ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Pod równikiem

(ebook) (audiobook) (audiobook)
Pod równikiem Stefan Szolc-Rogoziński - okładka książki

Pod równikiem Stefan Szolc-Rogoziński - okładka książki

Pod równikiem Stefan Szolc-Rogoziński - okładka audiobooka MP3

Pod równikiem Stefan Szolc-Rogoziński - okładka audiobooks CD

Wydawnictwo:
Wolne Lektury
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
55
Dostępne formaty:
     PDF
     ePub
     Mobi

eBook

3,49 zł

DODAJ DO lub KUP NA PREZENT KUP 1-KLIKNIĘCIEM

Przenieś na półkę

Do przechowalni

Stefan Szolc-Rogoziński Pod równikiem Odczyty S. S. Rogozińskiego wypowiedziane w Sali Radnej miasta Krakowa. ISBN 978-83-288-6889-2 Pamięci niezapomnianego druha i towarzysza broni śp. Klemensa Tomczeka Tobie, wierny mój Klemensie, któryś poległ przedwcześnie tam, gdzie jedna łączyła nas praca i jeden duch nas ożywiał poświęca te wspólne wspomnienia osamotniony towarzysz. Gdy spod koron pierzastych palm mondolijskich, u stóp których skromna Twa leży mogiła, spo...

Stefan Szolc-Rogoziński

Ur.
14 kwietnia 1861 w Kaliszu
Zm.
1 grudnia 1896 w Paryżu
Najważniejsze dzieła:
Żegluga wzdłuż brzegów zachodniej Afryki (1886), Pod równikiem (1886)

Polski podróżnik, badacz Kamerunu. Syn Ludwika Scholtza oraz Malwiny z Rogozińskich, jako dorosły spolonizował nazwisko i dodał do niego nazwisko panieńskie matki. W 1878 wstąpił jako ochotnik do rosyjskiej Akademii Marynarki Wojennej w Kronsztadzie, którą ukończył ze stopniem oficerskim w 1880. Podczas pierwszego rejsu, z Kronsztadu do Władywostoku, odwiedził Maroko i Algier. Po powrocie wystąpił z marynarki i zorganizował kilkuosobową wyprawę badawczą do Kamerunu, trwającą od 1882 do 1884 roku. Ekspedycja zbadała góry Kamerunu, rzekę Mungo, odkryła Jezioro Słoniowe (Barombi Mbo) oraz źródła Rio del Rey, sporządziła mapy i zebrała materiały naukowe, przyrodnicze i etnograficzne. Szolc-Rogoziński zawarł traktaty z miejscowymi przywódcami, tworząc rodzaj federacji plemiennej, którą wobec nagłych roszczeń niemieckich w regionie poddał pod protekcję brytyjską. Wskutek nacisków dyplomatycznych Niemiec rząd brytyjski zerwał z nim współpracę i zrezygnował z wykorzystania zawartych przez niego umów. Po powrocie do Europy, w 1895 Szolc-Rogoziński został członkiem Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Zbiory z wyprawy przekazał muzeom w Warszawie i Krakowie. W 1888 roku ożenił się z literatką Heleną Janiną Boguską, piszącą pod pseudonimem ,,Hajota". W latach 1892--1893 podróżował po Egipcie. Zginął w wypadku samochodowym w Paryżu.

Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

Wybrane bestsellery

Wolne Lektury - inne książki

Zamknij

Wybierz metodę płatności