APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »
« < 863 864 865 866 867 ... 871 > »

Polska Zimą

Południowa Polska zamienia się zimą w barwną, gwarną krainę. Nim się to stanie, wraz z pierwszym śniegiem z letniego snu budzą się narciarze. Stopniowo narasta wśród nich ożywienie, podsycane komunikatami o śnieżycach w Szczyrku lub Zakopanem. Wszyscy oni pakują więc plecaki, ostrzą narty i ruszają w góry, bo przecież Polska zimą jest najlepsza!

Przewodnik Polska zimą w sposób kompleksowy prezentuje największe polskie kurorty zimowe. Poza opisami wyciągów i tras zjazdowych znajduje się tam obszerna baza adresowa (m.in. szkółki, wypożyczalnie i serwisy narciarskie, obiekty noclegowe i gastronomiczne) oraz krótkie opisy krajoznawcze najważniejszych górskich miejscowości. Czytelnik znajdzie tu informacje dotyczące sprzętu narciarskiego, bezpieczeństwa na stokach. Wszystko zostało zaprezentowane w poręcznym przewodniku, z którego skorzysta zawodowy narciarz i zwykły turysta. Nowością w przewodniku jest symbolika tras zjazdowych. Za pomocą specjalnych ikon rodzaj wyciągu (m.in. orczykowy, krzesełkowy) oraz stopień trudności trasy.

Przewodnik ma służyć praktyczną pomocą w fazie planowania wyjazdu i podczas podróży, a Czytelnik ma uwierzyć w to. że Polska zimą jest przecież NAJLEPSZA!
GAZETA CZĘSTOCHOWSKA 11/2007

Polska Zimą

Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Zakopane, Szczawnica, Rabka Zdrój, Zawoja, Piwniczna Zdrój, Krynica Zdrój, Ustrzyki Dolne, Korbie-lów, Zwardoń, Istebna, Koniaków, Jaworzynka, Wisła, Szczyrk, Brenna, Ustroń, Bielsko-Biała - to w Karpatach, a w Sudetach Szklarska Poręba - Jakuszyce, Karpacz, Góry Sowie, Zieleniec, Sienna. Co je łączy Najnowszy przewodnik krakowskich Bezdroży" po zimowych kurortach - Polska zimą - przewodnik nie tylko dla narciarzy". I jak zwykle w przypadku Bezdroży" jest on starannie zredagowany i przejrzyście skomponowany. Nic więc dziwnego, że znalezienie potrzebnych informacji nie nastręcza żadnych trudności. A w dodatku zdobią go piękne, zimowe fotografie.

Rozpoczyna się klasycznie - mamy więc słów parę o sprzęcie narciarskim i jego doborze (Maciej Żemojtel radzi kupować nowy, markowy sprzęt, a nie wysłużony ekwipunek; oczywiście, nie musi być z górnej półki"), konserwacji, ubiorze oraz bezpieczeństwie i narciarskim savoir-vivre′u (jak zachowywać się na stoku i wyciągu narciarskim, by nie przeszkadzać innym, a samemu dobrze się bawić). Znajdziemy w nim również Międzynarodowy Dekalog Narciarza FIS, numer alarmowy (0601100-300), a także adresy i numery telefonów poszczególnych grup Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kolejne, prawie 150 stron docenią zaś wszyscy, którzy w tym sezonie zamierzają wybrać się na narty. Piotr Graboń zebrał nie tylko podstawowe informacje o liczbie wyciągów oraz tras (ich długości, przepustowości, typie, stopniu trudności, oświetleniu lub nie...) w poszczególnych miejscowościach, ale także pokusił się o odnalezienie wyciągów w najbliższej okolicy. Doradza również, gdzie można się jeszcze wybrać na narty (w grę wchodzą także Słowacja i Czechy), gdyby przypadkiem znudziło nam się szusowanie w wybranym przez nas miejscu, co zobaczyć, a także gdzie można aktywnie wypoczywać (narciarstwo biegowe, aquaparki, baseny, kręgielnie). A benedyktyńskiej wręcz pracy wymagało zebranie informacji - adresy, telefony, strony internetowe, krótka charakterystyka - o hotelach, schroniskach, kwaterach prywatnych, pensjonatach, restauracjach, barach, wypożyczalniach sprzętu narciarskiego, szkółkach narciarskich, informacji turystycznej. To robi wrażenie. Od innych tego typu zimowych wydawnictw przewodnik wyróżnia jeszcze jedno - radosna zieleń mapek... Jest ich kilkadziesiąt! Na skrzydełkach okładek odnajdziemy mapy Karpat, Karkonoszy, a także Gór Sowich oraz Kotliny Kłodzkiej.

