APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Albania. Travelbook. Wydanie 1

(ebook) (audiobook) (audiobook)
Wydawnictwo:
Bezdroża
Serie wydawnicze:
Travelbooki
Wydawnictwo:
Bezdroża
Serie wydawnicze:
Travelbooki
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
240
Druk:
oprawa miękka
Dostępne formaty:
     PDF
     ePub
     Mobi

Książka (16,14 zł najniższa cena z 30 dni)

26,90 zł (-35%)
17,48 zł

DODAJ DO Wysyłamy w 24h

(16,14 zł najniższa cena z 30 dni)

eBook (13,45 zł najniższa cena z 30 dni)

26,90 zł (-45%)
14,79 zł

DODAJ DO lub KUP NA PREZENT KUP 1-KLIKNIĘCIEM

(13,45 zł najniższa cena z 30 dni)

Przenieś na półkę

Do przechowalni

Do przechowalni

Powiadom o dostępności audiobooka »

Albania to dla wielu obieżyświatów kwintesencja Bałkanów. Śródziemnomorskie słońce, plaże Adriatyku i Morza Jońskiego, osmańskie twierdze i bizantyjskie cerkwie, zabytkowe meczety i pozostałości antycznych miast, dzikie i niedostępne góry, barwne bazary, wszechobecne bunkry, rozklekotane pociągi bez okien i drzwi, 20-letnie mercedesy królujące na pozbawionych asfaltu drogach... Jeśli kogoś gna w świat chęć przeżycia niezapomnianej przygody i doświadczenia czegoś wyjątkowego, ten odnajdzie w Krainie Orłów swoje podróżnicze eldorado.

  • Olśniewające plaże
  • Zabytki kilku epok
  • Surowa, dziewicza przyroda
  • Intrygująca kultura ludowa
  • Bunkry i mercedesy
  • Kuchnia z nutą Orientu

Travelbook to Twój niezastąpiony towarzysz podróży. Wskaże Ci najważniejsze atrakcje, podpowie, czego szukać poza głównymi szlakami, i wprowadzi w świat miejscowych obyczajów. Znajdziesz w nim opisy najciekawszych regionów i miast, a sprawdzone informacje praktyczne umożliwią staranne zaplanowanie podróży.

"Z Informatora A-Z można dowiedzieć się m.in. sporo i ciekawie o albańskich alkoholach, zagrożeniach: kradzieżach, oszustwach na cenach, ale także ze strony skorpionów i jadowitych pająków. Bogate w treść jest Krajoznawcze ABC. Zawiera m.in. bardzo obszerne jak na tę serię przewodników, 15-stronicowe Kalendarium Historyczne od czasów prehistorycznych do roku 2018. Podobnie informacje na temat przyrody, a zwłaszcza społeczeństwa: ludności, języka, religii, kultury i sztuki – z prawem zwyczajowym, obyczajów i wyróżników kulturowych, strojów ludowych, muzyk, tańca, architektury itp. No i tamtejszej kuchni. Najobszerniejsza część, ściśle przewodnikowa, stanowi prezentację kraju i jego najważniejszych atrakcji turystycznych w podziale na trzy części: Albanię Środkową ze stołeczną Tiraną, Północną i Południową. A w nich główne lub ciekawe z innego względu miasta. Ich krótka historia oraz co w nich warto zobaczyć. Na koncu zaś informacje o dojeździe, noclegach i wyżywieniu. W większych z proponowanymi trasami zwiedzania, w mniejszych najciekawszymi obiektami i miejscami."

Cezary Rudziński (http://www.globtroter.info/wydawnictwa/3733-bezdroza-albania-travelbook

Wybrane bestsellery

O autorach książki

Maciej Żemojtel – Z wykształcenia leśnik, z zamiłowania od ponad dwudziestu pięciu lat aktywny górołaz. Istotą świadomej turystyki jest jego zdaniem chęć (czy też: wewnętrzna potrzeba) poznawania i odkrywania dla siebie fragmentów świata w każdym ich aspekcie: geograficznym, przyrodniczym i ludzkim, zawartym w historii oraz kulturze mieszkańców. Uważa przy tym, że kategorie egzotyki czy „odległości od domu” są w tym przypadku drugorzędne – liczą się przede wszystkim: uwaga, jaką obdarzamy spotykanych ludzi i „otwarte oczy” (w tym sensie podróżować – w pełnym tego słowa znaczeniu – można np. po okolicach Łomży). Sam, począwszy od końca lat 80., systematycznie eksploruje z plecakiem i namiotem kraje i góry Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej.

