ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »
« < 788 789 790 791 792 ... 924 > »

Bieganie metodą Gallowaya. Ciesz się dobrym zdrowiem i doskonałą formą!

Każdy biegacz słyszał o bieganiu metodą Gallowaya – startując w maratonie należy robić minutowe przerwy na marsz w ściśle określonym odstępie czasu (w Polskich warunkach np. co 2,5 km – przy bufetach i w połowie między nimi). Ale wydane właśnie w Polsce "Bieganie metodą Gallowaya" pokazuje, że ta metoda to coś więcej niż jeden pomysł.

Jeff Galloway, kiedyś wielki biegacz, a od lat jeszcze większy popularyzator biegania opisuje treningi od początkującego biegacza do zaawansowanego półmaratończyka (maraton został przeniesiony do osobnej książki). Na swoich zajęciach z kilkoma rzeczami bym dyskutował – np. z zaleceniem oszczędnej pracy rąk albo pomijaniem w zasadzie podbiegów w planie treningowym. Ale to nie są moje zajęcia, tylko książka mistrza, więc jeśli ktoś chce zaufać jego metodzie, to proszę bardzo.

Bardzo podoba mi się duża dbałość Gallowaya o trening wzmacniający, ćwiczenia rozciągające, trening uzupełniający. Świetny jest rozdział o treningu mentalnym, który zwykle bywa zbywany jednym hasłem “wizualizacja”. Dobry rozdział o bieganiu kobiecym – jak biegać po ciąży, co z biustem, kiedy się karmi, a jak wpływa na bieganie miesiączka.

Kartkując książkę co chwila można trafić na ciekawostkę nie znaną z polskiej literatury biegowej. Np. w tabelkach “Jakich postępów możesz się spodziewać” po sześciomiesięcznym treningu wg metody Gallowaya – przy wyniku 4:30 w maratonie możesz poprawić się nawet o pół godziny, ale przy 3:05 maksymalnie o Sam zresztą sprawdź.

Metoda marszobiegowa nie jest dla mnie imponującym sposobem pokonywania maratonów ani treningu biegowego. Ale dla wielu początkujących biegaczy to świetny krok w stronę mocniejszego biegania. Jak zapewnia Galloway – bezpieczniejszy, chroniący przed kontuzjami. Z resztą – kontuzjom i domowym sposobom ich zwalczania też poświęcony jest w książce spory rozdział.

"Bieganie metodą Gallowaya" to dobra lektura i dla czytelników, którzy chcieliby tej metodzie zaufać, i dla tych, którzy chcą wzbogać swoje metody treningowe. Będzie o czym myśleć na długich wybieganiach.
PolskaBiega.pl Wojciech Staszewski (trener amatorów, dziennikarz)

Adobe Photoshop Lightroom 3. Podręcznik dla fotografów

Lightroom to dla wielu fotografów podstawowe narzędzie do pracy ze zdjęciami. W gąszczu licznych funkcji odpowiedzialnych za to i za tamto pomoże się odnaleźć nowe wydanie poradnika autorstwa Martina Eveninga.

Uaktualnione wydanie książki o Lightroomie autorstwa Martina Eveninga stanowi awans poprzedniej edycji. O ile wcześniejszy „Adobe Photoshop Lightroom 2 – Podręcznik dla fotografów” był tytułowym podręcznikiem, o tyle uaktualnionemu i poszerzonemu „Adobe Photoshop Lightroom 3 – Podręcznik dla fotografów” bardziej pasuje określenie – biblia (również za sprawą wysokiego poziomu edycyjnego: dobrego papieru i twardej oprawy). W istocie książka stanowi spójne i pełne kompendium wiedzy na temat najważniejszej współcześnie aplikacji dla fotografów. Lightroom 3 – jako program komputerowy – wprowadził szereg nowych i ulepszonych starych funkcji, a nowe wydanie podręcznika Eveninga jest konsekwentnym odbiciem zmian dokonanych w aplikacji. Właściwie w tym miejscu można byłoby zakończyć recenzję i powtórzyć wnioski z podsumowania poprzedniej książki (http://www.dfv.pl/ksiazki.html?id=1130): o dużej przydatności „biblii” dla użytkowników o różnym doświadczeniu, o kompletności zgromadzonych informacji, o czytelnej strukturze pozwalającej szybko odnaleźć interesujący wątek oraz – „last but not least” – o świetnych zdjęciach ilustrujących kolejne rozdziały, dzięki którym książkę nie tylko dobrze się czyta, ale również miło na nią patrzy.

