Recenzje:
Pomimo fali strajków i demonstracji, jakie w tym roku ogarnęły Grecję, kraj ten z pewnością utrzyma wysoką pozycję w światowej turystyce z uwagi na wyjątkową przeszłość, zabytki, klimat, kuchnię i wspaniale warunki do odpoczynku. Dlatego każdy przewodnik po Grecji będzie miał swoich odbiorców, a zwłaszcza, jeżeli został napisany przez polskiego autora. Dzięki temu jest bardziej dostosowany do oczekiwań i potrzeb rodzimego turysty niż mniej lub bardziej udanie "polonizowane" publikacje tłumaczone z języków obcych. Autor zachęca do odwiedzenia regionów Grecji mniej znanych polskim turystom, którzy w większości - z uwagi na oferty biur podróży - trafiają albo na Riwierę Olimpijską czy półwysep Chalkidiki na greckiej północy, albo na greckie wyspy - głównie na Kretę lub Rodos. Tym razem mamy zwiedzić fascynujące, chociaż zatłoczone i pełne smogu Ateny, jednak ich magiczne miejsca jakim jest Akropol czy dzielnica Plaka, są niepowtarzalne, a wizyta w Narodowym Muzeum Archeologicznym obowiązkowa. Następnie autor sugeruje podróż przez półwysep Peloponez, gdzie wyjątkowych miejsc zabytkowych, znanych z historii i literatury, jest wiele - przesmyk koryncki ze słynnym kanałem żeglugowym, archaiczne Mykeny i Tyryns, starożytny Korynt, Epidaurus ze wspaniałym amfiteatrem, średniowieczne klasztorne miasto Mistra, zupełnie nieznana a wspaniała wyrastająca z morza skała Monemwazji i wreszcie owiana stawą Olimpia. Autor nie zatrzymuje się jednak na półwyspie peloponeskim i poleca jeszcze inne fascynacje Grecji kontynentalnej, z których najbardziej znane i zadziwiające są klasztory na skalnych obeliskach w Meteorze. Do tego dochodzą liczne informacje praktyczne, dzięki czemu pobyt w Grecji nawet dla nowicjusza, będzie ułatwiony i przyjemny

Magazyn Literacki Książki PD, 2010-09-01


Kolejny tytuł z barwnej -przyciągającej wzrok, a potem wciągającej całych nas - serii rekreacyjnej Wydawnictwa Bezdroża Grecja. Ateny i Peloponez" to propozycja dla ciekawych świata podróżników, którzy poszukują odpowiedzi na podstawowe pytania, rozpoczynające się od sakramentalnych - co, gdzie i jak (czasem - kiedy). To gotowy przepis na wymarzony wypoczynek zarówno weekendowy, jak i wakacyjny.
Przewodnik rekreacyjny po Grecji to ogniwo dla tych, którzy oczekują czegoś pośredniego między wycieczkami wypełnionymi wyczerpującym zwiedzaniem, a leżakowaniem i zażywaniem lokalnych rozrywek. W Grecji miejsc do zwiedzania wystarczy na długie miesiące. Ruiny miast i świątyń z czasów starożytnych, malownicze twierdze oraz bizantyjskie klasztory pozwalają na fascynującą podróż w głąb cywilizacji. Masyw Olimpu, góry Pelion i Helmos to tereny idealne dla miłośników wędrówek, a tych, którym marzy się wakacyjne leniuchowanie, zapraszają setki kilometrów przepięknych plaż.
W wydawnictwie znajdujemy opisy najciekawszych miejsc i regionów kraju, a jednocześnie podpowiedz, jak zaplanować podróż, na które atrakcje warto się skusić i gdzie spróbować oryginalnej, lokalnej kuchni. Autor doradza także, jak zaplanować podróż oraz gdzie odpocząć. Opisy krajoznawcze uzupełniają zdjęcia i poglądowe mapy, a całość zamyka słowniczek polsko-grecki. Wszak nie wszędzie angielski wystarcza...

