ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Lucerna

(ebook) (audiobook) (audiobook)
Wydawnictwo:
SELF-PUBLISHER
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
114
Dostępny format:
     PDF

eBook

16,80 zł

DODAJ DO lub KUP NA PREZENT KUP 1-KLIKNIĘCIEM

Przenieś na półkę

Do przechowalni

Lucerna to średniej wielkości miasto Szwajcarii, leżące trochę w oddali od głównych szlaków komunikacyjnych i głównego nurtu życia politycznego i gospodarczego, jest jednak jednym z najważniejszych punktów na mapie tego kraju.

W 1332 roku Lucerna przyłączyła się do Konfederacji Szwajcarskiej, którą stworzyły w 1291 roku trzy sąsiadujące z nią kantony. Odegrała też istotną rolę w zwycięstwie nad Habsburgami w bitwie pod Sempach (1385), co umocniło jej pozycję i utrwaliło niezależność polityczną Szwajcarów. Dołączenie do Konfederacji Lucerny i kolejnych kantonów dało podwaliny pod obecne państwo.

Dziś Lucerna – fantastycznie położona, u stóp masywu Pilatusa, nad pięknym Jeziorem Czterech Kantonów i wpadającą do niego rzeką Reuss – przyciąga licznych turystów. Zachwycają wyjątkowe zabytki: dwa gotyckie drewniane mosty z cyklami trójkątnych obrazów, świetnie zachowane północne mury miejskie z 9 wieżami, renesansowy ratusz i Hofkirche (najpiękniejszy renesansowy kościół Szwajcarii). Do tego trzeba dołączyć: dwa wybitne barokowe kościoły, liczne kamienice starego miasta usytuowane przy wąskich, wijących się uliczkach, pałace Gütsch i Rittera, galerię Rosengart z obrazami m.in. Picassa, Klee i Cézanne’a, sławny Pomnik Lwa oraz wybitne realizacje architektury współczesnej, jak np. Centrum Kulturalno-Kongresowe (KKL). Wyjątkowy klimat dopełniają pieczołowicie odrestaurowane detale i polichromie kamienic, tworzone przez wybitnych artystów. No i oczywiście tutejszy karnawał, zadający kłam stereotypom, że Szwajcarzy nie potrafią się bawić.

To miasto zupełnie inne niż Zurych czy Genewa, emanujące radością i spokojem, przyjazne dla pieszych i rowerzystów, gdyż ruch samochodowy wyprowadzono z centrum. Warto tu się zatrzymać, o czym przekona ten e-przewodnik. Znajdują się w nim istotne informacje dotyczące m.in. geografii i historii, bogaty materiał fotograficzny, szkic mapki z wartymi zobaczenia miejscami oraz zwięzłe opisy zabytków i innych atrakcji turystycznych. Działające OFFLINE hiperłącza pozwalają przenieść się z mapki bądź spisu treści na strony z opisem, a po kliknięciu nagłówka powrócić do mapki. E-przewodnik offline w twoim smartfonie sprawi, że podczas zwiedzania dowiesz się więcej i zobaczysz więcej.

Wybrane bestsellery

Jolanta Pol, Krzysztof Pol - pozostałe książki

SELF-PUBLISHER - inne książki

Zamknij

Wybierz metodę płatności