Lwów, Krzemieniec i Kamieniec Po...

Lwów, Krzemieniec i Kamieniec Podolski oraz największe atrakcje Ukrainy Zachodniej. Wydanie 1

Autor: praca zbiorowa

Lwów, Krzemieniec i Kamieniec Podolski oraz największe atrakcje Ukrainy Zachodniej. Wydanie 1
Stron: 252
Ksiazka drukowana Druk (oprawa: twarda)
Wydawca: Bezdroża

Miasta kresowe Rzeczypospolitej. Lwów jest miastem niezwykłym: pełno tu brukowanych ulic, miłych zaułków, kolorowych kamieniczek. Zarówno w Krzemieńcu, jak i w Kamieńcu Podolskim znajdziemy mnóstwo polskich śladów w postaci zabytków oraz innych dowodów duchowego dorobku naszych przodków. Odkryjmy na nowo te piękne miejsca.

Lwów to niezwykłe miasto, wyrosłe na styku cywilizacji Zachodu i Wschodu. opisując tę fascynującą mieszankę kultur, języków, i wyznań, w której został zamknięty mit rubieży Rzeczpospolitej, wielu narodów, przedstawiamy również inne piękne miejsca Ukrainy Zachodniej, których niezwykła uroda oczaruje Czytelnika, podobnie jak serdeczność mieszkańców tego regionu.

Przewodnik Lwów, Krzemieniec, Kamieniec Podolski oraz największe atrakcje Ukrainy Zachodniej to obszerny wybór miejsc szczególnie godnych odwiedzenia, Dzięki licznym opisom krajoznawczym, mapom i informacjom praktycznym Czytelnikowi będzie łatwiej zaplanować pobyt.

Turyści pragnący poznać uroki Ukrainy powinni uprzednio uzbroić się w wielką cierpliwość i odpowiednio nastroić przed podróżą. Tuż po przekroczeniu granicy wkraczamy bowiem w świat do niczego niepodobny, naznaczony postsowieckim absurdem, ujawniającym się czasem chaosem młodego państwa i wyzierającą z każdego niemal kąta biedą życia codziennego. To kraj kontrastów: z jednej strony zobaczymy zadbane ulice wielkiego Kijowa, pełne drogich samochodów, jakich nie zobaczymy w Warszawie, z drugiej strony – podupadłe małe miasteczka zachodniej Ukrainy, takie jak Busk, Bóbrka czy Jaworów, dokąd po dziurawych drogach dojedziemy rozsypującym się autobusem sprzed 30 lat.

Na Ukrainie urzekną nas złote kopuły Ławry Poczajowskiej połyskujące z dala w słońcu, cicho śpiący lew spod Baszty Prochowej we Lwowie oraz potężna twierdza w Chocimiu, strzegąca dniestrowego brzegu. Przerazi nas zaś z pewnością atmosfera opuszczenia, jaka unosi się w niektórych salach Lwowskiej Galerii Sztuki i uderzający kontrast, kiedy spacerując pomiędzy arcydziełami wiszącymi na zagrzybionych ścianach, wśród odpadającego tynku i starych okien, znajdziemy się pod przenikliwym wzrokiem umundurowanego strażnika w uszance, kamizelce kuloodpornej i z wielką pałką dyndającą u boku.

Nie dziwmy się i nie denerwujmy, kiedy nikt z miejscowych nie będzie wiedział nic o swoim regionie, a wręcz przeciwnie, czasem poda nam, najczęściej w dobrej wierze, nieprawdziwe informacje – np. że do Tarnopola ze Lwowa co godzinę jeżdżą pociągi, a tymczasem na dworcu dowiemy się, iż najbliższy pociąg będzie za trzy godziny. Mimo trudów podróży, braku infrastruktury turystycznej, czasem niechęci urzędników – warto pojechać na Ukrainę. W tym dotkliwie doświadczonym przez historię kraju, w którym mieszka wielu wspaniałych ludzi, otwartych i życzliwych, walczących o nową Ukrainę, jest wiele pięknych miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć. Właśnie takie najciekawsze miejsca Lwowa i Ukrainy zachodniej pragniemy Państwu pokazać w naszym przewodniku.

