Bałkany. Bośnia i Hercegowina, S...

Bałkany. Bośnia i Hercegowina, Serbia, Kosowo, Macedonia, Albania. Wydanie 4

Autor: 

Bałkany. Bośnia i Hercegowina, Serbia, Kosowo, Macedonia, Albania. Wydanie 4
Ocena:
   3.5/6  Opinie  (2)
Stron: 464
Ksiazka drukowana Druk (oprawa: miękka)
Wydawca: Bezdroża

Bałkany to miejsce, które ma moc przyciągania, wręcz uzależniania. Przyczyny bywają rozmaite: burzliwa historia i eklektyczna kultura, w której przeplatają się wpływy dwóch największych religii świata i wielu narodowości. A gdy do tego dodać wspaniałą kuchnię Bałkanów, aromatyczne alkohole, a nade wszystko spontaniczność ich mieszkańców, łatwiej będzie zrozumieć, dlaczego tak wielu uległo magii tego niepowtarzalnego zakątka Europy.

Przewodnik Bałkany to czwarta, zaktualizowana edycja książki, która cieszy się sporą popularnością wśród Czytelników. Przewodnik ten to ciekawa wędrówka przez pięć krajów: Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Kosowo, Macedonię i Albanię. Rozdziały poświęcone kolejnym państwom rozpoczynają się informacjami praktycznymi, pozwalającymi lepiej poznać realia danego kraju. Dzięki dołączonym mapom z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami łatwiej poruszać się po kraju, zaś kontakty z miejscową ludnością ułatwią zamieszczone na końcu książki minirozmówki.

Osoby, które kupowały tę książkę, często kupowały też:

6
(0)
5
(0)
4
(1)
3
(1)
2
(0)
1
(0)

Liczba ocen: 2

Średnia ocena
czytelników

  

oceń książkę

    okladka
      Ocena : 4 

    Z zaciekawieniem czytałam i porównywałam wrażenia z Bałkanów z treściami zamieszczonymi w książce.
      Ocena : 3 

    Treści nie komentuję. Zawartość nie odbiega od typowej dla przewodników. Akcenty rozłożone prawidłowo. Razi trochę nieaktualność danych - w dobie komputerów dane sprzed dwóch lat w stosunku do daty wydania są trudne do wytłumaczenia. Najgorzej oceniam staranność edytorską. Podstawowy zarzut, to brak skorowidza nazw - aby znaleźć opis jakiejś miejscowości lub obiektu należy domyślać się, gdzie autorzy mogli go doczepić (i brak pewności, że doczepili). Fatalnie oceniam mapki i plany. Źle opisane (np. granice obszaru z II str. okładki są inne niż na str. 178/179), te kolorowe na stronach wewn. okładki są bardzo zgrubne, a mapki i plany w tekście szarawe (mamy XXI wiek!) i nieczytelne. Powinny one zawierać jasne odnośniki do części opisowej, a tak nie jest. Pomijam fakt, że podawane (gdzieniegdzie na planach miast) nazwy ulic w większości przypadków nie mają zastosowania, bo na Bałkanach tabliczek z ich nazwami na narożach jak na lekarstwo. a na domach tylko numery. Na planach brak tras, w/g których konstruowany jest opis. Przebieg dróg krajowych nieaktualny. Brak informacji o ich jakości, co naraża kierowcę na zerwanie zawieszenia w miejscach, gdzie droga główna ma odcinek gruntowy. Nie dodaję, że kalkulacja czasu przejazdu bierze w łeb. Nie brak też prostych błędów. Przykładowo - "PIĄTKA" na marginesie, która ma towarzyszyć części albańskiej, zaczyna się 62 strony wcześniej, w połowie Macedonii, a wyrażenia ze słowniczka podręcznego na odwijanej okładce są nieprawdziwe - inne niż w rozmówkach w części poświęconej krajowi (np. "dziękuję" po albańsku). W sumie książka raczej do czytania przed zaśnięciem, niż jako pomoc podczas zwiedzania.