APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Wymiana zabytków archeologicznych pomiędzy Polską a Niemcami

2009-10-28 - 2009-10-28
W wyniku zakończonej właśnie wymiany zabytków archeologicznych w znaczący sposób wzbogaciła się kolekcja Muzeum Narodowego w Szczecinie. Muzeum otrzymało zbiór kilkuset niezwykle cennych obiektów zabytkowych, wśród których znajdują się monety, ozdoby, broń, naczynia, urny, narzędzia, a także obiekty ze złota. Szczecińskie muzeum przekazało stronie niemieckiej w zamian obiekty, które pochodzą z wykopalisk na terenie tego kraju m.in.: siekierki krzemienne oraz fragmenty naczyń z dawną dokumentacją.

Dokonana wymiana została ostatecznie wynegocjowana i formalnie potwierdzona przez MSZ notą dyplomatyczną z dnia 12 sierpnia 2004 roku, na podstawie której Muzeum Narodowe w Szczecinie uzyskało zezwolenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wywóz stosownych obiektów do Niemiec. W sferze praktycznej wymiana zakończona została w marcu 2009 roku, a następnie uregulowano formalnie status pozostałych jeszcze w Muzeum w Greifswaldzie sześciu pozycji inwentarzowych objętych wymianą, które stanowią obecnie depozyt Muzeum Narodowego w Szczecinie i powrócą do Polski w 2014 roku.

Rozpoczęcie wymiany zabytków archeologicznych było dawnym postulatem Polski jeszcze wobec NRD, a po zmianach przełomu 1989/1990 jednym ze stałych punktów negocjacji polsko-niemieckich w sprawie dóbr kultury, prowadzonych od 1992 roku na podstawie art. 28 ust. 3 traktatu polsko-niemieckiego z 1991 roku. Negocjacje dotyczyły zwrotu Polsce obiektów wywiezionych do Niemiec pod koniec wojny ze Szczecina, które pochodziły z dawnych wykopalisk na Pomorzu. Strona polska gotowa była przekazać obiekty ze szczecińskich zbiorów poniemieckich, należące terytorialnie do obszaru Mecklemburg-Vorpommern.

Wymiana zabytków archeologicznych pomiędzy Polską a Niemcami stanowi kolejny krok na drodze rozwiązywania trudnych problemów związanych ze skutkami II wojny światowej w dziedzinie dóbr kultury.

(msz.gov.pl)
więcej ciekawostek »