CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA

Łamanie praw człowieka w Chinach 2003-11-05 - 2003-11-05

W Chinach często łamane są prawa człowieka. Piętnowaniem takich wypadków zajmuje się organizacja międzynarodowa Amnesty International z siedzibą w Londynie.

Według jej danych 80 procent przeprowadzanych na całym świecie egzekucji dokonuje się w Chinach, najludniejszym kraju świata; kara śmierci jest w tym kraju także często orzekana po nieuczciwych procesach, prowadzonych z pogwałceniem praw oskarżonych, stosuje się tortury, a więźniowie są źle traktowani. Nadal powszechnie obowiązuje system "reedukacji przez pracę", co oznacza faktycznie osadzanie działaczy opozycji w obozach pracy bez wyroku sądu.

Amnesty International podaje m.in., że w ostatnich miesiącach w Chinach zatrzymano z naruszeniem podstawowych praw człowieka kilkaset tysięcy ludzi - w tym użytkowników sieci internetowej, tybetańskich mnichów buddyjskich, wyznających islam Ujgurów w Xinjiangu (Sinkiangu), członków zakazanej sekty Falungong.
W samym 2002 roku w Chinach wykonano co najmniej 1060 wyroków śmierci; faktycznie ich liczba jest jednak zapewne znacznie wyższa.

(PAP)