ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Dziennik podróży do Tatrów

(ebook) (audiobook) (audiobook)
Dziennik podróży do Tatrów Seweryn Goszczyński - okładka książki

Dziennik podróży do Tatrów Seweryn Goszczyński - okładka książki

Dziennik podróży do Tatrów Seweryn Goszczyński - okładka audiobooka MP3

Dziennik podróży do Tatrów Seweryn Goszczyński - okładka audiobooks CD

Wydawnictwo:
Wolne Lektury
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
107
Dostępne formaty:
     PDF
     ePub
     Mobi

eBook

3,49 zł

DODAJ DO lub KUP NA PREZENT KUP 1-KLIKNIĘCIEM

Przenieś na półkę

Do przechowalni

Seweryn Goszczyński Dziennik podróży do Tatrów ISBN 978-83-288-7340-7 Dla czytających to dzieło Autor tej podróży ogłasza ją głównie dlatego, że chwila jego życia schwycona w tym dziele jest jedną z tych, w których żył wszystkimi swoimi władzami, życiem pełniejszym niż kiedykolwiek. Podróż ta miała miejsce w roku 1832, a ogłasza się dziś dopiero, niemal po dwudziestu latach. Ogłoszenie to może się wydawać za późne, niewłaściwe. Autor jednak nie cofa się przed nim...

Seweryn Goszczyński

Ur.
4 listopada 1801 w Ilińce
Zm.
25 lutego 1876 w Lwów
Najważniejsze dzieła:
Zamek kaniowski, Dziennik podróży do Tatrów (1853), Król zamczyska, Noc belwederska (1870), Podróż mojego życia (1870)

Poeta romantyczny, należący do tzw. szkoły ukraińskiej. Brał udział w powstaniu listopadowym. Był zagorzałym patriotą i działaczem społecznym, a szansy na odrodzenie Polski upatrywał w pozyskaniu dla sprawy niższych warstw społecznych. Był zafascynowany kulturą i trybem życia górali tatrzańskich i jako pierwszy wprowadził motywy tatrzańskie do polskiej literatury.

W 1935 zainicjował konflikt z Aleksandrem Fredrą, którego twórczości zarzucał brak charakteru narodowego. Do krytyki dołączyli inni literaci i Fredro na kilkanaście lat przestał pisać.

Goszczyński współpracował z różnymi organizacjami konspiracyjnymi. Zagrożony aresztowaniem, w 1838 r. wyjechał do Paryża, gdzie zaangażował się w Koło Sprawy Bożej A. Towiańskiego. Pod jego wpływem porzucił dotychczasową działalność i w latach 1842-1872 żył w biedzie we Francji.

Przyjaciele zorganizowali jego powrót do Lwowa i tam spędził ostatnie lata życia. Kazimierz Przerwa-Tetmajer opisuje wspólną wycieczkę w Tatry, podczas której Goszczyński uratował dziewięcioletniego wówczas Tetmajera przed upadkiem w przepaść.

Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

Wybrane bestsellery

Wolne Lektury - inne książki

Zamknij

Wybierz metodę płatności