ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

II Opolski Festiwal Podróżniczy (Opole)

2016-02-29 - 2016-03-06


Opole znów wyrusza w podróż dookoła świata

Po sukcesie I Opolskiego Festiwalu Podróżniczego (marzec 2015), który przyciągnął setki Opolan, jego druga edycja na stałe wpisuje się w kulturalną mapę miasta. Organizatorzy, Opolska Grupa Podróżnicza i  Uniwersytet Opolski przygotowali kolejny tydzień pełen obrazów i opowieści z najdalszych krańców świata. Oprócz miejscowych globtroterów wysłuchamy też gości z całej Polski.

Pierwszego dnia zabierzemy widzów do Nepalu. Festiwalowi towarzyszy akcja „Opole dla Nepalu”, podczas której zachęcać będziemy wszystkich Opolan do pomocy ofiarom trzęsienia ziemi, które w zeszłym roku zrujnowało ten jeden z najbiedniejszych krajów świata. Chcemy wesprzeć odbudowę dwóch wiosek: Haku i Dumre, które do dziś nie zostały odbudowane z braku środków, a także budowę „Małej Polski w Nepalu”, o której opowie współtwórca projektu, Sławomir Matczak. Zajrzymy do nepalskiej szkoły, poznamy tropiki u stóp Himalajów, a na koniec dnia czeka nas wizualno-muzyczna podróż w najwyższe góry.

W kolejne dni ruszymy w drogę przez wszystkie kontynenty. Będąc w Azji odwiedzimy Tadżykistan i Uzbekistan. Przemierzymy stepy Mongolii i dotrzemy do dalekiej Japonii, szczególnie przyjaznej podróżującym dzieciom i ich rodzicom. Do kraju kwitnącej wiśni zabierze nas Alicja Morawska-Rubczak. „Przez dziki wschód” poprowadzi Tomasz Grzywaczewski, z którym poznamy byłe republiki radzieckie, nieuznawane, rozpadające się kraje, będące nieraz sceną dramatycznych konfliktów.

W Afryce będziemy się zajadać pełną Gambią. Odwiedzimy kraje Maghrebu i poznamy sytuację kobiet w tamtejszych społeczeństwach, w świetle badań, które prowadzi prof. Anna Barska z Uniwersytetu Opolskiego. Będziemy też towarzyszyć jednej z najważniejszych obecnie misji archeologicznych, poszukującej w Egipcie nieodkrytego grobowca Amenchotepa I. Pokaże ją w swoim filmie Sławomir Malinowski, który opowie także o Arkadym Fiedlerze.

O tym, że podróż jest lekcją życia opowiedzą autorzy bloga Habli Babli, Małgorzata i Mariusz Kania. Podróż może też uzależnić, o czym przekona nas Krzysztof Wróblewski odkrywający świat na motocyklu. Pojedziemy również terenową ładą, autostopem do Dubaju wraz z Kubą Rydkodymem, a nawet powędrujemy przez Andy z pewnym sympatycznym osłem. Po trudach wędrówki przez góry odpoczniemy w Buenos Aires, którego miejski szyk i temperament przybliży nam prof. Janusz Słodczyk.

Dotrzemy najdalej, jak się da. Z Piotrem Horzelą spędzimy najdłuższą zimę życia w Antarktyce. Po niej rozgrzejemy się na rajskich Seszelach, a gdy przywykniemy już do upałów, zabierzemy się z ekipą Busem Przez Świat do Australii i na bezdroża USA.
Nie zapomnimy też o najbliższych okolicach. Joanna Lamparska opowie o skarbach Dolnego Śląska. Zobaczymy także mniej znane zakątki Europy, jak Islandia, czy Albania, do której zabierze nas autorka bloga Bałkany wg Rudej, Ola Zagórska-Chabros. Zwiedzimy też Opole, tyle, że z przełomu XIX i XX wieku, a naszym przewodnikiem będzie dr Maciej Borkowski. To nie jedyna podróż w czasie, jaka nas czeka. Nasz wehikuł czasu przeniesie widzów na Bliski Wschód z 1977 r., pełen obrazów zapisanych na starych slajdach.

Prócz wyjątkowych obrazów i wciągających opowieści zapraszamy też na warsztaty taniego podróżowania i pierwszej pomocy w podróży, quiz podróżniczy, wystawy i konkursy. Nie zabraknie też muzyki. Pierwszego dnia festiwalu zagra Bön, którego transowa i inspirowana Wschodem muzyka będzie towarzyszyć górskim panoramom Himalajów. Czeka nas również After Party z muzyką świata.

II Opolski Festiwal Podróżniczy to 30 różnych wydarzeń w kilku punktach Opola. Główną sceną festiwalowych prezentacji jest Studenckie Centrum Kultury. Pozostałe to: Miejska Biblioteka Publiczna - filia nr 4, Hotel Szara Willa oraz Tawerna Podróżników Kubryk. Szczegółowy program i pozostałe informacje o festiwalu na stronach:
 
https://www.facebook.com/ofpopole
https://www.facebook.com/events/1062978827102875

Kiedy: 29 lutego - 6 marca