APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Ulice świata – Bułgaria, Węgry, Anglia

2007-02-16 - 2007-02-16
Setki ulic w Sofii mają jednakowe nazwy

Aż 558 ulic w Sofii ma jednakowe nazwy. Nierzadko ulice o jednakowych nazwach znajdują się w tych samych dzielnicach, co poważnie komplikuje życie mieszkającym tam ludziom.

W sofijskiej dzielnicy Witosza jest aż osiem ulic o nazwie 'Ulica nr 8', pięć z numerem 1, 10, 11 i 13. Są także trzy ulice Sprawiedliwości i trzy Szarotki. Dwa razy radni nadawali nazwy Nowe Życie i 3 Marca, gdy Bułgaria obchodzi święto narodowe.

W ostatnich 17 latach z Sofii znikły charakterystyczne dla okresu komunistycznego Leniny - kiedyś tak nazywano główną arterię miasta i oddalony o dwa kilometry centralny plac w pobliżu siedziby partii komunistycznej i rządu. Nie ma już ulic 1 Maja, Armii Czerwonej, Czapajewa, generała Tołbuchina, Georgi Dymitrowa i Karola Marksa. Na ich miejsce wrócili carowie i bohaterowie walk narodowo-wyzwoleńczych.

Nikt nie myśli jednak o zmianie nazwy ulicy, noszącej imię rosyjskiego feldmarszałka Josifa Hurki, wyzwoliciela Sofii z niewoli tureckiej w 1878 roku, a w latach 1883-1894 generał- gubernatora warszawskiego.

Problemem dla radnych jest natomiast ulica Zdrowia, gdzie pod numerem dwa mieści się... miejska kostnica.



Nazwij ulicę swoim imieniem

Chcąc podreperować swój budżet wieś Ivad na Węgrzech postanowiła sprzedawać prawa do nazw swoich ośmiu ulic. W ten sposób mogą się uwiecznić wszyscy chętni - wystarczy tylko, że zapłacą 100 tys. forintów (511 dolarów) za każdy metr 'swojej' ulicy.

Mieszkańcy położonego w północno-wschodniej części kraju Ivad mają nadzieję, że z oferty skorzystają także światowe znakomitości. Jeśli na przykład Barbra Streisand, którą bardzo lubię, jeszcze nie ma ulicy nazwanej swoim imieniem, może się na nią zdecydować w naszej miejscowości - wyjaśnił Gabor Ivady z władz Ivad, gdzie wszystkich 400 mieszkańców jest ze sobą spokrewnionych.

Każdy, kto będzie chciał zostać patronem ulicy, otrzyma gwarancję, że jej nazwa nie zmieni się przez 300 lat. Przespacerowanie się po swojej ulicy będzie jednak niemożliwe, ponieważ węgierskie prawo nie zezwala na nazywanie ulic od osób żyjących.



Polskojęzyczne napisy na brytyjskich drogach

Na brytyjskich drogach pojawiają się polskojęzyczne napisy. W trosce o imigrantów z Polski Brytyjczycy zaczęli umieszczać informacje o objazdach w języku polskim.

Pierwsze tablice z polskojęzycznymi informacjami o objeździe pojawiły się na ruchliwej szosie A49 w hrabstwie Cheshire w środkowej Anglii. Tamtejsze władze lokalne podkreślają, że zdecydowały się na to, ponieważ w minionych miesiącach zaobserwowano, iż Polacy zmuszeni do korzystania z objazdów często błądzili.

(wp.pl)

więcej ciekawostek »