Fotografowanie współcześnie jest bardzo powszechne. Chyba nikt nie wyobraża sobie przyjechać z podróży bez pamiątki w postaci zdjęć. Sztuką jest przywieźć ich tyle, by w nich nie utonąć i chętnie wracać do wyselekcjonowanych i dopracowanych zdjęć. Najlepiej wywołanych lub ułożonych w formie fotoksiążki.

 

Warto, w albumie fotografie, na których pozujemy na tle zabytków przeplatać ujęciami pokazującymi daną miejscowość czy detalami, które o naszej podróży opowiedzą jeszcze więcej. Jak to zrobić z głową, żeby nie zasypać się tysiącem zdjęć, do których potem z trudem będziemy wracać?

 

 

Przygotuj listę ujęć, które na pewno chcesz mieć w swoim albumie. Jakie zabytki, miejsca chcesz sfotografować. Co chcesz pokazać na zdjęciach, żeby oddać klimat odwiedzanego miejsca. Może jakieś lokalne targowisko, festiwal w okolicy albo lokalnych mieszkańców? Usiądź przed wyjazdem i zrób sobie plan. Poszukaj w Internecie jakie są lokalne zwyczaje, a może planowane są festiwale w tym okresie, w którym jedziesz. To pozwoli Ci zaplanować kadry, na których uchwycisz klimat.

 

Masz już listę? Super! Teraz sprawdźmy jakie są składniki świetnego zdjęcia z podróży:

- zrobione w pięknym świetle,

- z ciekawą kompozycją,

- opowiadające historię,

- głównym tematem jest kolor,

- pokazuje coś wyjątkowego,

- przedstawia interesujące miejsce,

- składnia widza do udania się tam,

- pokazuje ruch lub akcję,

- linia horyzontu jest prosta,

- ma naturalną kolorystykę,

- zawiera pierwiastek ludzki,

- łączy kilka wymienionych wyżej cech.

 

 

Wyżej wymienione składniki pozwolą Ci uzupełnić Twój plan i realizować listę ujęć. Np. wiedząc, że światło jest kluczowe w czasie fotografowania, warto wybrać się na spacer ważnego obiektu lub miejsca o poranku lub pod wieczór. Złota godzina to wyjątkowy moment w którym wszystko wygląda korzystniej! W pięknym świetle wszystko wygląda lepiej. Produkty, potrawy i ludzie prezentują się najpiękniej w miękkim, cudownym świetle — i nie inaczej jest ze scenami napotykanymi w podróży.

 

Fotografie zrobione w samo południe, z ostrymi cieniami i spłowiałymi kolorami, raczej nie będą należeć do najbardziej udanych. Dodatkową korzyścią fotografowania bardzo wcześnie jest duża szansa na małą ilość turystów, a co za tym idzie zdjęcia znanych zabytków, bez tłumów w kadrze. Inną metodą na zdjęcie bez ludzi jest zastosowanie długiego czasu naświetlania. Jednak tu musisz zadbać o stabilne postawienie sprzętu plus wyzwolenie migawki bez poruszenia aparatem. Pomocne będą tu takie akcesoria jak statyw, wężyk spustowy lub smartfon, którym możesz wyzwolić migawkę aparatu. Pobierasz na telefon darmową aplikację opracowaną przez producenta Twojego aparatu fotograficznego i nawiązujesz komunikację z urządzeniem. Jest to bardzo pomocne nie tylko w sytuacjach kiedy stosujesz długie czasy naświetlania, ale też  kiedy chcesz być na zdjęciu. Już nie musisz prosić przypadkowych przechodniów. Zaplanuj kadr i zrób sobie zdjęcie! Poniżej kilka przykładów takich aplikacji.

 

 

Po więcej podpowiedzi, kiedy lepiej fotografować telefonem i jakie akcesoria mogą być przydatne podczas fotografowania w podróży zapraszamy do tego artykułu: Kiedy warto fotografować telefonem i jakie akcesoria fotograficzne zabrać w podróż?

 

Jeśli fotografia podróżnicza Cię zaciekawiła i chcesz żeby Twoje zdjęcia były wyjątkowe i zachwycały oglądających, to koniecznie sprawdź nową książkę Scotta Kelby'ego - "Fotografia podróżnicza. Tajemnice zawodowców wyjaśnione krok po kroku".

Znajdziesz w niej jeszcze więcej inspiracji i podpowiedzi, gdzie szukać pomysłów na zdjęcia oraz co pomoże Ci je zaplanować. Dowiesz się kiedy warto fotografować telefonem. Co fotografować, a na co nie poświęcać miejsca na karcie. W jaki sposób i gdzie prezentować efekt końcowy swoich zdjęć. Poznasz także mnóstwo trików w fotografii podróżniczej, dzięki którym będziesz działać sprawniej.