Prawdziwą jego pasję stanowią Karpaty rozumiane jako wieloskładnikowy fenomen kulturowy i geograficzny. Przez ostatnie ćwierćwiecze schodził je wzdłuż i wszerz, zapuszczając się także w miejsca rzadko z nimi kojarzone i niemal nieodwiedzane przez turystów z Polski – jak położone w Austrii Wzgórza Hainburskie czy węgierskie Góry Zemplińskie). Szczególną atencją darzy Karpaty ukraińskie i rumuńskie, które odwiedzał, jak dotąd, po kilkanaście razy – o każdej porze roku, wędrując pieszo lub na nartach turowych. Za cel wycieczek obiera najchętniej odludne, trudno dostępne i rzadko odwiedzane rejony, gdzie turysta może liczyć jedynie na mapę, kompas i własne umiejętności. Nie znaczy to jednak, że nie można spotkać go na uczęszczanych beskidzkich szlakach – zawsze podkreśla, że każda część Karpat ma swój własny niepowtarzalny klimat, a także mniej lub bardziej interesujące oblicze kulturowe, zaś obserwacja teraźniejszości danego regionu może być nie mniej pasjonująca niż studiowanie jego historii. Jest jednym z założycieli Klubu Karpackiego (www.klub-karpacki.org).

Poza Karpatami, wędrował także po górach Albanii, Armenii, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Gruzji, Kosowa, Macedonii i Słowenii. Na Bałkanach od kilku lat najczęściej wraca na pogranicze czarnogórsko-albańskie, gdzie poza penetrowaniem kolejnych masywów pogłębia znajomości z miejscowymi góralami.

Jego związki z górami wychodzą poza turystykę. Przez wiele lat okresowo mieszkał w Wołowcu w Beskidzie Niskim, gdzie wraz z przyjaciółmi zajmował się m.in. hodowlą kóz i pracował w schronisku PTTK na Magurze Małastowskiej. Z Beskidem Niskim, obok spędzonych w nim lat i kilku przyjaźni, łączą go także badania terenowe prowadzone w trakcie studiów na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dotyczące drapieżnych chrząszczy zamieszkujących obszar Magurskiego Parku Narodowego.

Obecnie mieszka w Krakowie. Od 2006 roku związany z wydawnictwem Bezdroża jako autor, redaktor, aktualizator i konsultant. Autor poradnika turystyki zimowej Narciarstwo tourowe, śladowe i biegowe (2006), współautor przewodników Bieszczady (2011) i Tatry Polskie (2011). Z Bezdrożami współpracował także przy okazji opracowania przewodników Transylwania. Twierdza rumuńskich Karpat (2003), Rumunia oraz Mołdowa. Mozaika w żywych kolorach (wyd. IV, 2011), Beskid Śląski, Żywiecki i Mały (2013) oraz Czarnogóra. Fiord na Adriatyku (wyd. VI, 2014). Teksty krajoznawcze i zdjęcia publikował też w innych przewodnikach wydawnictwa Bezdroża i Almanachu Karpackim „Płaj”.

Mateusz Otręba – absolwent Katedry Geoturystyki na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, zapalony podróżnik. Manager jednego z polskich organizatorów turystyki. Europę poznaje od lat 90. Na Bałkany dotarł po raz pierwszy w 2001 r.; od tej pory zwiedził Bułgarię, Rumunię, Serbię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Macedonię, Kosowo, Albanię i Grecję, w większości z tych krajów będąc kilkakrotnie. Pasjonat zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego, w szczególności Albanii i Kosowa. Podczas pięciu wypraw do Albanii odwiedził praktycznie wszystkie części kraju od Sarandy po Alpy Albańskie.

Maciej Żemojtel, Mateusz Otręba - pozostałe książki

Zobacz pozostałe książki z serii Travelbooki

Bezdroża - inne książki

Zamknij

Wybierz metodę płatności