ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »
« < 903 904 905 906 907 ... 921 > »

Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Nowe ujęcia Scotta Kelby''ego

Boję się poradników w formie opasłych tomów. Onieśmielają mnie już swym gabarytami. Mam wrażenie, że nigdy nie zdołam ich przeczytać. Jednak wiem, że w tych mniejszych trudno przekazać kompletną wiedzę. I taka jest właśnie ta niewielka książka Scota Kelby’ego. Jest to raczej zbiór porad, sztuczek, ćwiczeń i ciekawostek, których zastosowanie automatycznie nie uczyni z czytelników tej książki mistrzów fotografii. Z pewnością pomoże ona jednak w robieniu lepszych zdjęć, ale czy będą to od razu efekty profesjonalne - jak zapewnia autor? Mam spore wątpliwości... Fotografie pomagają w zrozumieniu przedstawianych problemów, a poradnik czyta się łatwo, ponieważ autor „mówi” do nas jasnym, zrozumiałym językiem, nie stroniąc od żartów.
FOTOświat

Photoshop CS3/CS3 PL. Kanały i maski. Biblia

Photoshop - najpopularniejszy program do komputerowej obróbki grafiki posiada ogrom możliwości, nie zawsze uświadamianych sobie nawet przez zaawansowanych użytkowników. Jednym ze sposobów na uzyskanie niepowtarzalnych rezultatów jest efektywne wykorzystanie możliwości kanałów kolorów i masek. Książka zawiera ich omówienie i sposoby użycia celem uzyskania określonych efektów. Przybliża techniki mieszania kanałów, uzyskiwania mono- i bichromii, stosowania trybu Lab. Książka przeznaczona raczej dla zaawansowanych użytkowników Photoshopa, ale i średniozaawansowani będą w stanie skorzystać z wielu wskazówek lub zainspirować się omawianymi przykładami.
Modny Kraków RK

Książka o fotografowaniu. Wydanie III rozszerzone

Na początek małe wyjaśnienie, dlaczego w magazynie o oprogramowaniu komputerowym recenzja książki dla fotografujących. Ano dlatego, że duży procent naszych czytelników zajmuje się fotografią.


Książka o fotografowaniu to sympatyczna gawęda doświadczonego fotografa o fotografowaniu. Odniesienia do otaczającego świata i historii dodają smaku lekturze, którą czyta się jak powieść, a nie jak poradnik. Po lekturze książki O fotografowaniu wydanej w 1987 roku należało się wiele spodziewać i nie zawiodłem się. Książka o fotografowaniu jest jej znaczącym uzupełnieniem i kontynuacją.


Książka zaczyna się jak większość książek o fotografii - od wyboru aparatu. Tu niespodzianka: zamiast przeglądu aparatów fotograficznych mamy wykład o ich wadach i zaletach, zastosowaniach i aspektach ekonomicznych. Jednocześnie autor przypomina, że to fotograf robi zdjęcia, a aparat to narzędzie, które ma mu pomóc w tym zadaniu.


W następnym rozdziale czytamy o pomiarach światła. Fotografia to malowanie światłem, nic dziwnego, że pomiar światła ma swój rozdział.


W następnych rozdziałach czytamy o: - filtrach fotograficznych, - fotografowaniu osób, - wyprawach w plener, - fotografowaniu architektury, wnętrz i obiektów w ruchu, - kompozycji, i wreszcie o prezentacji fotografii.


W książce autor nie stroni od fotografii analogowej, od uwag na temat filmów, bo ta fotografia wciąż istnieje. Z drugiej zaś strony, ze względu na zasadę działania matryc w cyfrowych aparatach fotograficznych, fotografowanie nimi ma praktycznie te same ograniczenia co fotografowanie na slajdach.


