Recenzje:
„Jestem Polakiem" - to przydatny zwrot, gdy zapuścimy się na albańskie bezdroża i będziemy szukać pomocy. Nie będzie to trudne, bo Albańczycy to ludzie przyjaźni, życzliwie nastawieni do przybyszów.

Wydany niedawno przewodnik po tym niewielkim, ciągle egzotycznym kraju, który według Stasiuka jest „podświadomością Europy", prowadzi nas sześcioma głównymi szlakami turystycznymi. Trzydniowy Szlak Górskich Orłów wiedzie turystę z Tirany do Bajram Curri, przez Park Narodowy Doliny Valbony do Theth i słynnej Szkodry. Pięciodniowa trasa ze Szkodry do Beratu pozwoli zwiedzić północną i centralną Albanię, zaś tak samo długo trwająca wędrówka z Vlory do Antigonei odkryje przed nami południowe uroki kraju. Stolica i jej okolice też mają wiele atrakcji, zaś wyjątkowa w swej niezwykłości może być trasa adriatycka z Durres do Vlory. To naturalnie tylko propozycje, które w zależności od możliwości czasowych można dowolnie modyfikować. Znajdzie się tu coś dla każdego: skarby natury, zabytki architektury i sekrety archeologii.

Jak w każdym ambitnym przewodniku, także i w tym, przy względnie niewielkiej objętości, użytkownik otrzymuje bardzo solidną dawkę informacji o Albanii, jej dziejach i teraźniejszości. Ponieważ kraj jest i długo pozostanie egzotyczny, choćby przez swój język i kulturę, warto zapoznać się przed podróżą, czym kraj się dziś szczyci. Elementarna wiedza o wyznawanych tu religiach, lllirach i osmańskich Turkach, ale także o nominowanym do Nagrody Nobla pisarzu Ismailu Kadare i jego pisarstwie sprawi, że zostaniemy potraktowani przez gospodarzy w niezrównany sposób.

Książeczka jest gęsta od ciekawych ramek, zawiera multum aktualnych informacji i jest wiarygodnym, dobrze napisanym przez wytrawnego znawcę regionu przewodnikiem, który przybliży nam wiedzę o Albanii i ułatwi poruszanie się po tym arcyciekawym bałkańskim zakątku.

Tygodnik Angora Ł. AZIK, 2013-11-10


Półwysep Bałkański to coraz częściej wybierany przez Polaków kierunek podróży. Tu bowiem odnajdziemy ogromną różnorodność krajobrazów – od przepięknych plaż otoczonych ciepłym morzem, poprzez malownicze turkusowe jeziora, aż po spalone słońcem dzikie góry. Ponadto, Bałkany cechuje wspaniała kuchnia oraz coraz większa otwartość mieszkańców na turystów. Wybierając się w podróż, warto jednak zapoznać się z szeregiem informacji praktycznych, dzięki którym unikniemy niemiłych niespodzianek. Ułatwią nam to nowe przewodniki po Bałkanach Wydawnictwa Bezdroża.

Przewodnik „Albania. Bałkański „Dziki Zachód” autorstwa Mateusza Otręby stanowi kwintesencję tego, co każdy turysta o Albanii wiedzieć powinien. Ogromnym jego atutem jest bogaty zbiór informacji praktycznych, które przydają się zwłaszcza w kraju, w którym panują inna kultura i obyczaje. Z przewodnika dowiemy się m.in. jakie przepisy celne panują w Albanii, czy wszędzie dozwolone jest fotografowanie, gdzie należy spodziewać się dostępu do internetu, a także jakie zagrożenia czyhają na turystów w albańskich górach. Następnie autor w przystępny sposób omawia poszczególne miejscowości, podając przykładowe miejsca noclegowe i lokale gastronomiczne. Przewodnik opatrzony jest zarówno czarno-białymi, jak i kolorowymi zdjęciami. Przedstawiają one zabytkowe meczety i cerkwie, wszechobecne bunkry, majestatyczne góry, a także codzienne życie mieszkańców. Ważnym elementem przewodnika jest również otwierający go niezbędnik turysty z przydatnymi zwrotami, telefonami alarmowymi i godzinami otwarcia ważnych obiektów.

Tym, którzy wybierają się w bardziej objazdową podróż, przyda się ogólny przewodnik po Bałkanach (Bośnia i Hercegowina, Serbia, Macedonia, Kosowo). Podzielony jest on na kilka części opisujących kulturę, zabytki, kuchnię i turystyczną infrastrukturę poszczególnych miejscowości. Ponadto, tak samo jak w przewodniku po Albanii, znajdziemy tu niezbędnik turysty, minisłowniczek z przydatnymi zwrotami, praktyczne mapki ułatwiające zwiedzanie oraz liczne zdjęcia zachęcające do bliższego poznania bałkańskiej kutury, mającej ogromną moc przyciągania.

podroze.pl Gosia, 2013-10-04


Niewykorzystane jeszcze przez biura turystyczne tytułowe hasło z roku na rok wypełnia się treścią - ten kierunek naszych wojaży jest coraz popularniejszy. Nic dziwnego w tej sytuacji, że wydawnictwa przewodników turystycznych starają się nadążać za turystami, oferując im - uaktualniane wciąż -podróżnicze poradniki. Najświeższe tego przykłady dają Bezdroża, które już po raz piąty proponują wydawnictwo „Bałkany. Bośnia i Hercegowina, Serbia, Macedonia, Kosowo". Aż pięcioro autorów podjęło się wyjaśnienia, na czym polega przyciągająca, wręcz uzależniająca, moc tego regionu. Czy to niezwykła przyroda - dzikie skaliste góry, sąsiadujące z ciepłym morzem -burzliwa historia czy cenne zabytki wszystkich epok oraz eklektyczna kultura, w której przeplatają się wpływy wielu narodowości, chrześcijaństwa i islamu. Jeśli dodać do tego wspaniałą kuchnię, aromatyczne alkohole i żywiołową muzykę - już gotowi jesteśmy ruszać w drogę. Wrażenia byłyby jednak niepełne, gdybyśmy nie obrali kierunku i nie sięgnęli po drugie „Bezdroża" - przewodnik Mateusza Otręby „Albania. Bałkański „Dziki Zachód". Wyd. i". I tu fascynacje przyrodą, zabytkami i stylem życia są podobne i nie rozczarowują nawet 20-letnie mercedesy, królujące na pozbawionych asfaltu drogach... Bo one też się wpisują w oczekiwany przez nas klimat.

Treść obu przewodników uporządkowano dla wygody czytelnika w układzie regionalnym. Opisom towarzyszą przejrzyste mapy oraz ramki z ciekawostkami. A więc - komu w drogę...

POLSKA - DZIENNIK ŁÓDZKI .N, 2013-09-07