APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Transport w Szwajcarii: najdłuższy tunel świata, bezpłatne przejazdy dla turystów

2007-06-15 - 2007-06-15
Najdłuższy tunel na świecie otwarty!

Najdłuższy lądowy tunel na świecie został otwarty w Szwajcarii. Około 1000 osób - urzędników i mieszkańców - obserwowało przejazd pierwszego pociągu przez 35-kilometrowy tunel biegnący od alpejskiej miejscowości Frutigen w kantonie Berno do Raron w kantonie Valais.




fot. AFP

Tunel, który został wybudowany w ciągu ośmiu lat kosztem około 4,3 mld franków szwajcarskich, skróci czas jazdy pociągów z Włoch do Niemiec z obecnych trzech godzin do niecałych dwóch. Umożliwi też narciarzom szybszy dojazd do szwajcarskich kurortów - zamiast obecnych 110 minut jazda potrwa teraz 55 minut.

Dopuszczalna prędkość jazdy w tunelu wynosi 160 km na godzinę w przypadku pociągów towarowych i - w przypadku pasażerskich.

Nowy tunel pobił dotychczasowy rekord długości - 26,5 km - należący do tunelu Hakkoda w Japonii. Na świecie istnieją teraz tylko dwa dłuższe od niego tunele - są to jednak tunele podmorskie - Seikan w Japonii i tunel pod kanałem La Manche.

Szwajcarscy turyści korzystają z bezpłatnego transportu publicznego

Lozanna, po Genewie i kurorcie Montreux, zamierza pozwolić turystom w czasie pobytu w mieście korzystać ze środków transportu publicznego za darmo.

Przed 2008 r. turyści przebywający w jednym z lozańskich hoteli dostaną kartę wstępu umożliwiającą im podróżowanie po mieście bez potrzeby kupowania biletów autobusowych. 7% wzrost pobytów z noclegiem w okresie 2005-2006 spowodował, że ożywienie turystyki Lozanny osiągnęło najlepsze wyniki w ciągu ostatnich 26 lat.

Lozanna przyciąga więcej turystów niż inne szwajcarskie miasta, lecz jest trochę w tyle za Genewą i Montreux w oferowaniu turystom darmowego dostępu do środków transportu publicznego. Już od początku roku Genewa zapewniła „Genewską Kartę Transportową” do przemieszczania się transportem publicznym. Natomiast turyści przebywający w regionie Montreux- Vevey mogą korzystać z „Karty Riviera”, która prócz darmowego transportu oferuje zniżki do regionalnych muzeów. Obecnie Lozanna próbuje dogonić pomysł turystycznych kart wstępu.

Karty zostaną sfinansowane z podatku turystycznego, który każdy turysta płaci w momencie zameldowania się w hotelu. W zależności od miejsca pobytu podatek wynosi od 80 centymów do 2,8 CHF za dzień.

(ttg.pl, wp.pl)

więcej ciekawostek »