Od pierwszego rozdziału autor rozpoczyna niezwykły dialog z czytelnikiem - daje nam zadania do rozwiązania, a poziom wykładu stawia wymagania czytelnikowi - trzeba ruszyć głową. Bo jak inaczej świadomie fotografować? Z reklam większości urządzeń i oprogramowania dowiadujemy się, że one już wiedzą co my chcemy zrobić, my mamy jedynie je kupić i włączyć. Czy aby na pewno? Czy najmądrzejszy edytor wie, że piszę list do cioci Ali i co chcę napisać, czy jest już tryb fotografowania górnika w stroju galowym w pełnym słońcu? Automatyka aparatu pomaga, ale świadome fotografowanie pozwala nam na zrobienie takiego zdjęcia jakie my chcemy przy uwzględnieniu ograniczeń technicznych.


Oprócz zwrócenia uwagi na ograniczenia techniczne, nierzadko autor podaje propozycje rozwiązań, by nie wyważać otwartych już drzwi. Sposób ich prezentacji wzbudza w czytelniku chęć ich sprawdzenia. Z drugiej zaś strony, zaczynamy rozumieć, dlaczego wykonane zdjęcia np. przepięknych pejzaży nie wyglądają tak pięknie na naszych zdjęciach jak wyglądały w naturze. Za to już wiemy co zrobić by wyglądały!


Książka jest wspaniale ilustrowana zdjęciami, z opisem ich wykonania, a nierzadko w treści mamy dłuższe wyjaśnienie czy historię jego wykonania.


No koniec łyżka dziegciu. Szkoda, że książka, która - jak mniemam - w zamiarze wydawcy miała mieć formę nie gorszą od treści, nie przeszła korekty. Widać to nie tylko po braku nazwiska korektora w metryce, ale niestety również w treści. Redaktor i anonimowy skład również nie stanęli na wysokości zadania, by wzory i liczby w treści wyglądały po ludzku i jednolicie. Dla kompletności wykładu, należy pobrać erratę ze strony wydawnictwa.


Mimo uchybień technicznych, książka nie tylko warta jest swojej ceny, ale przede wszystkim niewielkim kosztem wprowadza nas w świat świadomej fotografii. Jej obecność na liście bestsellerów wydawnictwa Helion jest w pełni zasłużona.


Na koniec małe zastrzeżenie - książka jest tylko dla tych, którzy chcą doskonalić swój warsztat fotograficzny i nie boją się ruszyć głową. Im tę książkę polecam.
Dragonia Magazine Tomasz Łuczak

Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć. Wydanie IV

Kiedyś zdjęcia analogowe (czyli wykonane na filmie) wymagały obróbki m.in. w ciemni. Obecnie prawie każdemu zdjęciu cyfrowemu warto poświęcić kilka minut - obrabiając je w którymś z programów graficznych by w pełni podkreślić jego walory. Książka „Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć” przedstawia techniki obróbki i modyfikacji zdjęć cyfrowych. Można dowiedzieć się z niej m.in. jak katalogować i opisywać zdjęcia, przetwarzać pliki JPEG i RAW, poprawiać ostrość i nasycenie barw oraz kompensować nierównomierne oświetlenie kadru. Już po kilku prostych ćwiczeniach przekonamy się, jak wielki potencjał tkwi w naszych zdjęciach.
FOTOświat

Dziecko w kadrze. Warsztaty fotograficzne

W książce tej znajdziemy mieszankę informacji ogólnofotograficznych na poziomie dość podstawowym, ale praktycznych i podanych w przystępnej formie, ze specyficznymi poradami dotyczącymi fotografowania dzieci. Taka potrawa jest lekkostrawna i pożywna, a dzięki atrakcyjnym zdjęciom - wyśmienicie się prezentuje. To lektura obowiązkowa dla wszystkich młodych rodziców - oni przeczytają ją od deski do deski. Osoby z doświadczeniem fotograficznym, ale raczkujące w uwiecznianiu dzieci, sięgną przede wszystkim do rozdziałów poświęconych oswajaniu" małych modeli, kompozycji i stylom portretowania. Nawet specjaliści od zdjęć dziecięcych mogą skorzystać z książki Ginny Felch i Allison Tyler Jones, przeglądając atrakcyjne i zróżnicowane fotografie oraz czerpiąc z nich inspirację.
Digital Foto Video
« < 903 904 905 906 907 ... 921 > »