APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Zaćmienie księżyca

2006-03-14 - 2006-03-14
W nocy z wtorku na środę z terenów Polski będzie można oglądać półcieniowe, częściowe zaćmienie Księżyca. Zaćmienie Księżyca zawdzięczamy temu, że Księżyc świeci światłem odbitym od Słońca. Jeśli coś przysłoni owo światło, to blask Księżyca maleje. Tym czymś w przypadku zaćmień Księżyca jest nasza Ziemia. W trakcie zaćmienia Srebrny Glob chowa się po prostu w cień Ziemi, która blokuje dopływ promieni świetlnych.

Zaćmienia Księżyca mogą być różnego typu. Najciekawsze jest zaćmienie całkowite, gdy nasz naturalny satelita chowa się w cień Ziemi. Gdyby Ziemia nie miała atmosfery, szanse dostrzeżenia Księżyca podczas zaćmienia byłyby zerowe. Tak jednak nie jest, bowiem w trakcie fazy całkowitego zaćmienia do tarczy Księżyca docierają promienie słoneczne ugięte w ziemskiej atmosferze. Dzięki temu Srebrny Glob świeci słabiutkim czerwonym światłem.

Inny typ zaćmienia to zaćmienie częściowe, gdy tylko część tarczy Księżyca chowa się w cień Ziemi.

Jeszcze inny typ, najmniej efektowny, to zaćmienie półcieniowe. Polega ono na tym, że Księżyc chowa się w półcień Ziemi, czyli w obszar, do którego dochodzi tylko część promieni słonecznych. W momencie półcieniowego zaćmienia Księżyca, obserwator znajdujący się na powierzchni Srebrnego Globu odnotowałby częściowe zaćmienie Słońca.

Takie właśnie półcieniowe zaćmienie Księżyca, przejawiające się wyraźnym osłabieniem blasku naszego naturalnego satelity, będzie można obserwować w nocy z 14 na 15 marca.

Rozpocznie się ono o godzinie 22.21. Maksimum zaćmienia wypadnie o 0.47, a jego koniec o 3.13. Warunki do obserwacji w Polsce będą dobre, bowiem wysokość naszego naturalnego satelity nad horyzontem będzie się w jego trakcie zmieniać od 38 do 24 stopni nad horyzontem.

(www.wp.pl)

więcej ciekawostek »