A, że przewodnik jest nie tylko dla narciarzy - co głosi druga część tytułu - więc i zwykli turyści mogą bez obaw zapakować go do plecaka lub walizki. Oprócz wyciągów i tras narciarskich opisane są w nim bowiem poszczególne miejscowości, a także najciekawsze miejsca znajdujące się w okolicy. Przyda się na pewno, nie tylko podczas wyboru ośrodka narciarskiego, ale także już na miejscu, choćby w czasie spaceru.
Dziennik Polski DMA, 12/2007

Riła i Pirin. Góry Bułgarii z plecakiem. Wydanie 1

Zasadnicza część stanowią opisy tras - propozycje wycieczek o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności. Z boku tekstu prowadzona jest oś czasowa z sumarycznymi czasami przejścia poszczególnych odcinków trasy. Integralną częścią opisu każdej trasy jest jej profil wysokościowy i schematyczna mapka. Zebrano także najważniejsze informacje praktyczne dotyczące komunikacji, noclegów, wyżywienia itp. W ostatniej części przewodnika znajdują się podstawowe wiadomości dotyczące regionu, jego przyrody, historii i zabytków.
Echo Dnia LID, 10/2007

Słowacja. 1001 pomysłów na weekend. Wydanie 1

Wstyd się przyznać, ale Słowację traktowałam zawsze wyłącznie tranzytowo, migała mi za oknem samochodu podczas podróży na południe Europy. Ba, kojarzyła mi się też zawsze z ulewą, taką, że nie nadążały wycieraczki. Czy wjeżdżaliśmy do niej od strony Polski, czy z powrotem - od Austrii - zawsze w 50 kilometrów po przekroczeniu granicy, od kilku lat murowane było oberwanie chmury. Ja nie dałam szansy Słowacji, ona też jakoś specjalnie zachęcająco mnie nie witała. Teraz jednak, mając w ręku pomysłowo ułożony przewodnik - Słowacja -1001 pomysłów na weekend" - głupotą byłoby zeń nie skorzystać. Zwłaszcza, że uporządkowany jest tak, iż możemy wyjąć z niego jeden kawałek" i wedle niego spędzić intensywny weekend. Nie doceniałam Słowacji. Po przejrzeniu przewodnika okazuje się, że 1001 pomysłów to nie czczy wymysł i chwyt reklamowy. Atrakcji jest mnóstwo, tylko przebierać. W zależności od tego, czy chcemy zwiedzać pieszo, czy rowerem. Skupić się na górach, czy większych miastach. Czy wreszcie wybrać się szlakiem kąpielisk i term.

Każdy proponowany przez autorów przewodnika weekendowy kawałek" zaczyna się od mapki z zaznaczoną siecią dróg i kolejowych połączeń (to dla tych nie zmotoryzowanych) oraz przystanków, których nie można przegapić: miasteczek, jaskiń, zamków.

Następne kartki to już dokładne omówienie propozycji.

Proszę bardzo: Słowacja północno-zachodnia (do której wjedziemy od strony Żywca). Tu jak nie zamki, to mnogość kąpielisk termalnych i ośrodków rekreacyjnych. W Trenczynie, dawnej osadzie rzymskich legionistów - wspaniały zamek, jeden z najpotężniejszych w Europie z legendarną słynną Studnią Miłości, którą przez trzy lata kopał pewien Turek, by wyzwolić ukochaną. W Jaskini Harmanieckiej - najpiękniejsze nacieki. W Sulovskych Skalach - skalne miasto. W Bańskiej Bystrzycy - zabytków i urokliwych uliczek krocie, to wszak słowacka perła.

Albo inna opcja: słynny pograniczny Spisz. Tu wpaść możemy gdy odpoczywać będziemy w polskich Pieninach. Kraina niepomiernie bogata - tatrzańskie szczyty, kaniony, urocze średniowieczne miasteczka, klasztory i zamki. Koniecznie więc: Czerwony Klasztor, Zamek Spiski, skansen w Starej Lubowli, śliczna Lewocza, czy przepaściste kaniony w Słowackim Raju - krainie wapiennych wąwozów czy wodospadów. Poręczna prosta książeczka o klarownym układzie, wydana na dobrym papierze. Ułatwia plan podróży, jest wygodna, z mnóstwem użytecznych szczegółów. Od pomysłów na rowerowe trasy, po uaktualnione ceny noclegów i menu. Ktoś sobie zadał trud by na własnej skórze sprawdzić choćby, że jeśli w Popradzie pić herbatę, to tylko w herbaciarni Toudlansko, a jeśli parkować to najlepiej przed budynkiem sądu.

Gazeta Wyborcza MONIKA ŻMIJEWSKA, 04/2008

Sudety. Przewodniki górskie

W tym przewodniku krakowskiego wydawnictwa Bezdroża znajdziemy 30 ciekawych pomysłów na sudeckie wędrówki - od Gór Izerskich i Karkonoszy na zachodzie po Góry Opawskie na wschodzie. Trasy podzielono - zależnie od ich długości, różnicy wysokości oraz trudności orientacyjnych - na trzy grupy: 9 spacerowych, 16 popularnych i 5 tras dla bardziej zaawansowanych turystów "wyrypiarzy". Przy każdej podano czas przejścia, długość i sumę podejść. Każdy więc znajdzie tu coś dla siebie. Pomocny przy planowaniu wycieczki, użyteczny na trasie, przewodnik dostarcza przy tym podstawowych informacji o sudeckim regionie - jego przyrodzie, dziedzictwie kulturowym i miejscach najbardziej wartych odwiedzenia. Zawiera także niezbędne informacje praktyczne (m. in. baza noclegowa, komunikacja) oraz 32 szczegółowe mapy. Przed nami jesień - miejmy nadzieję, że będzie prawdziwie złota. Tym bardziej warto zatem zaopatrzyć się w przewodnik Bezdroży i ruszyć w Sudety.
Gazeta Krakowska TUR, 09/2007
« < 863 864 865 866 867 ... 871 > »