ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

By³o. Nostalgicznie o czasach prze³omu

(ebook) (audiobook) (audiobook)
By³o. Nostalgicznie o czasach prze³omu Sebastian Markiewicz - ok³adka ksi±¿ki

By³o. Nostalgicznie o czasach prze³omu Sebastian Markiewicz - ok³adka ksi±¿ki

By³o. Nostalgicznie o czasach prze³omu Sebastian Markiewicz - ok³adka audiobooka MP3

By³o. Nostalgicznie o czasach prze³omu Sebastian Markiewicz - ok³adka audiobooks CD

ZAJRZYJ DO KSI¡¯KI

Wydawnictwo:
Estymator
Wydawnictwo:
Estymator
Ocena:
B±d¼ pierwszym, który oceni tê ksi±¿kê
Stron:
45
Czas nagrania:
3 godz. 8 min.
Czyta:
Wojciech Masiak
Dostêpne formaty:
     PDF
     ePub
     Mobi
Audiobook
Audiobook w mp3

eBook

18,90 z³

DODAJ DO lub KUP NA PREZENT KUP 1-KLIKNIÊCIEM

Audiobook mp3 (9,90 z³ najni¿sza cena z 30 dni)

19,95 z³ (-10%)
17,96 z³

DODAJ DO lub KUP NA PREZENT KUP 1-KLIKNIÊCIEM

(9,90 z³ najni¿sza cena z 30 dni)

Przenie¶ na pó³kê

Do przechowalni

Do przechowalni

Zbiór ¶wietnie napisanych, opartych na faktach opowiadañ, których akcja rozgrywa siê w latach osiemdziesi±tych i dziewiêædziesi±tych XX wieku, czyli w okresie pó¼nego PRL-u i w pocz±tkowym okresie transformacji. Lektura nostalgiczna, a zarazem pe³na emocji i poczucia humoru. Wci±gaj±ca od pierwszej strony.

Ksi±¿ka ta zajê³a pierwsze miejsce w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Tutaj jestem” (Bia³ystok 2020). Jej pierwsze wydanie mia³o tytu³ „By³o. Dwana¶cie miniatur nostalgicznych”. Niniejsze, drugie, elektroniczne wydanie tym ró¿ni siê od pierwszego, ¿e zawiera dwa, niepublikowane wcze¶niej opowiadania „Kaniku³a” i „Bracia mniejsi”.

KATARZYNA KO¦CIEWICZ [jurorka Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Tutaj jestem”]:
Ka¿dy, kto siêga pamiêci± do czasów PRL-u, wie, ¿e by³y one wyj±tkowe, zanurzone w alkoholu i oparach tytoniowego dymu, przepe³nione absurdami ¿ycia codziennego, ale w wymiarze miêdzyludzkim dalekie od powierzchowno¶ci i sztuczno¶ci, byæ mo¿e dlatego, ¿e w ogromnej wiêkszo¶ci pozbawione telefonów i nieznaj±ce jeszcze internetu. „Mieli¶my mniej, ale byli¶my bardziej” – pisze autor.
Markiewicz opisuje warszawskie blokowisko w sposób mistrzowski. Nie ma w nich fa³szu, niepotrzebnego naddatku, egzaltacji czy ³atwego sentymentalizmu. Uczuciowo¶æ tych opowiadañ jest ¶wietnie wywa¿ona pomiêdzy wzruszeniem i ¶miechem.
Ksi±¿ka pe³na jest postaci, zdarzeñ, emocji. Gêsto¶æ tej prozy, jej sensualno¶æ powoduje, ¿e ¶wiat przywo³any przez autora staje siê wrêcz namacalny, z ³atwo¶ci± go sobie wyobra¿amy i stajemy siê jego czê¶ci±. Z pewno¶ci± pomaga w tym tak¿e doskona³y s³uch jêzykowy autora. Proza Markiewicza to nie tylko forma, siêgaj±ca po najlepsze realistyczne wzorce. Opowiedziane historie s± tak¿e bardzo emocjonalne, a wiêc maj± tê cechê, która jest niezbêdna, by mówiæ o dobrej literaturze: nie pozostawiaj± czytelnika obojêtnym. Zostaj± z nim tak¿e na d³u¿ej, wywo³uj±c lawinê w³asnych wspomnieñ.

