ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

UNESCO wybrało 12 najpiękniejszych miejsc na Ziemi

2011-06-27 - 2011-06-27
UNESCO wybrało 12 nowych miejsc, którym przyznało status światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego ludzkości. Te widoki zapierają dech w piersiach i dla milionów miłośników podróży staną się teraz jeszcze silniejszym magnesem.

Afryka
 
W Afryce doceniono m.in. deltę rzeki Saloum w Senegalu. Znajduje się tam przeszło dwieście wysp i las namorzynowy. Delta zajmuje obszar o powierzchni ponad 5 tys. kilometrów kwadratowych.
 
Wśród wyróżnionych miejsc znalazła się też sudańska wyspa Meroe, znajdująca się pomiędzy rzekami Nil i Atbara. Była ona częścią starożytnego królestwa Kuszytów.
 
Z kolei kenijski system jezior w regionie Wielkich Rowów Afrykańskich doceniono tak za jego piękno, jak i za to, że jest miejscem, gdzie występuje jedno z największych zróżnicowań ptaków na świecie. Wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem.
 
Ameryka
 
Jedynym miejscem w kontynentalnej Ameryce Południowej wpisanym teraz na listę światowego dziedzictwa kultury jest kolumbijski, pięknie pofałdowany region Cordillera de los Andes, gdzie od wieków uprawia się kawę.
 
Z kolei brytyjska architektura zachwyciła UNESCO na... Barbados. Chodzi o Bridgetown, gdzie mieszczą się słynne koszary i gdzie znajdują się perełki budownictwa kolonialnego z XVII, XVIII i XIX wieku.
 
Australia
 
Antypody chwalą się swoim wybrzeżem. Australijskie Wybrzeże Ningaloo też zostało wciągnięte na listę. Rozciąga się ono na długości ponad 200 km i obejmuje najdłuższą, położoną w pobliżu brzegu rafę koralową. Jest ona siedliskiem wielu gatunków zwierząt, takich jak żółwie morskie czy rekiny wielorybie.
 
Azja
 
Z kolei Państwo Środka porywa widokami rzecznymi w pobliżu miasta Hangzhou. Chodzi konkretnie o Jezioro Zachodnie z jego dwiema tamami, nazwanymi na cześć poetów Bai Juyi z dynastii Tang i Su Dongpo z dynastii Song.
 
Japońskie wyspy Ogasawara (jest ich ponad 30) są domem dla 195 gatunków zagrożonych wyginięciem ptaków. Położone są ok. 1000 km na południe od Tokio i zamieszkiwane przez 2440 mieszkańców.
 
To nie jedyne miejsce z Kraju Kwitnącej Wiśni, które dołączono do listy. Taki sam zaszczyt spotkał też składający się z ogrodów, świątyń i miejsc odkryć archeologicznych kompleks Hirazumi. W XI i XII wieku Hirazumi było centrum administracyjnym północnej Japonii.
 
Bliski Wschód
 
Z kolei w Jordanii UNSECO zwróciło uwagę na mające powierzchnię 74 tys. hektarów dolinę Wadi Rum. To tam właśnie przebywał brytyjski podróżnik i agent wywiadu T.H. Lawrence. Można tam znaleźć ciekawe naturalne łuki i klify. Obecnie jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w kraju.
 
Europa
 
Niemcy i Europę reprezentuje 10-piętrowa fabryka obuwia Fagus w Alfeld w Dolnej Saksonii. Wybudowano ją na początku XX wieku i do dziś nie tylko zachwyca swoją architekturą, ale też długowiecznością - wciąż bowiem działa.
 
Na listę UNESCO wciągnięto też pozostałości budowli plemienia Longobardów w Italii, pochodzące z VI-VIII wieku. Chodzi m.in. o kościoły i fortece z wczesnego średniowiecza.


(TVN24.pl)
więcej ciekawostek »