ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Orienr Express - Spotkanie pt. Transformacja po birmańsku (Gdańsk)

2016-09-30 - 2016-09-30
ORIENT EXPRESS – spotkania podróżnicze w IKM w Gdańsku
TRANSFORMACJA PO BIRMAŃSKU
 
Birma i globalizacja. Kontrasty pomiędzy starym światem i birmańską nowoczesnością. Krainę złotych pagód i posągów Buddy w dwóch odsłonach przedstawi prof. Małgorzata Jarmułowicz, naukowiec, podróżniczka i znawca krajów Azji południowo-wschodniej.
 
To pierwsze z cyklu spotkań podróżniczych przy Długim Targu. W ramach programu Otwarty IKM co miesiąc (ostatni piątek miesiąca) zaproszeni goście zaprezentują swoje wyprawy. Będą zdjęcia, filmy, opowieści, a także smaki i zapachy ze świata. Spotkania objął patronatem miesięcznik „Poznaj Świat”
Cykl rozpocznie spotkanie z Birmą i z prof. Małgorzata Jarmułowicz, teatrologiem, naukowcem i podróżniczką, znawcą Azji południowo-wschodniej. Opowie ona o przemianach cywilizacyjnych Birmy, oglądanej z perspektywy podróży na przestrzeni lat, przebiegającej szlakiem przez Rangun, Mandalay, fantastyczne świątynie w Bagan, gęsto zaludnione okolice jeziora Inle i niedostępne dla cudzoziemców przez lata południowe prowincje Mon i Karen. Spotkanie ilustrowane będzie fotografiami i filmami z podróży. Konkursowe nagrody dla uczestników spotkania ufundowało Wydawnictwo BERNARDINUM. W październiku uczestnicy spotkania udadzą się z ORIENT EXPRESSEM do Indonezji.
 
30 września (piątek) 2016 r., godz. 18.00

Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk Długi Targ 39/40, Wstęp wolny!
 
PROF. MAŁGORZATA JARMUŁOWICZ: teatrolog, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim, podróżniczka znawczyni Azji południowo-wschodniej. Autorka szeregu publikacji naukowych i książek, gość i animatorka wystaw i spotkań podróżniczych.
Swoje zainteresowania naukowe skupia na teatrze i dramaturgii współczesnej oraz zagadnieniach z kręgu performatyki kulturowej i antropologii widowisk, szczególnie dotyczących tradycji widowiskowych Dalekiego Wschodu. Podróżniczka rozmiłowana w krajach Azji południowo-wschodniej, szczególnie w Indonezji. Przez kilkanaście lat odbyła tam wraz z mężem Zygmuntem Leśniakiem wiele podróży, eksplorując ponad dwadzieścia wysp i archipelagów. Kulturę Indonezji zgłębia naukowo i popularyzuje w publikacjach, warsztatach i prelekcjach podróżniczych. Kilkakrotnie była gościem Ogólnopolskiego Festiwalu Podróżników "Kolosy" w Gdyni (laureatka wyróżnienia na „Kolosach 2012” za podróż na wyspy Alor i Sumba).
Od 10 lat jest opiekunem artystycznym projektu „Teatr przy stole” w sopockim Dworku Sierakowskich (wyróżniona nagrodę Prezydenta Sopotu „Sopocka Muza” 2010). Organizatorka dwóch edycji projektu naukowego „Ogród Sztuk”, poświęconych Indonezji (2014) i masce (2016); kuratorka wystawy „Maski w kulturach świata” (Wydział Filologiczny UG (2016).