APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu

(ebook) (audiobook) (audiobook)
Autor:
Magdalena Okraska
Wydawnictwo:
Trzecia Strona
Ocena:
6.0/6  Opinie: 1
Stron:
264
Dostępne formaty:
     ePub
     Mobi

eBook (15,76 zł najniższa cena z 30 dni)

23,90 zł (-35%)
15,54 zł

DODAJ DO lub KUP NA PREZENT KUP 1-KLIKNIĘCIEM

(15,76 zł najniższa cena z 30 dni)

Przenieś na półkę

Do przechowalni

Ci, których kolorowy pociąg z napisem „transformacja” powiózł wesoło daleko w przód, nie są w stanie po prawie trzech dekadach zrozumieć, że ta sama zmiana zostawiła daleko w tyle setki tysięcy czy miliony ludzi, z większych i małych ośrodków. Nikogo z beneficjentów sytuacji nie interesowały losy pana Heńka z prywatyzowanej huty, pani Marioli z niepotrzebnego nagle osiedlowego magla czy pana Zdzisława z zamykanej odlewni. Po co, skoro kolorowy pociąg pędził przed siebie w stronę Europy, a żeby z niego nie wypaść, trzeba było mocno trzymać się na zakrętach? Trudno odwracać się w pędzie.

Plan Balcerowicza był wyrokiem śmierci dla mniejszych ośrodków. Życie, które od przedwojnia toczyło się wokół kopalni, huty, odlewni czy wytwórni, kilka razy zamigotało i przygasło. Z ust do ust powtarzano mantrę – sprzedać, sprzedać, najlepiej z zyskiem. Czyim?
Na pewno nie tych, o których jest ta historia.

Magdalena Okraska opisuje Zagłębie Dąbrowskie – wyludnione po likwidacji fabryk miasta, ruiny zakładów, zdewastowane centra i opuszczonych ludzi. Na ziemi jałowej, niczyjej, gdzieś pomiędzy Śląskiem a Małopolską.

Wybrane bestsellery

Zamknij

Wybierz metodę płatności