ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Białe Miasto. Czarne Miasto. Architektura in wojna w Tel Awiwie i Jafie

(ebook) (audiobook) (audiobook) Język publikacji: angielski
Autor:
Sharon Rotbard
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
336
Dostępne formaty:
     ePub
     Mobi

eBook (48,76 zł najniższa cena z 30 dni)

59,90 zł (-19%)
48,53 zł

DODAJ DO lub KUP NA PREZENT KUP 1-KLIKNIĘCIEM

(48,76 zł najniższa cena z 30 dni)

Przenieś na półkę

Do przechowalni

Miasta i opowieści powstają w podobny sposób: zawsze tworzą je zwycięzcy, dla zwycięzców i zgodnie ze świadectwami zwycięzców mówi Sharon Rotbard, izraelski architekt, wydawca i pisarz. A potem krok po kroku pokazuje, jak stworzono mit Tel Awiwu, stolicy państwa Izrael, białego, modernistycznego miasta, które powstało na wydmach z piany fali i chmur, a zatem z marzenia.

Owszem, bez marzenia i wizji nie byłoby Tel Awiwu. Ale za ich zasłoną dokonało się coś nader realnego i brutalnego zniszczenie starej Jafy, miasta Arabów, które dziś znamy jako część izraelskiego miasta, w 1949 roku oficjalnie włączoną w obręb metropolii.

Tel Awiw nie tylko wyparł czy wręcz unicestwił arabską Jafę. Konstruując swoją historyczną i architektoniczną tożsamość, także stale się w niej przeglądał. Białość izraelskiego miasta, która w 2004 roku zapewniła jej miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO, ma zatem przynajmniej dwa źródła. Jednym są opiewane w oficjalnych dokumentach tradycje modernistyczne, zwłaszcza ta wywodząca się z Bauhausu, drugim na zasadzie kontrastu i zaprzeczenia przemilczana historia i materialna substancja dawnego, arabskiego miasta na wydmach.

Wybrane bestsellery

Wydawnictwo Filtry - inne książki

Zamknij

Wybierz metodę płatności