Odnaleźć dzięki czytelnej strukturze

Podręcznik zawiera jedenaście rozdziałów, poświęconych kolejnym zagadnieniom, związanym z pracą w poszczególnych modułach aplikacji, oraz dwa dodatkowe rozdziały, dotyczące konfiguracji programu, której celem jest efektywna i wydajna praca z materiałem fotograficznym. Struktura treści jest logiczna i zawiera liczne wypunktowania, za sprawą których książkę można czytać na wyrywki – bezpośrednio odwołując się do fragmentów istotnych w danym momencie. Pomaga w tym szczegółowy spis treści na początku oraz bogaty indeks pojęć na końcu poradnika.

Na wstępie poznajemy podstawowe nazewnictwo i elementy interfejsu Lightrooma. Rozdział początkowy obejmuje również 20-stronnicowy, skrócony poradnik obsługi aplikacji, w którym na szybko można poznać główną ścieżkę obróbki zdjęć – od importu, po tworzenie galerii, drukowanie lub eksport wyretuszowanych prac do osobnych plików na dysku twardym. Kolejne cztery rozdziały poświęcone zostały modułowi Library, odpowiedzialnym za zarządzanie kolekcją zgromadzonych fotografii. Tutaj uczymy się importować i opisywać zdjęcia przy pomocy znaczników i metadanych, łączyć prace w kolekcje, korzystać z narzędzi do filtrowania plików na podstawie zadanych kryteriów oraz posługiwać się kilkoma osobnymi katalogami z fotografiami. Kolejny – potężny – rozdział jest dedykowany edycji prac w module Develop. Tutaj poznajemy przeznaczenie wszystkich suwaków, obecnych na panelach narzędziowych, uczymy się kadrować i retuszować obraz, a także synchronizować ustawienia pomiędzy seriami zbliżonych ujęć. Osobne dwa rozdziały przedstawiają metody konwersji zdjęć do czerni-bieli oraz zasady redukcji szumów i wyostrzania obrazu. Dalej mamy jeszcze opis współpracy Lightrooma z Photoshopem oraz dwa rozdziały poświęcone drukowaniu i prezentacji gotowych prac na ekranie komputera lub na witrynach internetowych.

Poradnik czy album?

Książka zachowuje układ stron z wcześniejszego wydania. Obok głównego tekstu, oblewającego czytelne ilustracje, autor „wyciągnął” na marginesy różnorodne uwagi i wskazówki, umieszczone w kolorowych ramkach i zawierające sugestie, mogące wpłynąć na komfort pracy z aplikacją – choćby informacje o przydatnych skrótach klawiszowych. Materiał jest zaprezentowany przejrzyście, krój pisma ma odpowiednią wielkość i jest czytelny, a użyte zdjęcia są wartościowe nie tylko ze względu na przekaz merytoryczny, ale również artystyczny.

