ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

II Toruński Festiwal Filmów Górskich Bezdroża (Toruń)

2010-04-22 - 2010-04-24
Akademicki Klub Górski „Bezdroża”, wspólnie z Domem Muz i Klubem Wysokogórskim mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w II Toruńskim Festiwalu Filmów Górskich „Bezdroża”. Impreza odbędzie się  w dniach 22-24 kwietnia 2010 roku w Domu Muz przy ulicy Podmurnej 1/3 w Toruniu.

Chcielibyśmy zaprosić wszystkich do wzięcia udziału w II edycji Toruńskiego Festiwalu Filmów Górskich „Bezdroża”. Nasz festiwal to kontynuacja zapoczątkowanej w zeszłym roku imprezy, która ma na celu promocję turystyki górskiej, aktywnych form spędzania wolnego czasu i obudzenie górskich pasji.
 

Festiwal odbędzie się w dniach 22-24 kwietnia w Domu Muz na ulicy Podmurnej. W ramach imprezy wyemitujemy filmy o sporcie wyczynowym (alpinizm, himalaizm, filmy speleologiczne), filmy promujące góry, ludzi w nich mieszkających, ich kulturę i życie codzienne oraz turystykę górską. Pokażemy też, dzięki uprzejmości Fundacji Arkadia i Fundacji Ducha, filmy dotyczące wspinaczki niepełnosprawnych.

Nasza impreza to nie tylko filmy, ale także pokazy ratownictwa medycznego, prowadzone przez Toruńską Grupę Ratowniczą PCK oraz spotkania z himalaistami i osobami, dla których góry stały się sposobem na życie.  Dodatkowymi atrakcjami festiwalu będzie wystawa fotografii górskie oraz wystawa „Skarby z Wilna - diapozytywy Wileńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego” pochodząca ze zbiorów Klubu Wysokogórskiego w Toruniu oraz wystawa pokonkursowa VI Międzynarodowego Konkurs Fotografii Jaskiniowej im. Waldemara Burkackiego, udostępniona przez Speleoklub Warszawski.
Wstęp na wszystkie spotkanie i projekcje jest bezpłatny

Goście festiwalu

Marcin Tomaszewski - wszechstronny Alpinista i eksplorator dziewiczych ścian górskich. Wspinał się w najtrudniejszych rejonach świata: Alaska, Patagonia. Pomysłodawca i uczestnik projektu „4 żywioły” mającego na celu samotne pokonanie wielkich, kultowych ścian na świecie. Prezes Stowarzyszenia Ścieżki Zdrowia propagującego aktywny tryb życia. Trzykrotnie uhonorowany nagrodą „Kolos” w kategorii Alpinizm za przejście drogi „Ostatni krzyk motyla” na Alasce (2003), wytyczenie nowej drogi na Ziemi Baffina (2002) i  wytyczenie nowej drogi na Grenlandii (2000). Autor licznych artykułów do czasopism o tematyce górskiej, podróżniczej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Marcinie zapraszamy do odwiedzenia jego stron:
 - http://www.geronimo.civ.pl/
 - http://www.czteryzywioly.net/

Wojtek Wiwatowski - Członek Klubu Wysokogórskiego w Toruniu, instruktor taternictwa. Wspina się od ponad 20 lat w górach całego świata. Zdobywca najwyższych szczytów kontynentu europejskiego- Mont Blanc, Ameryki Północnej –McKinley, Ameryki Południowej- Aconcagua. Ponad to, wspinała się w Patagoni, w Nepalu, Maroku. Kierownik grupy „Ekspedycje” zajmującej się m.in. organizowaniem wyjazdów trekkingowych i wspinaczkowych w różne rejony świata
(http://ekspedycja.com).

Tomek Fiedorowicz - członek Warszawskiego Klubu Speleologicznego. Młody alpinista i  speleolog, który eksplorował m.in. dziewicze jaskinie w Papui Nowej Gwinei a także wspinał się w Himalajach

Pokaz ratownictwa medycznego
W ramach odbywającego się festiwalu Ratownicy Polskiego Czerwonego Krzyża działający w Grupie Ratownictwa PCK w Toruniu zaprezentują  techniki ratowania życia i zdrowia na szlaku. Pokażą m.in.: prawidłowe postępowanie w przypadku omdlenia w trakcie trudów wędrówki. Ponadto, przekażą informację jak cudownym wynalazkiem jest tzw. folia życia (folia NRC) i jej wszechstronne zastosowania zarówno w przypadku wychłodzenia jak i przegrzania organizmu. Wyjaśnią, dlaczego warto ją mieć w plecaku wyruszając w dalszą wyprawę. Dodatkowo tego dnia każdy zainteresowany będzie mógł przypomnieć sobie na profesjonalnym fantomie dużego człowieka jak prawidłowo wykonuje się resuscytację krążeniowo - oddechową wg najnowszych standardów Europejskie Rady Resuscytacji. Rzecz nie jest taka prosta, bez praktyki tzw. żebrołamaczem w trakcie wykonywania pośredniego masażu serca w przypadku zatrzymania akcji serca może być każdy. Jednak nikt by chyba nie chciał być jego ofiarą. Przyjdź, przypomnij sobie, naucz się, spróbuj - to nic nie kosztuje, a ta wiedza może kiedyś uratować komuś życie. 

Strona internetowa Festiwalu:
http://www.festiwalbezdroza.umk.pl/

Kontakt – Łukasz Darka, mail – lukaszdarka@gazeta.pl, tel. 660 785 686.

Gdzie: Dom Muz na ulicy Podmurnej w Toruniu

Kiedy: 22-24 kwietnia 2010 r.