POLSKA - DZIENNIK ŁÓDZKI N, 2010-08-21


Grecja należy do najbardziej atrakcyjnych turystycznie krajów Europy. Kilka dni temu omówiłem jeden z dwu najnowszych po niej przewodników wydawnictwa Bezdroża: „Grecja. Sztuka, bogowie i ludzie”. Obecnie prezentuję drugi, wydany w serii „wakacyjnej”, a napisany przez jednego z dwu autorów poprzedniego, który przedstawił w nim te same regiony ojczyzn Homera.
„W Grecji - czytamy na tylnej stronie okładki przewodnika „Grecja. Ateny i Peloponez. Błękit morza, biel marmurów” - miejsc do zwiedzania wystarczy na długie miesiące. Ruiny miast i świątyń z czasów starożytnych, malownicze twierdze oraz bizantyjskie klasztory tworzą fascynujący szlak podróży ku źródłom cywilizacji. Masyw Olimpu, góry Helion i Helmos to tereny idealne dla miłośników wędrówek, a tych, którym marzy się wakacyjne leniuchowanie, zapraszają setki kilometrów przepięknych plaż”.
Tyle, że akurat prezentacja plaż stanowi w nim margines. Autor nieco uwagi poświęca tylko Riwierze Olimpijskiej nad Morzem Egejskim. Wspomina przy omawianiu zabytków Peloponezu również o tamtejszych, ale już całkowicie pomija popularne przecież miejsca wypoczynku nadmorskiego na półwyspie Chalkidiki czy nad Morzem Trackim, o plażach nad pozostałymi trzema morzami otaczającymi Grecję kontynentalną nie wspominając.
Jest to bowiem skrócona wersja poprzedniego, „dużego” ( ponad 660 stron ) przewodnika Bezdroży po Grecji. Przeznaczona dla tych, którzy przede wszystkim zamierzają ją zwiedzać, chociażby łącząc to z wypoczynkiem na plażach. A więc bez nadmiaru szczegółów, bogaciej ilustrowana, w poręcznym formacie i tańsza. Zawierająca jednak podstawowy, dosyć obfity zasób informacji.
Zgodnie z zasadą przyjętą w tej serii przewodników, to, co autor uważa w tym kraju za najważniejsze, przedstawia na wstępie w „Hitach Grecji”. Dzieląc je na: Miejsca, które trzeba zobaczyć, Stanowiska archeologiczne, Cuda natury, Co warto zrobić w Grecji ? oraz Najlepsze dania tamtejszej kuchni. Generalnie podzielam jego wybór.
Chociaż wśród miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć, brak mi co najmniej zamku i w ogóle miasta Nafplion oraz akweduktu i twierdzy w Kawali, mieście całkowicie w tym przewodniku pominiętym. Do stanowisk archeologicznych dodałbym przynajmniej Korynt i Tiryns ( Lista UNESCO ) ze wspaniałymi Murami Cyklopów.
Zaś do Co warto zrobić w Grecji ? chociażby jeszcze wjazd na wzgórze Likavitos w Atenach aby zobaczyć z niego najpiękniejszą panoramę stolicy i wejście po 857 schodach do zamku Palamidi w Nafplionie. W przewodniku tym jego czytelnicy znajdą zwięzłe, ale uwzględniające najważniejsze kwestie Informacje praktyczne na temat przygotowania do podróży i odbycia jej jednym ze środków transportu, poruszania się na miejscu, noclegów, gastronomii, zakupów pamiątek oraz Informacje A-Z.
Natomiast w Informacjach krajoznawczych „w pigułce” charakterystykę geograficzno - przyrodniczą kraju, prezentację jego przyrody, polityki, społeczeństwa, religii, języka i kultury oraz kalendarium historyczne. Część podstawowa przewodnika, to Najpiękniejsze miejsca Grecji kontynentalnej, w podziale na: Attykę, Peloponez, Grecję środkową i zachodnią oraz Macedonię i Trację.
Najdokładniej opisane zostały Ateny, ich zabytki i ciekawe miejsca wg. regionów miasta. Bardzo cenne jest wyodrębnienie stołecznych muzeów i spore na ich temat informacje z adresami, godzinami otwarcia, cenami biletów itp.
Nie tylko najważniejszych: Narodowego Archeologicznego, Nowego Muzeum Akropolu i Benaki, ale również mniej znanych, np. Numizmatycznego, Epigraficznego, Helleńskiego Dzieci, Biżuterii Illiasa Lalaounisa, Greckich Ludowych Instrumentów Muzycznych, Sztuki Islamu, Bizantyjskiego, Narodowego Historycznego, Wojny.
Część poświęconą stolicy zamykają - podobnie jak po prezentacji innych miejscowości - Informacje praktyczne na temat dojazdu, komunikacji lokalnej, noclegów, gastronomii, godnych uwagi wydarzeń itp. oraz Informatora z adresami ważniejszych aptek, banków, kawiarenek internetowych, poczty, policji, szpitali itp.
Są także informacje o najciekawszych miejscowościach i miejscach w okolicach stolicy: klasztorze Dafni, Górze Hymettos, Elefsinie, Pireusie i Przylądku Sunion. W pozostałych regionach uwzględnione zostały tylko najważniejsze w nich, zdaniem autora, miejscowości, obiekty i miejsca. Z prezentacją m.in. poszczególnych klasztorów na Górze Athos i Meteorach.
Ale także pominięciem wspomnianej już Kawali, czy ciekawego ze względu na zabytki oraz stoczoną pod nim sławną bitwą morską Lepanto - obecnie Nafpaktos. To jednak wyjątki, gdyż to co w Grecji kontynentalnej jest naprawdę najważniejsze, zostało uwzględnione. Natomiast niektóre opinie i sugestie autora uważam za co najmniej dyskusyjne.
Np. stwierdzenie: „…ruiny starożytnego Tirynsu stanowią interesującą alternatywę lub uzupełnienie dla tych, którzy planują odwiedzić Mykeny”. Moim zdaniem w tym przypadku nie ma żadnej alternatywy, gdyż byłaby ona podobna do wyboru: zobaczyć w Krakowie Wawel czy kościół Mariacki? Zarówno Mykeny jak i Tiryns są na Liście UNESCO oraz należą do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Grecji.
A jak kogoś nie interesują ruiny i kamienie, to niech siedzi na pobliskiej arkadyjskiej plaży i w ogóle nie zawraca sobie głowy poznawaniem korzeni naszej europejskiej kultury, skoro nie jest mu to do szczęścia potrzebne!
Treść przewodnika wzbogacają obszerne - 2-6 stronicowe , włamane w tekst informacje monotematyczne: „Grecki alkohol”, „Kogo spotkamy na Olimpie? - czyli poczet antycznych bogów, „Sławne postacie złotego wieku” ( antycznego ), „Greckie wyrocznie” i „Szlakiem miłośników gór”.
A także kilkanaście krótszych, w ramkach na kolorowym tle. Plus mapki i plany najważniejszych miast oraz terenów wykopaliskowych. Na końcu są mini rozmówki polsko - greckie oraz krótki Indeks nazw geograficznych i obiektów turystycznych.

