APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »
« < 855 856 857 858 859 ... 871 > »

Książka o fotografowaniu. Wydanie III rozszerzone

Ktokolwiek miał kiedykolwiek do czynienia dłużej z aparatem fotograficznym, ten prędzej lub później przekonał się, że fotografowanie nie jest wcale łatwym zajęciem. Gwałtowny zwrot, jaki nastąpił w tej sztuce w ostatnich latach na skutek rozwoju technologii aparatów cyfrowych, uczynił ją jednym z bardziej demokratycznych" zajęć. Nie dziwi więc zalew literatury w tej tematyce. Poradników fotografowania jest coraz więcej. Niestety, ich poziom jest przeważnie tak niski, że trudno się z nich czegokolwiek nauczyć.


Znakomitym wyjątkiem jest Książka o fotografowaniu" autorstwa znakomitego polskiego fotografika Andrzeja Mroczka. Od innych pozycji, głównie tych napisanych przez amerykańskich autorów, różni ją to, że jest po prostu fachowym wprowadzeniem w sztukę fotografowania. Między robieniem zdjęć a fotografowaniem jest wszak fundamentalna różnica i o tym jest właśnie ten podręcznik.


Doskonały styl, lekki i potoczysty, sprawia, że jest to jedna z najlepszych książek w tej tematyce, pośród tych, które ukazały się w ostatnim czasie.
Kurier Poranny MM, 20/02/2009

Książka o fotografowaniu. Wydanie III rozszerzone

W księgarniach pojawiło się trzecie, rozszerzone wydanie "Książki o fotografowaniu" Andrzeja A. Mroczka. W przystępny, a zarazem wnikliwy sposób, autor omawia zagadnienia związane z warsztatem fotograficznym. Odpowiada, jak radzić sobie w różnych warunkach oświetleniowych, jak wykorzystać możliwości sprzętu, porusza zagadnienia związane z kompozycją obrazu. Propozycja dla ambitnych początkujących, a także zaawansowanych autorów, którzy w świadomy sposób chcieliby realizować fotograficzne pomysły.


Andrzej A. Mroczek napisał swoją pierwszą książkę o fotografowaniu ponad 25 lat temu. Jak dziś wspomina, publikacja powstała trochę przez przypadek. Nie było gazet, nie działały telefony, zasiadł do pisania, nie mając innego zajęcia. Tekst powstał w ciągu kilku miesięcy. Podręcznik ukazał się nakładem wydawnictwa Warta, które specjalizowało się w książkach o gotowaniu i o robótkach na drutach. Książka "O fotografowaniu" była wydarzeniem. Jak w żadnej innej pozycji tego typu, obok porad pojawiły się kolorowe zdjęcia.


W 2001 roku ukazała się nowa "Książka o fotografowaniu", która była swego rodzaju kontynuacją pracy z początku lat osiemdziesiątych. Obecnie do księgarń trafiło już trzecie, poszerzone, odmienione wydanie tej propozycji.


Rozdziały rozbudowano, niektóre napisano od początku, uzupełniono o informacje dotyczące nowych technologii. Wiele miejsca poświęcono możliwościom fotografii cyfrowej. Książka w formacie A4, wydana na kredowym papierze i oprawiona w twardą okładkę, to prawie 300 stron z bardzo dużą ilością tekstu i 200 fotografiami.


"Książka o fotografowaniu" to propozycja zarówno dla początkujących, ambitnych autorów, którzy chcą podnieść poziom świadomości robienia zdjęć, jak i bardziej zaawansowanych fotoamatorów.


W książce znalazły się informacje o sprzęcie fotograficznym, zarysowano podstawowe różnice między urządzeniami cyfrowymi i analogowymi. Przyjrzano się aparatom mało, średnio i wielkoformatowym. Omówiono zagadnienia techniczne, takie jak pomiar światła, czytanie histogramu, działania filtrów, dobieranie czasu naświetlania i wartości przysłony, światłoczułości różnych materiałów. Każdej z omawianych kwestii towarzyszą przykładowe fotografie, na których pokazano analizowane problemy.


Książka podpowiada, jak radzić sobie w konkretnych sytuacjach zdjęciowych. Autor dokonał wyboru popularnych problemów, z jakimi przychodzi się mierzyć podczas fotografowania przyrody, architektury, wnętrz, przedmiotów w ruchu. Podsuwa różne rozwiązania. Pisze o kadrowaniu, o tym, jak uporać się z kłopotliwym kontrastem, jak mierzyć światło w różnych niestandardowych warunkach, gdzie się ustawiać. Pokazuje w jak rozmaity sposób można fotografować ludzi.