Jedyną rzeczą, wymagającą skomentowania, jest przydatność „Lightrooma 3” dla osób, które wcześniej zakupiły „Lightrooma 2”. Ta sprawa jest oczywiście dyskusyjna. Z jednej strony w „biblii” nowej treści jest stosunkowo niewiele względem poprzedniego wydania. O ile samodzielne rozpoznanie i nauczenie się nowych funkcji programu nie stanowi problemu (a nie powinno stanowić, jeśli z Lightroomem się pracuje i ma w pamięci wcześniejszą wersję poradnika), wówczas zakup „Lightrooma 3” może być nieco na wyrost. Z drugiej strony nowa książka jest kusząca ze względu na swoją niejako „albumową” formę. Z „biblią” po prostu przyjemnie się obcuje. Nawet bez czytania nietrudno znaleźć tutaj ciekawe ilustracje z różnych dziedzin (przoduje portret i krajobraz), które mogą stać się inspiracją dla własnych prac.

Warto bez wątpienia

Za to bez wątpienia „Adobe Photoshop Lightroom 3 – Podręcznik dla fotografów” warto polecić wszelkim lightroomowym nowicjuszom oraz osobom stale korzystającym z tej aplikacji, które dopiero poszukują poradnika omawiającego to oprogramowanie. O ile dość spory koszt 130 złotych nie stanowi przeszkody, wówczas ten wydatek zaowocuje nabyciem szerokiej, praktycznej wiedzy o Lightroomie. Zatem – zdecydowanie rekomendujemy!
Digital Foto Video

Kompozycja. Od zdjęcia do arcydzieła

Książka ta pozwoli Ci opanować kwestie techniczne, takie jak intuicyjna obsługa aparatu czy rozpoznanie cech różnych obiektywów i filtrów. Przeczytasz także na temat „trójkąta ekspozycji" - wzajemnych zależności między przysłoną, czasem naświetlania oraz czułością matrycy. Zrozumiesz zasady aranżacji poszczególnych elementów w kadrze, poznasz najważniejsze reguły kompozycji, a także przyjrzysz się liniom, kształtom, barwom i deseniom oraz ich roli w kierowaniu wzroku widza ku najważniejszym aspektom zdjęcia i wywoływaniu w nim określonych emocji. Dowiesz się, jak twórczo wykorzystywać położenie linii horyzontu, orientację ujęcia, kąt ułożenia aparatu czy też perspektywę.
Computer Arts

Photoshop w cyfrowej ciemni. Kreatywna obróbka obrazu

Książka ta odsłania arkana korzystania z typowo fotograficznych narzędzi programu Adobe Photoshop. Jest to doskonała pozycja dla fotografów, którzy szukają sposobów na uzyskanie fascynujących efektów i chcieliby opanować innowacyjne techniki edycji swoich zdjęć. Nie rozwodząc się niepotrzebnie nad wszystkimi funkcjami Photoshopa, autor skupia się głównie na uzyskiwaniu za jego pomocą pożądanego wyglądu fotografii. Dzięki przystępnie napisanym instrukcjom i praktycznym wskazówkom krok po kroku odkryjesz tajniki pracy z cyfrowym obrazem, a zawarte w książce fotografie i projekty zainspirują Cię do własnych poszukiwań oraz twórczych przygód z fotografią.
Computer Arts

Adobe Photoshop Lightroom 3. Podręcznik dla fotografów

Adobe Photoshop Lightroom 3 to uaktualniona i rozszerzona wersja wcześniejszego polecanego przez nas poradnika Martina Eveninga, opisującego krok po kroku możliwości najpopularniejszego programu dla fotografów, czyli tytułowego Lightrooma 3. Książka, wydana w twardej oprawie, na wysokiej jakości papierze i zaopatrzona w służący za zakładkę wszyty pasek materiału, mogłaby bez wahania nosić miano „biblii" Lightrooma. W jedenastu rozdziałach znajdziemy precyzyjny opis wszystkich modułów i przydatnych funkcji tej aplikacji. Całość została świetnie zilustrowana (naprawdę przyjemnie pooglądać zawarte tutaj zdjęcia) i uzupełniona umieszczonymi na marginesach sugestiami i uwagami. Rekomendujemy ją wszystkim użytkownikom!
Digital Foto Video
« < 788 789 790 791 792 ... 924 > »