Kotlina K³odzka. Miniprzewodnik (ebook)(audiobook)(audiobook)

- Wydawnictwo:
- Bezdro¿a
- Ocena:
- 2w1 w pakiecie:
-
ePubMobi
Opis ksi±¿ki
Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdro¿a opisuj±cy najwa¿niejsze atrakcje turystyczne miasta b±d¼ regionu. Poznasz historiê miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najwa¿niejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyæ, gdzie szukaæ noclegu i jak dojechaæ w miejsce, którego nie mo¿na pomin±æ zwiedzaj±c okolicê. Zapraszamy na wycieczkê!
Ziemia K³odzka
Samo ukszta³towanie terenu na styku Sudetów ¦rodkowych i Wschodnich w sposób naturalny wyodrêbni³o region, który od zarania historii odznacza³ siê odrêbno¶ci± administracyjn± i kulturow±. Wybiegaj±cy od Prze³êczy Miêdzyleskiej (534 m n.p.m.) tektoniczny Rów Górnej Nysy ³±czy siê z obszern± Kotlin± K³odzk±, z której z kolei „wybiega" na pó³nocny zachód Obni¿enie Noworudzkie. Te trzy jednostki tworz± najwiêksze zaklê¶niêcie w obrêbie Sudetów. To dogodne przej¶cie miêdzy pasmami górskimi by³o wykorzystywane od pocz±tku wêdrówek ludzkich z po³udnia na niziny pozasudeckie, a od neolitu teren ten by³ ju¿ trwale zasiedlony.
Najprawdopodobniej omawiany obszar nale¿a³ do Pañstwa Wielkomorawskiego (IX-X w.), w 2. po³. X w. znalaz³ siê we w³adaniu czeskiego rodu S³awnikowiców, a po ich wymordowaniu przez Przemy¶lidów wszed³ w sk³ad pañstwa czeskiego. O tej przynale¿no¶ci po kilkuwiekowych walkach przes±dzi³a w 1137 r. ugoda miêdzy Boles³awem Krzywoustym a ksiêciem Sobies³awem, zgodnie z któr± tereny te sta³y siê czê¶ci± Korony Czeskiej. Kupiwszy starostwo k³odzkie w 1454 r., czeski regent Jerzy z Podiebradów cztery lata pó¼niej uzyska³ godno¶æ hrabstwa dla tego terytorium. Hrabstwem by³o ono a¿ do czasu w³±czenia - w wyniku wojen ¶l±skich (1740-63) - do nowo utworzonej pruskiej prowincji ¦l±ska.
W 1945 r. ustalono nazwê regionu: ziemia k³odzka. Z jej granicami pokrywa siê dok³adnie zasiêg powiatu k³odzkiego, jednego z najciekawszych krajoznawczo i turystycznie obszaru w Polsce. Przebiegaj± têdy trasy tranzytowe na po³udnie Europy: przez Prze³êcz Miêdzylesk± - drogowa i kolejowa, przez Kudowê-S³one - drogowe. Od 1996 r. ziemia k³odzka wchodzi w sk³ad Euroregionu Glacensis, do którego nale¿± te¿ przyleg³e gminy czeskie.
Oceny i opinie klientów: Kotlina K³odzka. Miniprzewodnik Praca zbiorowa (0)