ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata

Data dodania do serwisu: 2011-12-07
Średnia ocena: 5.50
Ilość ocen: 2

Oceń relacjęFilm „ŚmietniskoLucy Walker z nagrodą publiczności na
 „Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata” we Wrocławiu. 
 
Na zakończonym w niedzielę 27 listopada Festiwalu, głosami publiczności przyznano nagrodę „Czwarty Żywioł” – za najlepszy film dokumentalny. Widzowie uhonorowali film „Śmietnisko” w reżyserii Lucy Walker.
 
Ten nominowany w 2011 do Oscara dokument, nagradzany m.in. na festiwalach Berlinale i Sundance, to zapis dwuletniej przygody nowojorskiego twórcy pop-artu Vika Muniza. Artysta, na największym na świecie wysypisku śmieci, Jardim Gramacho, na peryferiach Rio de Janeiro realizuje projekt fotograficzny, zmieniając tym samym życie miejscowych zbieraczy odpadów. Film, ilustrowany muzyką Moby’ego nazywany jest „Slumdog Milioner z ulicy filmów dokumentalnych”. 
 
Reżyserem filmu jest Lucy Walker, która ma w swoim dorobku takie dokumenty jak „Ślepy los” przedstawiający alpinistyczną wyprawę niewidomego zdobywcy Mount Everestu Erik Weihenmayera, który z pomocą innych alpinistów i niewidomej Sabriye Tenberken poprowadził szóstkę niewidomych, tybetańskich dzieci na himalajski siedmiotysięcznik Lhakpa Ri.
 
Prócz zwycięskiego filmu, na festiwalu pokazywano najlepsze dokumenty traktujące o wpływie cywilizacji na Ziemię (Czwarta rewolucja, Życie Jane, Krajobraz bez ludzi), podróżach i przygodach(Samotnie przez Australię, Długi Marsz. 70 lat później, 180 stopni na południe). W ciągu trzech dni trwania Festiwalu wyświetlono 18 filmów dokumentalnych. Festiwal odwiedziło ponad tysiąc osób. To niewątpliwie sukces pierwszej filmowej edycji Trzech Żywiołów i pierwszej edycji Festiwalu we Wrocławiu. 
 
Trailer filmu "Śmietnisko" dostępny jest na stronie internetowej.