ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »
1 2 3 ... 808 > »

Na kruchym lodzie. Opowieść o Arktyce i zmianach klimatu

Opowieść o Arktyce i zmianach klimatu. Książka była fascynującą przygodą. Autor, który spędził kilkadziesiąt lat, badając rejony polarne, nie zasypuje nas suchymi faktami. Przedstawia zaś życie arktycznych mieszkańców od strony zupełnie (przynajmniej mi) nieznanej. Możemy liczyć na mnóstwo anegdot, ciekawostek, historii do pośmiania się, ale także nie ominie nas solidna dawka wiedzy. Temat ocieplenia klimatu nie powinien być nam obojętny. Ale ☝️ Nie możemy także wierzyć w każdą historię mediów "o wychudzonym skrajnie misiu (ocieplenie klimatu!) lub "o śmierci morsów spadających z klifu (ocieplenie klimatu!). Prawdziwe przyczyny są zgoła inne. I ta książka idealnie Wam je przedstawi, nie umniejszając powagi zmian klimatycznych. I choć autor wspaniałomyślnie zaznacza, że procesów związanych z ociepleniem Arktyki nie da się oceniać jednoznacznie negatywnie to podsumowuje to następująco: ,,Może to być jednak tylko tymczasowy scenariusz. Gdy zmiany osiągną nieodwracalny pułap, zniknie niepowtarzalny ekosystem arktyczny w takiej postaci, jaką znamy". Książka uświadamia, a jednocześnie jest istną skarbnicą wiedzy. Każdy rozdział wnosi coś nowego, intrygującego... Ostatecznie nie kończy się stwierdzeniem "Ocieplenie klimatu przyniesie pewną zgubę faunie arktycznej!" I bardzo dobrze, bo bałam się tego po tej książce. Autor z ogromnym doświadczeniem patrzy na tę sprawę z dystansu, z chłodnym racjonalizmem. Ale jakie wnioski wysnuł - tego dowiecie się sięgając po tę książkę. A zapewniam, że warto!

literacki.kociołek Włodarska Patrycja

Na kruchym lodzie. Opowieść o Arktyce i zmianach klimatu

"Na kruchym lodzie. Opowieść o Arktyce i zmianach klimatu" Lech Stempniewicz #Współpraca @bezdroza.pl Bardzo lubię poznawać odległe miejsca, a wędrówka przez tundrę oraz arktyczne lodowce była dla mnie fascynującą przygodą. Wieloletnie badania profesora ekologii, Lecha Stempniewicza w sposób bardzo ciekawy przybliżają nas do miejsc, do których wyprawa zdaje się być niemożliwa. Nie chodzi tu jedynie o badania nad niedźwiedziami polarnymi, chociaż to są głównymi gwiazdami tej książki, ale również o inne zwierzęta ściśle powiązane z wielkimi misiami oraz ich cyklem życiowym. Mamy, więc tutaj opisy kolonii ptaków, zwyczajów fok i ich różnych podgatunków. Najbardziej urzekł mnie kapturnik, wydmuchujący z nosa krwawy pęcherz (!). Owszem, mamy tutaj również poruszony temat ocieplenia; zanikania lodu morskiego, a co za tym idzie, konieczności odpowiedniego przystosowania się zwierząt do nowych warunków i wyrobienia świeżych nawyków gwarantujących przetrwanie (zmiany diety, schodzenie na ląd z pól lodowych). Wszystko to zostało opisane zrozumiale, bez zbędnego żargonu naukowego, który może utrudnić zrozumienie tematu. Jednocześnie zwrócono uwagę na to co dzieje się w mediach oraz na to, że w większości jest to dziwnie skrojona propaganda, którą należy przecedzić przez naukowe sito. Gorąco polecam tę pozycję 

Moon.jak.ksiezyc Niewiadomska Julia

Beskidy. 40 najpiękniejszych szlaków na weekend. Mountainbook. Wydanie 1

A przed nami wspaniale wydana i idealna książka dla każdego podróżnika! Lubicie wędrówki i odkrywanie nowych miejsc? Jeśli tak, to zdecydowanie powinniście sięgnąć po tę książkę!😊 W środku mamy aż 40 wyjątkowych tras, które zabiorą nas w przepiękne zakątki Polski. Książka jest bardzo ładnie wydana i co ważne jest czytelna. Każdy ze spacerów, który w niej mamy jest dokładnie opisany i ma swoją unikalną nazwę. Na początku mamy opis i kilka podstawowych i bardzo potrzebnych informacji takich jak długość szlaku, czas jego pokonania czy też różnica wzniesień jakie mamy do przejścia. Oczywiście mamy również mapkę oraz dokładny opis wszystkich punktów. Mi w tym roku już nie uda się skorzystać z książki w praktyce, ale zdecydowanie nie mogę doczekać się wiosny! Na pewno wybiorę się z nią w Beskidy i przetestuje ją w praktyce. Książka co też jest dla mnie ważne ma mniejszy format, przez co jest bardziej poręczna do zabrania ze sobą na wycieczkę. Naprawdę jest w niej całą masa inspiracji i pomysłów na kolejną wycieczkę! Polecam!