DOMINIK SO£OWIEJ [juror Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Tutaj jestem”]:
Autor zabiera nas w podró¿ do nieodleg³ej przesz³o¶ci, do czasów PRL-u, przeklinanego i uwielbianego jednocze¶nie, obwinianego za wszelkie mo¿liwe z³o i gloryfikowanego jako epoka, w której ¿ycie by³o prostsze i ciekawsze.
Za spraw± Sebastiana Markiewicza przenosimy siê do krainy dzieciñstwa, w którym dzieci – mimo troskliwej opieki rodziców – musia³y radziæ sobie same: w szkole, w domu, na podwórku, bez telefonów komórkowych, internetu i telewizji. S± tu wspomnienia zimowych zabaw na szkolnym lodowisku oraz wspomnienia s³ynnych Wy¶cigów Pokoju, kiedy ch³opcy, graj±c w kapsle w piaskownicach, rywalizowali o miano lidera peletonu. Pierwsze wypalone papierosy, wypite piwa, przyja¼nie do grobowej deski, pierwsze mi³o¶ci. Wszystko w tej ksi±¿ce jest wyraziste, naturalne, szczere, napisane ze smakiem.
Opowiadania Markiewicza zawsze koñcz± siê we w³a¶ciwym momencie, pozostawiaj±c w czytelniku niedosyt, potrzebê dalszego czytania i… wspominania. Bo ksi±¿ka ta adresowana jest do czytelników pamiêtaj±cych PRL. To oni odnajd± w niej swój ¶wiat, swoje dzieciñstwo, ¿yciowe do¶wiadczenia i inicjacje w doros³e ¿ycie. Oto prawdziwa literatura: literatura zatrzymuj±ca czas, przywracaj±ca smaki, d¼wiêki, zapachy i obrazy, których ju¿ nie ma, które odesz³y w przesz³o¶æ, a które za spraw± s³ów znów s± z nami. I pozwalaj± nam raz jeszcze prze¿yæ to, co by³o najpiêkniejsze – nasze dzieciñstwo.

SYLWIA GIL (ypsilon.org.pl):
Czytaj±c tê ksi±¿kê wzruszamy siê i parskamy ¶miechem na przemian. Historie wzruszaj±ce przeplataj± siê z tymi, które powoduj± nie tylko u¶miech, ale i szczery, g³o¶ny ¶miech – przy czym jest to spowodowane nie tylko opisywanymi sytuacjami, lecz tak¿e celnymi sformu³owaniami, u¿ywanymi przez autora.
Jest to proza, któr± odczuwaæ mo¿na kilkoma zmys³ami – przywo³uje zapomniane ju¿ d¼wiêki, zapachy i smaki. W zami³owaniu do szczegó³u i realizmu widaæ fascynacje autora twórczo¶ci± Marka Nowakowskiego.
Mówi siê, ¿e dobre dzie³o literackie poznaæ mo¿na po pierwszym zdaniu. Otwieraj±cy tomik tekst „Dzieciñstwo. Szkic” urzek³ mnie pierwszym zdaniem, a nawet ca³ym pierwszym akapitem. Autorowi uda³o siê po³±czyæ w nim kilka dobrych warto¶ci – czyta siê wartko, choæ tekst to refleksyjny i w istocie smutny, czyta siê go na weso³o. Wprowadza nas w klimat, w którym dziaæ siê bêd± nastêpne opowiadania.

Przytoczone powy¿ej opinie s± cytowane we fragmentach i zosta³y poddane redakcji.

NOTA O AUTORZE: Sebastian Markiewicz, ur. w 1978 r. w Warszawie. Absolwent filologii rosyjskiej ze specjalizacj± translatorsk± na Uniwersytecie Warszawskim za czasów ¶wietno¶ci tego kierunku, oraz studia podyplomowe z zakresu t³umaczeñ prawniczych i s±dowych na tej¿e uczelni. Przez wiele lat pracowa³ w administracji publicznej. W ramach tej pracy mieszka³ w Taszkencie, Kijowie, Moskwie, a nawet w Lublinie. T³umacz przysiêg³y jêzyka rosyjskiego. Laureat wielu konkursów literackich. Obecnie (styczeñ 2023) pracuje w redakcji zagranicznej Polskiej Agencji Prasowej. Ma ¿onê i dwoje dzieci.

Projekt ok³adki: Karolina Lubaszko. Foto na ok³adce: Gra¿yna Rutkowska (NAC). 

Zamknij

Wybierz metodê p³atno¶ci