Globtroter CEZARY RUDZIŃSKI, 2010-07-26


Kolejne tytuły z barwnej serii rekreacyjnej Wydawnictwa Bezdroża pojawiły się na rynku wydawniczym: „Grecja. Ateny i Peloponez” i „Tunezja. Skarby pustyni, gór i morza”. Są to propozycje dla ciekawych świata podróżników, którzy poszukują odpowiedzi na podstawowe pytania: Co warto zobaczyć? Gdzie poznawać uroki lokalnej kuchni? Jak odnaleźć największe atrakcje?< br /> Przewodniki rekreacyjne to przepis na wymarzony wypoczynek zarówno weekendowy, jak i wakacyjny. Podają gotowe pomysły na to, jak zorganizować czas i cieszyć się przyjemnym relaksem. Przewodniki rekreacyjne po Grecji i Tunezji pozwolą w pełni cieszyć się słońcem i wspaniałością tych krajów także podczas zorganizowanych podróży. Są brakującym ogniwem zarówno podczas wycieczek wypełnionych wyczerpującym zwiedzaniem, jak i tych koncentrujących się wokół leżakowania i zażywania lokalnych rozrywek.< br /> W Grecji miejsc do zwiedzania wystarczy na długie miesiące. Ruiny miast i świątyń z czasów starożytnych, malownicze twierdze oraz bizantyjskie klasztory tworzą fascynującą podróż ku źródłom cywilizacji. Masyw Olimpu, góry Pelion i Helmos to tereny idealne dla miłośników wędrówek, a tych, którym marzy się wakacyjne leniuchowanie, zapraszają setki kilometrów przepięknych plaż.< br /> Tunezja pozwala połączyć odpoczynek na przepięknych plażach z poznawaniem egzotyki Czarnego Lądu. Majestatyczne meczety, potężne twierdze, kręte uliczki medyn i ciekawe muzea zachwycą nie tylko miłośników kultury arabskiej. Świetnie zagospodarowane kurorty zapraszają do zabawy, ruiny rzymskich i punickich miast snują opowieść o minionej świetności, a bujna przyroda nęci możliwością błogiego odpoczynku.< br /> Te dwa przewodniki Wydawnictwa Bezdroża szczegółowo opisują najciekawsze miejsca i regiony krajów, podpowiadając jednocześnie, jak zaplanować podróż, na które atrakcje warto się skusić i gdzie spróbować oryginalnej, lokalnej kuchni. Doradzają, jak zaplanować podróż oraz gdzie odpocząć. Opisy krajoznawcze uzupełniają zdjęcia i poglądowe mapy, a całość zamykają słowniczki: polsko-grecki i polsko-arabski.< br /> W 2010 r. w serii Przewodników Rekreacyjnych ukazały się publikacje po Katalonii, Andaluzji, Sycylii, Portugalii, Słowacji, Chorwacji, Egipcie, Tatrach, Sudetach oraz Mazurach i Warmii.

turystyka.wp.pl 2010-07-01