Kąpieliska termalne i mineralne....

Kąpieliska termalne i mineralne. Słowacja, Węgry oraz Polska. Wydanie 2

Autor: praca zbiorowa

Kąpieliska termalne i mineralne. Słowacja, Węgry oraz Polska. Wydanie 2
Stron: 264
Ksiazka drukowana Druk (oprawa: miękka)
Wydawca: Bezdroża

Zarówno Słowacja, Węgry, jak i od niedawna Polska oferują wiele form wodnego wypoczynku – szaleństwo w świetnie wyposażonych aquaparkach, leniwy relaks na jednym z kąpielisk rekreacyjnych, kuracje wellness czy wreszcie zabiegi balneo- i hydroterapeutyczne w hotelach zdrojowych. Warto skorzystać z darów źródeł natury.

Kąpiele już w starożytności uznawano za służące zdrowiu, a publiczne termy były miejscem towarzyskich spotkań. Tradycja przetrwała wieki... Słowacja i Węgry to kraje wyjątkowo bogate w zdroje wód, a spędzanie czasu w licznych uzdrowiskach i ośrodkach termalnych stało się częścią narodowej kultury, w której od wielu lat chętnie uczestniczą także Polacy. Co więcej, również w Polsce powstają obiekty kąpieliskowe. Warto bowiem wiedzieć, że Polska obfituje w źródła wód termalnych, z których grzechem byłoby nie korzystać...

Przewodnik Kąpieliska termalne i mineralne. Słowacja, Węgry oraz Polska oprowadza po ponad 50 kąpieliskach, w tym po nowo powstałych obiektach termalnych w Polsce. Zawiera liczne informacje praktyczne, poglądowe plany miast oraz opisy krajoznawcze miejscowości. Stanowi nieodzwoną pomoc przy planowaniu wypoczynku "u wód".

Słowo spa kojarzy nam się dziś przede wszystkim z językiem angielskim, w którym oznacza "uzdrowisko". Mało kto wie, że jest to skrót od łacińskiego wyrażenia sanus per aquam, czyli "zdrowy przez wodę".

Czy wyjazd na wypoczynek do węgierskich lub słowackich kąpielisk może nam przynieść "zdrowie przez wodę"? Odpowiedź na to pytanie musi brzmieć "tak". Kraje te należą do najzasobniejszych w wody termalne krajów Europy. Zależy to przede wszystkim od tzw. stopnia geotermicznego, który określa, co ile metrów w głąb ziemi temperatura wody rośnie o 1°C. Dla Europy średnią wielkością są 33 m, dla Słowacji – 26 m, a dla Węgier – jedynie 18 m. Mało kto wie, że Polska jest trzecim w Europie – właśnie po Węgrzech i Słowacji – krajem pod względem zasobności w wody termalne. Nasz kraj ma jednak niewielkie tradycje korzystania z tego naturalnego bogactwa, ponieważ na terytorium Polski nie istniały samoczynne wypływy tych wód. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się energię geotermalną w ciepłownictwie – miejmy nadzieję, że wkrótce skorzysta z niej również turystyka. Polska od niedawna może również pochwalić się kilkoma kąpieliskami termalnymi. W Zakopanem, Szaflarach i Bukowinie Tatrzańskiej możemy cieszyć się kąpielą u stóp polskich Tatr. Termy w Mszczonowie i Uniejowie to z kolei nowe punkty na mapie centralnej Polski. Wszystkie opisujemy w naszym przewodniku.

Spośród wielu "zdrojów", których sława wykroczyła poza granice kraju, w pierwszym rzędzie z kąpielisk węgierskich wymienić należy Bük, Hévíz, Harkány, Hajdúszoboszló, Gyulę i Miszkolc, a spośród słowackich – Beszeniową, Dunajską Stredę, Šturowo czy Pieszczany. Miejsca te swoją sławę zawdzięczają jednak nie tylko naturalnemu dobrodziejstwu wód, ale także znakomitej infrastrukturze turystycznej, gwarantującej kuracjuszom wszechstronną bazę noclegową, gastronomiczną i rozrywkową, a także doskonałe i różnorodne kąpieliska, hotele zdrojowe i centra wellness. Dlatego "zdrowie przez wodę" można dziś odzyskiwać w tych miejscach w najrozmaitszy sposób: szalejąc w aquaparkach, oddając się leniwemu wypoczynkowi na jednym z kąpielisk rekreacyjnych, przechodząc kurację wellness obejmującą saunę, bicze szkockie i tym podobne usługi, czy wreszcie poddając się serii zabiegów balneo- i hydroterapeutycznych na kąpielisku leczniczym bądź w hotelu zdrojowym. Nasz przewodnik ułatwi wybranie najodpowiedniejszego w zależności od potrzeb i upodobań miejsca odpoczynku – od ogromnych kompleksów rekreacyjnych po niewielkie, spokojne kąpieliska.