Zaproszenie do podróży

Hity Lwowa

Informacje praktyczne
Przygotowania do podróży
Przejazd
Komunikacja wewnątrz kraju
Informacja turystyczna
Kontakt z krajem
Noclegi
Gastronomia
Wymiana waluty i operacje pieniężne
Opieka medyczna
Pamiątki i zakupy
Informacje A–Z

Informacje historyczno-krajoznawcze
Charakterystyka geografi czno-przyrodnicza
Kalendarium historyczne
Polityka i gospodarka
Społeczeństwo
Kultura i sztuka
Ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego

Lwów
Historia miasta
Warto zobaczyć
Trasa 1. Stary Lwów w jeden dzień
Trasa 2. Centrum Wielkiego Lwowa
Trasa 3. Wzgórza lwowskie
Trasa 4. Przedmieście Stryjskie, Pohulanka i Łyczaków
Trasa 5. Dawny gród książęcy i Zamarstynów
Obrzeża miasta
Informacje praktyczne

Najpiękniejsze miejsca Ukrainy Zachodniej
Chocim
Czerniowce
Drohobycz
Iwano-Frankowsk (Stanisławów)
Kamieniec Podolski
Krzemieniec
Truskawiec
Zbaraż
Złoczów
Żółkiew

Słowniczek polsko-ukraiński
Zasady wymowy
Alfabet ukraiński
Minisłowniczek (zestawienie alfabetyczne)
Minirozmówki (zestawienie tematyczne)

Osoby, które kupowały tę książkę, często kupowały też:

Zabrałam brata dookoła świata. Ameryka Łacińska
Lusia oraz Wojtuś, Eliza i Wojciech Łopacińscy
39,90 zł
Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o ...
Paweł Droździak, Renata Mazurowska
39,00 zł
Jugosławia. Rozsypana układanka
Beata i Paweł Pomykalscy
39,90 zł
Wałkowanie Ameryki
Marek Wałkuski
34,90 zł
20,90 zł
Okres przedświąteczny to czas sentymentów. Dlatego zapewne w wielu rodzinach, nawet nie wyjeżdżając, w domowym zaciszu z pewnością chętnie sięgnie się po wydany przez Bezdroża przewodnik Lwów, Krzemieniec, Kamieniec Podolski i największe atrakcje Ukrainy Zachodniej". Bowiem Lwów to niezwykłe miasto, wyrosłe na styku cywilizacji Zachodu i Wschodu, fascynuje mieszanką kultur, języków, i wyznań, w której został zamknięty mit rubieży Rzeczypospolitej. Zarówno w Krzemieńcu, jak i Kamieńcu Podolskim znajdziemy mnóstwo polskich śladów w postaci zabytków oraz innych dowodów duchowego dorobku naszych przodków. Z przewodnikiem poznamy najciekawsze miejsca Lwowa i Ukrainy Zachodniej. Na 252 stronach zmieściły się wszystkie niezbędne informacje, które mogą być inspiracją do fascynującej przygody. Przewodnik wydano w serii rekreacyjnej z mnóstwem barwnych fotografii, prezentujących urokliwe zakątki i najpiękniejsze zabytki. Wyróżnia go funkcjonalny układ, dzięki któremu z łatwością można znaleźć potrzebne informacje, a dodatkowo w zielonych ramkach poczytać ciekawostki biograficzne, historyczne i krajoznawcze, które urozmaicą zwiedzanie. Lista hitów Lwowa pomaga odkryć najważniejsze perły architektury, ślady najwybitniejszych ukraińskich osobistości, najpiękniejsze parki lwowskie, szczególnie osobliwe zabytki oraz miejsca przyjazne dzieciom. Przewodnik zawiedzie również do miejsc związanych z polską historią; poprowadzi na Cmentarz Orląt Lwowskich, w Krzemieńcu do domu Słowackiego, w Kamieńcu Podolskim - na Rynek Polski i do twierdzy kamienieckiej, gdzie ścierały się wpływy Polski, Litwy i Węgier. W przewodniku umieszczono również aktualne informacje praktyczne, dotyczące bazy noclegowej, komunikacyjnej, gastronomicznej, propozycje tras zwiedzania, a także dokładne mapy i plany miast i miejscowości. Jednocześnie autorzy przestrzegają turystów, iż powinni przed podróżą uzbroić się w cierpliwość i odpowiednio nastroić. Bowiem tuż po przekroczeniu granicy wkracza się w świat naznaczony poradzieckim absurdem, chaosem i wyzierającą z każdego niemal kąta biedą życia codziennego. Jednak trudno, by nie urzekły złote kopuły Ławry Poczajowskiej, połyskujące z dala w słońcu, śpiący lew spod Baszty Prochowej we Lwowie czy potężna twierdza w Chocimiu, strzegąca dniestrowego brzegu. Zasmuci zaś z pewnością atmosfera opuszczenia, jaka unosi się w niektórych salach Lwowskiej Galerii Sztuki, czy widok zapomnianych podupadłych wsi i miasteczek Zachodniej Ukrainy, pełnych dziurawych drogi bezdroży.

POLSKA - DZIENNIK ŁÓDZKI Marek Niedźwiecki, 12/12/2009

    pokaż wszystkie