ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Diament odnaleziony w popiele

(ebook) (audiobook) (audiobook)
Ocena:
5.0/6  Opinie: 2
Stron:
196
Dostępne formaty:
     ePub
     Mobi

eBook (18,48 zł najniższa cena z 30 dni)

24,00 zł (-20%)
19,12 zł

DODAJ DO lub KUP NA PREZENT KUP 1-KLIKNIĘCIEM

(18,48 zł najniższa cena z 30 dni)

Przenieś na półkę

Do przechowalni

Prawdziwa historia Stanisława Kosickiego (ps. "Bohun")

W książce Diament odnaleziony w popiele Krzysztof Kąkolewski ujawnia perfidną, jadowitą propagandę antypolską oraz losy pokoleń, które padły jej ofiarą. Bezlitośnie obnaża kulisy powstania Popiołu i diamentu, książki Jerzego Andrzejewskiego, który został poddany manipulacji UB, a także filmu Andrzeja Wajdy będącego ekranizacją powieści. "Nagromadzenie, spiętrzenie bohaterstwa, nieszczęść i szlachetności po stronie komunistów, podłości, tchórzostwa i zbrodni po stronie niekomunistów dochodzi w książce Andrzejewskiego do swoistej kumulacji".

Główny bohater powieści, Maciek Chełmicki, grany w filmie przez Zbigniewa Cybulskiego, to w rzeczywistości Stanisław Kosicki, harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Kedywu AK. Aresztowany przez komunistyczne władze, został osądzony i skazany na karę śmierci za zabicie w przypadkowej potyczce funkcjonariusza "bezpieki", Jana Foremniaka, wojewody kieleckiego. W tym czasie na Kielecczyźnie działał mjr Antoni Heda "Szary", który wraz ze swoim oddziałem przeprowadził atak na więzienie w Kielcach i uwolnił kilkuset partyzantów, wśród nich Kosickiego.

Kiedy Bohun opuścił celę, nasilające się represje miały go zabić. Dalsze losy Kosickiego to "agonia na śmietniku. Śmietnik to PRL, agonia rozłożona na 50 lat".

Wybrane bestsellery

Zysk i S-ka Wydawnictwo - inne książki

Zamknij

Wybierz metodę płatności