Ci zaś, dla których udany urlop to nie tylko błogie lenistwo, znajdą w niniejszym przewodniku opisy najciekawszych atrakcji i zabytków w okolicach cieplic. "Woda jest najlepsza" – powiedział liryk grecki Pindar w V w. p.n.e. O prawdziwości tych słów także i dziś zaświadcza niezwykła popularność kąpielisk termalnych.

O przewodniku

Zdrowie przez wodę – o kąpieli i kąpieliskach
Tradycje kąpieli i kąpielisk w historii
Czasy najdawniejsze
Spadek po Rzymianach
Kąpiel w średniowieczu
Wpływy tureckie
Czas oświecenia
Wiek XIX u wód
O kąpieliskach i wodach słów kilka
Typy wód
Kąpiele i inne zabiegi
Typy kąpielisk
Typy hoteli
Garść porad i informacji

Informacje praktyczne
Słowacja
Dojazd
Formalności wizowo-paszportowe i przepisy celne
Podróżowanie samochodem
Informacja turystyczna
Wymiana waluty
Opieka medyczna i pomoc w nagłych wypadkach
Kontakt z krajem
Noclegi
Gastronomia
Pamiątki ze Słowacji
Węgry
Dojazd
Formalności wizowo-paszportowe
Podróżowanie samochodem
Informacja turystyczna
Wymiana waluty
Opieka medyczna i pomoc w nagłych wypadkach
Kontakt z krajem
Noclegi
Gastronomia
Pamiątki z Węgier

Polska
Zakopane
Szaflary
Bukowina Tatrzańska
Mszczonów
Uniejów

Słowacja
Słowacja zachodnia
Senec
Galanta
Horné Saliby
Dunajská Streda
Veľký Meder
Nové Zámky
Komárno
Štúrovo
Podhájska
Pieszczany
Słowacja środkowa
Trenczyńskie Cieplice
Bojnice
Rajec
Rajeckie Cieplice
Turczańskie Cieplice
Kremnica
Sklené Teplice
Vyhne
Liptowski Jan
Liptowski Mikułasz
Beszeniowa
Orawice
Słowacja wschodnia
Wyżnie Drużbaki
Poprad
Wierzbów
Bardejovské Kúpele

Węgry
Budapeszt – miasto-zdrój
Historia budapeszteńskich łaźni
Kąpieliska całoroczne
Sezonowe kąpieliska całoroczne
Kąpieliska sezonowe
Pozostałe kąpieliska
Zwiedzanie Budapesztu
Mała Nizina Węgierska
Komárom
Győr
Mosonmagyaróvár
Bük
Szombathely
Sárvár
Kraj Zadunajski
Hévíz
Zalakaros
Zalaegerszeg
Kaposvár
Dombóvár
Harkány
Północne Średniogórze
Miszkolc
Tiszaújváros
Mezőkövesd
Eger
Wschodnie rejony Wielkiej Niziny Węgierskiej
Nyíregyháza
Debreczyn
Hajdúszoboszló
Berekfürdõ
Cserkeszőlő
Gyula
Orosháza

Indeks kąpielisk

Spis planów i map

Osoby, które kupowały tę książkę, często kupowały też:

Drugie wydanie bardzo popularnego (bo bez konkurencji) przewodnika Bezdroży - tym razem do kąpielisk na Słowacji i Węgrzech dodano rodzime: Zakopane, Szaflary, Bukowinę Tatrzańską, Mszczonów i Uniejów. Nowe wydanie to właściwie zupełnie inna książka, inna graficznie, w kolorze, inaczej przedstawiono informacje, zebrano nowe ciekawostki turystyczne. Łatwiej się po nowym przewodniku poruszać, zdjęcia pokazują walory obiektów, mapki - ich lokalizację. W skrócie odnajdujemy informacje najważniejsze - godziny i miesiące otwarcia obiektów, ceny, temperaturę wody, liczbę basenów, atrakcje dla dzieci. Sita przewodnika są jednak bogate dodatkowe informacje turystyczne, w końcu ile czasu można spędzać w wodzie A tu znajdujemy poradę gdzie spać, gdzie zjeść i co zwiedzić. Zabrakło tylko pewnej konsekwencji przy zamieszczaniu informacji o samych basenach, niektóre mają dane ujęte w tabelach, inne nie, warto to w trzecim wydaniu ujednolicić. No i dziesiątki zdjęć pluskających w wodzie rodzin z dziećmi jakoś średnio mnie pociągają.

Magazyn Literacki Książki Ł, 01/11/2009

    pokaż wszystkie