleniami ogrodników, którzy wykonywali swoją pracę pielęgnacyjną uznając powierzone ich opiece ogrody za skarby wielkiej wartości. Taki stosunek Japończyków do ogrodów to jak pokłon pełen szacunku do tradycji i spuścizny przodków.

Pietyzm autorki wobec kultury i historii Japonii przenikający strony tej książki daje wiedzę, pobudza ciekawość i wyobraźnię.  Jej lektura to jak kontemplacyjna wędrówka - podążanie za Autorką ścieżkami najciekawszych japońskich ogrodów, wspólne odkrywanie ich tajemnic i prawdziwego piękna.  Szczerze polecam.

- Małgorzata Jakubczak nauczycielka mindfulness, mentorka, założycielka Polskiego Instytutu Mindfulness.

O autorce:
Nazywam się Monika Wielguszewska-Tsuchiya. Z wykształcenia jestem tłumaczką języka japońskiego. Pracę w charakterze tłumaczki rozpoczęłam jeszcze w trakcie studiów na japonistyce na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez blisko 10 lat pracowałam w japońskiej korporacji. Podczas wykonywania mojej pracy najbardziej lubiłam obserwować jak odpowiedni dobór tłumaczonych słów oraz wyczucie atmosfery wpływają na pozytywny przebieg komunikacji. Nigdy jednak nie potrafiłam odnaleźć się w kulturze korporacyjnej. Tak samo jak nigdy nie planowałam przeprowadzić się na stałe do Japonii. Życie napisało dla mnie scenariusz spoza planu. Wyszłam za mąż za Japończyka i zostałam mamą dwóch dziewczynek, które wychowuję na styku kultur polskiej i japońskiej. Komunikacja międzykulturowa stała się dla mnie tematem przewodnim zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Po przeprowadzce do Japonii początkowo czułam się przytłoczona tutejszym tempem życia, liczbą ludzi, samochodów, pociągów, nigdy niecichnącymi odgłosami miasta. Osobiście zdecydowanie lepiej czuję się w lesie niż w przestrzeni miejskiej. Do życia najbardziej potrzebuję świeżego powietrza i zieleni, kontaktu z Naturą. Przez długi czas cierpiałam z powodu samotności, wyobcowania i tęsknoty za życiem sprzed wyjazdu do Japonii. Z czasem spokój i ukojenie odnalazłam w świecie japońskich ogrodów. Są dla mnie przestrzenią, w której mogę się zatrzymać, wziąć głęboki oddech i zapomnieć o całym otaczającym świecie. Gdy dziś stoję w jednym z ogrodów Kioto o kilkusetletniej historii, czuję wdzięczność i radość, że mogę obcować z arcydziełami japońskiej sztuki ogrodniczej na żywo, kiedy tylko poczuję taką potrzebę. Wiele z ogrodów odwiedzam więcej niż jeden raz i za każdym razem zapewniają mi inny rodzaj wzruszenia. Dziś moją główną motywacją do działania jest gorące i entuzjastyczne wsparcie wielu wspaniałych osób z branży ogrodniczej w Kioto. To oni, w uznaniu dla mojego zaangażowania, zechcieli pokazać mi od środka tajemniczy i pasjonujący świat japońskich ogrodów. Czuję, że dojrzałam do tego, by dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby jak najwięcej osób mogło poczuć, jak czerpać prawdziwą radość z japońskiej sztuki ogrodniczej.

Wybrane bestsellery

SELF-PUBLISHER - inne książki

Zamknij

Wybierz metodę płatności