Praga, Czeski Krumlow, Kutna Hor...

Praga, Czeski Krumlow, Kutna Hora oraz największe atrakcje Czech. Wydanie 1

Autor: praca zbiorowa

Praga, Czeski Krumlow, Kutna Hora oraz największe atrakcje Czech. Wydanie 1
Stron: 252
Ksiazka drukowana Druk (oprawa: miękka)
Wydawca: Bezdroża

"Miasto o stu wieżach", zachwycające każdego turystę. Radosne, gościnne, a przede wszystkim urokliwe. Od mostu Karola z licznymi straganami i ulicznymi artystami po zaklętą Złotą Uliczkę, gdzie – jak głosi legenda – mieszkali alchemicy próbujący stworzyć złoto. Zwiedzając Pragę i Czeski Krumlow, wejdźmy do świata baśni.

Do Pragi, która leży zaledwie godzinę drogi od polskiej granicy, warto wybrać się chociażby na weekend. Tyle wystarczy, by zakosztować wyjątkowej atmosfery tego miejsca, zobaczyć legendarne Hradczany i most Karola, przespacerować się wśród magicznych zaułków, zielonych ogrodów, a także wypić piwo w którejś z legendarnych knajp. Kto planuje dłuższy pobyt u naszych południowych sąsiadów, może część swojego czasu przeznaczyć na zwiedzanie także innych niezwykle atrakcyjnych czeskich miejscowości, wśród których należy wyróżnić m.in. Kutną Horę i Czeski Krumlow.

Przewodnik Praga, Czeski Krumlow, Kutna Hora oraz największe atrakcje Czech w przejrzysty i atrakcyjny sposób przedstawia zabytkowe dzielnice stolicy Czech oraz najpiękniejsze miasta naszych południowych sąsiadów. Zawiera ponadto aktualne informacje praktyczne, które pozwolą dobrze zaplanować wymarzony urlop.

Dlaczego warto wybrać się do Czech? Powodów jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Jednych zachwycą historyczne miasta i miasteczka, innych światowej sławy uzdrowisko czy wspaniała kuchnia. Zwłaszcza magia Pragi, nazywanej sercem Europy i miastem mostów, działa na turystów jak magnes. Wzniosłe piękno gotyckich i neogotyckich kościołów, barokowe pałace i ogrody, fantazja secesji, a także wyjątkowe przykłady współczesnej architektury i rzeźby sprawiają, że spacer po dzielnicach grodu nad Wełtawą to prawdziwa lekcja historii sztuki. Po całym dniu pełnym wrażeń na gości czekają nastrojowe knajpki, stylowe restauracje i kluby oraz liczne teatry. Kto nie widział Pragi, musi ją zobaczyć choć raz w życiu, a kto ją odwiedził, na pewno wróci.

Choć sama złota Praga przyciąga podróżników z całego świata, są w Czechach i inne wyjątkowo piękne miejsca. Koniecznie trzeba zobaczyć wąskie uliczki Czeskiego Krumlowa i meandry Wełtawy, płynącej przez środek miasta, nad którym góruje zamek, drugi co do wielkości w całej Republice Czeskiej. Wyjątkowa jest starówka o dwóch rynkach w Hradcu Králové, miejscowości, którą królowe tradycyjnie otrzymywały w posagu. Kutna Hora, dawniej słynąca z wydobycia srebra, to obowiązkowy punkt w planie zwiedzania środkowych Czech. Monumentalna katedra św. Barbary robi olbrzymie wrażenie, a nie mniej zapada w pamięć kaplica z ludzkich kości. Czeskie Budziejowice wszystkim kojarzą się ze Szwejkiem – i rzeczywiście, wycieczka śladami dobrego wojaka z pewnością zaprowadzi nas do browaru na prawdziwy budweiser. Gorące źródła i wspaniałe kolumnady uzdrowiskowych Karlowych Warów oraz malownicze miasto i gotycki zamek Loket wyróżniają się w zachodniej części kraju. Nie można też zapomnieć o wpisanych na Listę UNESCO kamieniczkach Telča oraz o Ołomuńcu, pełnej zabytków stolicy Moraw. Żaden opis nie odda tego, co w Czechach najpiękniejsze. Nie zwlekajmy z podróżą, każda pora jest dobra!

Zaproszenie do podróży
Hity Czech

Informacje praktyczne
Przygotowania do podróży
Przewodniki i mapy
Słowniki i rozmówki
Formalności wizowo-paszportowe
Inne dokumenty
Wymiana waluty i operacje pieniężnie
Zabezpieczenia medyczne
Wybór czasu podróży
Przejazd
Podróż samolotem
Podróż samochodem
Podróż pociągiem
Podróż autobusem
Kontakt z krajem
Telefon
Poczta
Internet
Podróżowanie wewnątrz kraju
Autobusy
Kolej
Samochód
Alternatywne środki transportu
Informacja turystyczna
Opieka medyczna i pomoc w nagłych wypadkach
Noclegi
Gastronomia
Restauracje i gospody
Winiarnie
Piwiarnie
Co przywieźć z Czech
Lokalne przysmaki
Pamiątki
Informacje od A do Z

Informacje historyczno-krajoznawcze
Charakterystyka geograficzno-przyrodnicza
Ukształtowanie powierzchni
Hydrografia
Flora
Fauna
Kalendarium dziejów Czech
Język
Kultura i sztuka
Architektura, rzeźba, malarstwo
Literatura
Muzyka
Muzyka klasyczna
Muzyka rozrywkowa
Festiwale i kluby
X Muza
Ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego

Praga
Historia
Trasa 1. Stare Miasto
Trasa 2. Mała Strana
Trasa 3. Hradczany
Trasa 4. Nowe Miasto
Trasa 5. Wyszehrad
Praga na różne sposoby
Wśród rotund i ruin
Parki i ogrody
Najciekawsze sanktuaria natury
Informacje praktyczne

Najpiękniejsze miasta Czech
České Budĕjovice (Czeskie Budziejowice)
Český Krumlov
Kutná Hora
Hradec Králové
Karlovy Vary (Karlowe Wary)
Plzeň (Pilzno)
Loket
Slavonice
Telč
Olomouc (Ołomuniec)
Kroměříž (Kromierzyż)
Valtice-Lednice

Indeks

Słowniczek polsko-czeski

Osoby, które kupowały tę książkę, często kupowały też:

Wydawnictwo Bezdroża specjalizujące się w tworzeniu przewodników przygotowało właśnie specjalną edycję "Praga, Czeski Krumlow, Kutna Hora". Znaleźć w nim można wiele praktycznych informacji potrzebnych tym, którzy wyjeżdżają do Czech. Można sprawdzić co warto zwiedzić, jak tam dojechać, jakie są koszty noclegu czy też jedzenia w wybranych restauracjach. Nie brak również kolorowych ilustracji przedstawiających miejsca warte zobaczenia oraz mapek i planów miast.

Echo Miasta - Poznań MI, 12/10/2009

    pokaż wszystkie