APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Wyjechał ponad milion Polaków

2006-09-06 - 2006-09-13
Aż 3 procent Polaków wyjechało w ciągu ostatnich dwóch lat do pracy w innych krajach Unii Europejskiej

Ponad miliona 120 tysięcy polskich emigrantów doliczyła się organizacja European Citizen Action Service (ECAS). W raporcie opublikowanym wczoraj zauważa, że stanowi to aż 3 procent wszystkich Polaków i prawie 5 procent tych w wieku produkcyjnym. Poza Polakami tylko Włosi tak chętnie pracują w innych krajach europejskich.

Jak wynika z ustaleń specjalistów ECAS, to nie Wielka Brytania, ale Niemcy są głównym celem zarobkowej migracji Polaków. W kraju naszego zachodniego sąsiada pracę znalazło ponad pół miliona wyjeżdżających, podczas gdy na Wyspach tylko ćwierć miliona. Szacunki ECAS obejmują zarówno osoby stale zatrudnione, jak i pracowników sezonowych.

Polacy wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy, bo robili tak od wieków. Według ekspertów chętnych - głównie między 25. a 34. rokiem życia - przyciągają wyższe zarobki. Często decydują się oni na pracę znacznie poniżej kwalifikacji. Ta różnica w wynagrodzeniach między Polską a np. Wielką Brytanią powoduje, że nasi rodacy stają się łatwym łupem nieuczciwych pracodawców, którzy często odmawiają im podstawowych praw czy drastycznie zaniżają płace.

Polacy i obywatele nowych państw UE mogą bez przeszkód pracować tylko w ośmiu państwach starej "15": Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji (od maja 2004 roku), Finlandii, Hiszpanii, Portugalii i Grecji (od maja 2006 roku) oraz we Włoszech (od sierpnia 2006 roku). Pozostałe mogą utrzymywać restrykcje w przepływie siły roboczej maksymalnie do 1 maja 2011 roku. Niemcy i Austria już zapowiedziały, że zniosą ograniczenia po 1 maja 2011 roku. Holandia obiecała, że rozważy otwarcie rynku pracy jesienią tego roku, pozostałe prawdopodobnie zdecydują się na to w 2009 roku. Raport podkreśla, że zatrudniający Polaków uznają ich za ciężko pracujących, zmotywowanych i gotowych zaakceptować zajęcia, na które nie ma chętnych w goszczącym ich kraju. Autorzy opracowania żałują, że nie zauważa tego opinia publiczna na Zachodzie, która ekscytuje się głównie wysoką liczbą polskich emigrantów. Jak podkreśla się w raporcie liczby te są zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że 38 milionów Polaków to ponad połowa obywateli nowych krajów Unii Europejskiej.

Jednak te pozytywne opinie nie są przez wszystkich podzielane. Skala migracji Polaków powoduje, że Londyn zastanawia się nad postawieniem tamy dla Bułgarów i Rumunów, którzy staną się obywatelami UE już 1 stycznia 2007 roku.

(www.rzeczpospolita.pl)

więcej ciekawostek »