Wolne-litery.pl Dagmara Sijka

555 zagadek o Beskidzie Wyspowym

Czy lubicie góry? Jeśli pałacie miłością do polskich, malowniczych widoków górskich, warto przyjrzeć się ofercie wydawnictwa Bezdroża. Mają oni cudownie opracowane książki i przewodniki. Pragnę napisać Wam dziś o nowości, która poświęcona jest Beskidem Wyspowym.  Jest to kolejna książka z serii ,,555 zagadek". Jest to świetna propozycja, która oprócz zarażania wiedzą, może również być źródłem inspiracji. Przyznam się, że niewiele wiedziałam o tych górach. Nie są jak Bieszczady owiane tajemniczością, ani nie budzą takich emocji jak Tatry, ale są niewątpliwie warte poznania! Uwielbiam tytuły tego wydawnictwa, ponieważ są świetnie wykonane i zawsze posiadają cudowne zdjęcia, które zapierają dech w piersiach. Każda publikacja jest sumiennie dopracowana i wyczerpuje temat do reszty.To co łączy wszelkie lektury od wydawnictwa Bezdroża, to rażąca pasja.  Jakiego rodzaju ciekawostek tu doświadczycie? Wszelakich! Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zagadki dotyczą historii, geografii,biologii oraz powszechnej wiedzy.  Jakie spodobały mi się najbardziej? Na szczycie jakiej góry znajdował się w średniowieczu jeden z największych kompleksów obronnych?  W której wsi na ziemi limanowskiej stoczono pierwszą udaną potyczkę ze Szwedami w trakcie potopu?  Czym był rygiel beskidzki w czasie wojny obronnej Polski w 1939?  Gdzie miała miejsce największą bitwa ,,akcji Burza" w obwodzie myślenickim AK?  Jesli chcielibyśmy zajrzeć do zamczyska, to na terenie którego rezerwatu go znajdziemy?  Na której przełęczy w Beskidzie Wyspowym stoją aż trzy pomniki?  Jakie tajemnice skrywa Mogielnica?  Książka podzielona jest na pytania i odpowiedzi. Pierwsza część intryguje, druga edukuje. Świetny koncept.  Bardzo polecam ten tytuł, jak kolejny dotyczący tych gór pt ,,Beskidy. 40 najpiękniejszych szlaków na weekend." Uparcie też powtarzać będę, że ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie" 🙂. Polecam!

Cosdopoczytania Lempach Anna

Na kruchym lodzie. Opowieść o Arktyce i zmianach klimatu

Kto by pomyślał, że książka o ekologii, w dodatku pisana przez profesora nauk biologicznych, może wzbudzać tyle emocji?! Spodziewałam się nudnej publikacji naukowej przesączonej danymi i statystykami na temat zmian klimatu i globalnego ocieplenia. Jak wielkie było moje zdziwienie, kiedy otrzymałam pełną humoru i wzruszeń opowieść o niedźwiedziach polarnych (i nie tylko). Autor w zabawny sposób opowiada o tych niezwykłych stworzeniach. Przywołuje wiele interesujących anegdot, w których kryje się ogromna dawka łatwo przyswajalnej wiedzy. "Na kruchym lodzie" powie nam, jaki styl życia prowadzą misie z północy, co jedzą, jak się bawią, a nawet dlaczego czasami robią zieloną kupę... Oprócz niedźwiedzi polarnych, poznamy również innych mieszkańców Arktyki - foki, morsy i lokalne ptactwo. To jak film przyrodniczy w wersji papierowej wzbogaconej mnóstwem zdjęć. Pomimo lekkiego stylu nie brakuje tu merytorycznych treści. Lech Stempniewicz w bardzo przystępny sposób wyjaśnia wiele zjawisk zachodzących w naturze i ciągle badanych przez ekologów. Zwraca też uwagę na poważny problem globalnego ocieplenia, ale jednocześnie zauważa kwestię rozsiewanej w mediach propagandy dotyczącej tego zjawiska. Jest to pozycja dla wszystkich fanów misiów (nie tylko polarnych), ekologów oraz każdego, kto liczy na ciekawą i mądrą lekturę. Na pewno się nie zawiedziecie 🙂

xoxo_anna_world Szczepańska Anna
1 2 3 ... 808 > »