Całość napisano ładnym, a zarazem prostym i przystępnym językiem. Przy każdym nowym, bardziej zaawansowanym określeniu, autor spieszy z wytłumaczeniem, by nawet zupełnie początkującego czytelnika nie zostawić w niepewności. Nie znaczy to, że książka traktuje jedynie o najbardziej podstawowych kwestiach. Wręcz przeciwnie. Amatorzy wzorów i tabelek również znajdą coś dla siebie.


Książkę wzbogacają anegdoty i historie autora. Andrzej A. Mroczek przywołuje też twórczość i sylwetki wybitnych fotografów.


Na każdym kroku stara się zachęcić do wysiłku zdobywania wiedzy. Namawia do rzetelności i świadomości podczas fotografowania, do kształtowania i dbania o własne priorytety. Wskazuje na różne płaszczyzny, na których można mówić o wartościach fotografii.


"Książka o fotografowaniu" to propozycja dla ambitnych początkujących, a także bardziej zaawansowanych autorów. Dla wszystkich tych, którzy z chęcią poświęcą trochę czasu na lekturę. Duża ilość tekstu sprawia, że nie jest to propozycja na jeden wieczór.
fotopolis.pl Magda Skrzeczkowska

Książka o fotografowaniu. Wydanie III rozszerzone

To już trzecie wydanie podręcznika fotografowania znanego polskiego artysty Andrzeja Mroczka. Autor wprowadza nas w arkany swojego warsztatu. Przeczytamy zatem o wyborze aparatu, świetle, filtrach, szukaniu inspiracji oraz o fotografowaniu różnych obiektów w różnych warunkach. Co ważne, każda z licznych fotografii w książce została dokładnie opisana (sposób jej wykonania, szczegółowe parametry techniczne). Czytając podręcznik, można odnieść wrażenie, że autor prowadzi z nami rozmowę o fotografii, uprzedzając nasze pytania i wątpliwości, dając nam przyjacielskie rady i praktyczne wskazówki.
CHIP

Ekspozycja. Warsztaty fotograficzne

Dobra fotografia potrafi ubarwić - dosłownie! - naszą pracę zaliczeniową, maturalną, licencjacką czy dyplomową. Dodatkowej satysfakcji może przysporzyć to, że zdjęcia będą naszego autorstwa. Niestety, swobodne operowanie takimi pojęciami, jak przysłona, czas naświetlania czy inne wskaźniki, pozwalające na wykonanie perfekcyjnego technicznie zdjęcia - nie każdemu jest dane. W sukurs fotoamatorom przychodzi Wydawnictwo Helion, odsłaniając tajniki dobrej fotografii w książce Ekspozycje. Warsztaty fotograficzne" JaffaWignalla.


Autor traktuje świat, który mamy uwiecznić w obiektywie, jako dziki, nie oswojony. Trzeba go pojmać i sprawić, by zachowywał się w przewidywalny sposób - podkreśla Wignall. Wszystko to na drodze nieustannych eksperymentów z ekspozycją, których końcowym efektem ma być zamiana zwykłych obiektów w niezwykłą fotografię.


Uczymy się tego zarówno przy użyciu prostych aparatów kompaktowych jak i cyfrowych lustrzanek jednoobiektywo-wych, światłomierzy typu TTL, jak i trzymanych w dłoni. Autor proponuje naprawdę łatwą" lekcję terminologii, dotyczącej


przysłony oraz poznanie czynników wpływających na głębię ostrości. Abyśmy nie pozostawali niewolnikami automatów, sporo miejscapoświęcono manipulowaniu ruchem oraz czasem naświetlania. Równie ciekawa jest lektura rozdziałów o fotografowaniu po zmierzchu oraz zjawisk naturalnych i pogodowych. A gdy naturalnego światła zabraknie, będziemy mogli wespół z autorem odkrywać zalety i wady lampy błyskowej.


