ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

ZBÓJNICKI SZLAK DZIEDZICTWA KULTUROWEGO KARPAT

2011-01-05 - 2011-01-26
Międzynarodowy Szlak Zbójników Karpackich jest nowoczesnym i oryginalnym sieciowym produktem turystycznym. Od samego początku projektowi patronuje renomowane wydawnictwo BEZDROŻA.

Idea przewodnia, która towarzyszyła twórcy szlaku była związana z pokazaniem unikatowego rdzenia kultury i tradycji krajów, które zlokalizowane są na mitycznym łuku Karpat, przez który ZBÓJNICKI SZLAK przebiega. Tymi krajami są: Polska, Czechy, Węgry, Słowacja, Ukraina, Rumunia i Mołdawia. W grudniu br. ZBÓJNICKI SZLAK został powiększony o 2 nowe kraje – Węgry i Mołdawię, dzięki czemu wydłużył się o kolejne 500 km i liczy obecnie 4.500 km.

Szlak Zbójników Karpackich to tematyczny, pieszo - samochodowy szlak turystyczny, na którym zlokalizowanych jest ponad 600 miejsc związanych z tradycją zbójnicką, opryszkowską i hajdamacką siedmiu krajów. Zbójnicki Szlak obejmuje miejsca legendarnego ukrycia zbójnickich skarbów, zbójnickie zamczyska, skanseny architektury ludowej, izby pracy twórczej, muzea, zabytki architektury sakralnej, osobliwości przyrody nieożywionej (m.in. jaskinie, wychodnie skalne związane ze zbójnikami). Miejsca na SZLAKU ZBÓJNIKÓW KARPACKICH stanowią wielkie bogactwo regionów karpackich. Oddają jego specyfikę i określają kulturową tożsamość. Ich unikatowość i autentyczność sprawia, że są integralną częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego. Zbójnicki Szlak posiada bardzo wysoki potencjał turystyczny i docelowo stać się ma jedną z najbardziej interesujących tras turystycznych w Europie.

Firma Zbójnicki Szlak z siedzibą w Żywcu wraz z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK www.cotg.pttk.pl ul. Jagiellońska 6 31 – 010 Kraków od niedawna współdziałają przy budowie i promocji Szlaku Zbójników Karpackich.

Szlak Zbójników Karpackich jest na razie wyznaczony tylko wirtualnie, a z efektami pracy autora projektu można się zapoznać na stronie internetowej www.zbojnickiszlak.org.pl

Prace nad budową i oznakowaniem ZBÓJNICKEIGO SZLAKU zostaną podzielone na kilka etapów. Powstaną sieci szlaków – pieszych, rowerowych, a może nawet i konnych po najbardziej atrakcyjnych terenach związanych z historią zbójnictwa w Karpatach – zapowiada Leszek Młodzianowski pomysłodawca projektu Szlak Zbójników Karpackich.

Ciągle trwa komercjalizacja markowego, sieciowego produktu turystycznego, którym jest SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH. Od niedawna działa ZBÓJNICKI SKLEP INTERNETOWY www.zbojnickiszlak.pl/sklep w którym pasjonaci zbójnictwa karpackiego mogą zakupić ciekawe i oryginalne zbójeckie produkty.

Kilka dni temu Firma Zbójnicki Szlak rozpoczęła współpracę również z Salonem Turystyki Aktywnej Wierchy  www.wierchy.pttk.pl który będzie głównym agentem turystycznym sprzedającym turystyczną ofertę powstającego karpackiego touroperatora ZBÓJNICKI TRAVEL. Już w 2011 roku będzie można zakupić całą gamę produktów turystycznych, wycieczek, trekkingów, kolonii o tematyce zbójnickiej, hajdamackiej czy opryszkowskiej.
Patronat nad SZLAKIEM ZBÓJNIKÓW KARPACKICH objęła również ostatnio Gazeta Górska www.gazetagorska.pttk.pl która będzie publikować ciekawe artykuły związane z rozwojem ZBÓJNCIKEIGO SZLAKU.
Bardzo ciekawą inicjatywą zdają się być tzw. funty zbójnickie, które produkowane są przez Mennicę Łebską a dystrybuowane przez Firmę Zbójnicki Szlak, która objęła patronatem akcję funtów zbójnickich na terenie Beskidzkiej Piątki w Beskidzie Śląskim oraz w Beskidzie Sądeckim w Krynicy, Muszynie i Piwnicznej. W każdej z tych miejscowości wprowadzono do obiegu odrębny pieniądz lokalny, który będzie można otrzymać w formie reszty lub też zapłacić nim w kilkunastu punktach honorujących. Funty Zbójnickie nie są prawnym środkiem płatniczym, są natomiast bonem towarowym w formie żetonu akceptowanym w wybranych obiektach handlowo-usługowych, które zgodziły się na udział w akcji. Kurs ustalono na stałym poziomie, a więc 1 Funt Zbójnicki to równowartość 10 zł. Można również zapłacić tymi okazjonalnymi „pieniążkami” w wymienionych firmach, ale chętniej jednak zabierane są jako limitowane pamiątki z Beskidów, czy okazy kolekcjonerskie. Motywami łączącymi kolekcję są wizerunki słynnych karpackich zbójników oraz charakterystycznych dla każdej gminy obiektów atrakcyjnych turystycznie. Planowane jest również stworzenie serii funtów zbójnickich z logotypem ZBÓJNICKIEGO SZLAKU.
W styczniu 2011 roku Firma Zbójnicki Szlak zamierza podpisać wiążącą umowę z jedną z renomowanych Agencji, z którą wspólnymi siłami pozyskają środki finansowe na stworzenie zbójnickiej infrastruktury turystycznej dopełniającej projekt „Szlak Zbójników Karpackich”.
W najbliższych planach jest stworzenie hotelu i karczmy JANOSIKOWY DWÓR, parku rozrywkowo -  tematycznego ZBÓJNIKOLANDIA oraz MUZEUM ZBÓJNICTWA KARPACKIEGO. Obiekty mają powstać na Żywiecczyźnie, na Podhalu i na Spiszu.
Projekt uwzględnia również stworzenie agencji artystycznej KARPACKIE ZBÓJE, stowarzyszenia KARPACKI GAZDA, zbójnickiej drużyny rekonstrukcyjnej JANOSIKOWA DRUŻYNA, KLUBÓW SYMPATYKÓW ZBÓJNICTWA KARPACKIEGO, ZBÓJNICKIEGO TOWARZYSTWA NAUKOWEGO oraz czasopisma promującego całą inicjatywę „NA ZBÓJNICKIM SZLAKU”. W kilkunastu miejscach mają powstać również wielkie pomniki KARPACKICH HARNASI, które będą podświetlone niczym pomnik Janosika w Terchowej na Słowacji. Stworzone zostały również podwaliny do nowopowstającego festiwalu promującego spuściznę kulturową 7 krajów przez które ZBÓJNICKI SZLAK  przebiega. Festiwal będzie nosił nazwę „ZBÓJNICKIE IGRCE”.
W 2011 roku powstanie również kolejny – bardziej nowoczesny portal o zbójnictwie z systemem rezerwacji zbójnickich imprez turystycznych oraz rezerwacją miejsc noclegowych na ZBÓJNICKIM SZLAKU.
Cały projekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” jest prawnie chroniony przez Urząd Patentowy RP z siedzibą w Warszawie i wyceniony został na 100 mln. PLN.
Tekst opracował: Leszek Młodzianowski
więcej ciekawostek »