W książce idealnie wyważono proporcje między treścią a ilustracjami w formie pięknych, wzorcowych, kolorowych zdjęć, zamieszczonych na wysokiej jakości papierze. Wszak szlachectwo sztuki, jaką jest fotografia - zobowiązuje!
POLSKA - DZIENNIK ŁÓDZKI Marek Niedźwiecki, 16/02/2009

Książka o fotografowaniu. Wydanie III rozszerzone

Jest to już trzecie wydanie tej książki (a właściwie czwarte, jeśli doliczyć pozycję wydaną w 1988 roku pod tytułem „O fotografowaniu”), znacznie rozszerzone i gruntownie przepracowane.

Książka napisana jest doskonałą polszczyzną, językiem barwnym i potoczystym. Autor, aby była jeszcze atrakcyjniejsza, nie stroni od anegdot, przytacza wiele (bardzo pouczających) przypadków z własnych doświadczeń zawodowych. Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że jest to jedynie zbiór lekko napisanych gawęd - książka ta bowiem zawiera rozrzucony w tekście zasób praktycznie wszystkich informacji na temat fotografowania, jakie mogą być potrzebne zaawansowanemu amatorowi, a nawet doświadczonemu fotografowi-zawodowcowi. Napisana jest w istocie wielowarstwowo i dzięki temu może być pożyteczna zarówno dla początkującego fotografa, jak i dla kogoś o wieloletnim doświadczeniu. Informacje podane są w sposób jasny i poglądowy, choć zdarzają się fragmenty trudne, które aby zrozumieć i zawartą wiedzę opanować, sporo trzeba włożyć wysiłku. W paru miejscach z poglądami autora mógłbym polemizować, ale w całej książce nie udało mi się, mimo starań, znaleźć ani jednego błędu merytorycznego! Uważam, że to fenomenalne, a w ogóle jestem pod wrażeniem kompetencji autora tak głębokiej i w tak szerokim zakresie. Po prostu znakomity fachura!



Nie jest to podręcznik kompletny, ponieważ autor nie wgłębia się w zagadnienia związane z obróbką zdjęć, zarówno tradycyjną, opto-chemiczną, jak i cyfrową, napomykając o tych sprawach jedynie mimochodem, gdy trzeba - ale przecież jest to książka „o fotografowaniu” jedynie, nie pretendująca do miana kompletnego podręcznika fotografii. Jednakże jest to podręcznik prawie kompletny - wprawdzie autor zaraz na wstępie (str.28) stwierdza, że fotograf może odnieść sukces tylko wtedy, gdy się wyspecjalizuje, ale zaraz potem jakby sam sobie przeczy, ponieważ książka obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny fotografii, jakimi może się zajmować fotoamator (z wyłączeniem może tak specjalistycznych jak np. fotografia podwodna czy akt) i w każdej z nich autor wykazuje się wszechstronną kompetencją wynikającą niewątpliwie z długoletniej praktyki, co zresztą potwierdzają jego zdjęcia ilustrujące każde omawiane zagadnienie. Często są to fotografie bardzo piękne, a zawsze trafnie dobrane, opatrzone obszernymi komentarzami na temat okoliczności powstania zdjęcia oraz szczegółowymi danymi technicznymi. Fotografowie rzadko dbają o to, a często i nie mają czasu, by skrzętnie zanotować dane takie jak materiał zdjęciowy lub typ aparatu cyfrowego, wartość przysłony, czas ekspozycji, ogniskowa obiektywu i użyte filtry - imponujące pod tym względem są zasoby archiwum autora świadczące o tym, że decyzja fotografa nie była przypadkowa i że naciśnięcie spustu migawki poprzedzone było zawsze starannym przemyśleniem. Zagonionym dzisiejszym pstrykaczom takie podejście do pracy należy jak najgoręcej polecić!



W tej beczce miodu nie zabrakło jednak niestety również łyżki (no, łyżeczki!) dziegciu, a stanowi ją nie zawsze staranny druk zdjęć, co tym bardziej dziwi, iż wydawca („Helion”) tradycyjnie przywiązuje do strony edytorskiej swoich publikacji dużą wagę. Na szczęście do książki jest dołączona płyta CD zawierająca prawie wszystkie zamieszczone zdjęcia (plus kilka innych), pozwalająca bez przeszkód ocenić ich urodę. Krytyka należy się także korektorowi - mimo, że nie zwracałem na to specjalnie uwagi wyłapałem jednak całą masę błędów.



Reasumując: znakomita książka, godna polecenia wszystkim fotografującym, bez względu na stopień zaawansowania.



Leszek J. Pękalski artysta fotografik i członek ZPAF.
« < 855 856 857 858 859 ... 871 > »