APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Tragiczny wypadek polskiego autokaru we Francji i zaostrzenie przepisów dla kierowców.

2007-07-23 - 2007-07-23
Tragiczny wypadek polskiego autokaru we Francji.

To był najbardziej tragiczny wypadek polskiego autokaru za granicą. Ale nie pierwszy w tym miejscu. Na szosie w okolicach Grenoble zginęło już ponad 200 osób. Nie wiadomo, dlaczego kierowca wybrał tę właśnie drogę.

Autokar w polskimi pielgrzymami wracał z Sanktuarium Maryjnego w La Salette. Gdy dojechał do skrzyżowania w La Mure, kierowca powinien skręcić w lewo, jak nakazywały znaki. A pojechał prosto, drogą RN 85, choć zakaz wjazdu dla autobusów i ciężarówek powyżej ośmiu ton był wyraźny, powtarzany wielokrotnie od La Salette.


fot. AFP

Szosa RN 85 to część 'drogi Napoleona' (cesarz Francji wracał tą drogą w 1815 roku z więzienia na Elbie), łączącej Cannes z Grenoble poprzez Grasse, Digne i Gap. Ma ona 12-14 procent nachylenia, co oznacza, że na każdych 100 metrach opada o 12-14 metrów. Kilkukilometrowy odcinek drogi koło wioski Vizille jest wyjątkowo niebezpieczny. Na końcu drogi jest ostry zakręt, który oddziela od przepaści tylko wąska barierka. Wytrzymuje uderzenie auta, ale nie autokaru. Właśnie w tym miejscu polski autokar wypadł z trasy, stoczył się ze zbocza i spłonął. Zginęło 26 osób. 24 trafiło do szpitali.

W wypadkach zginęło tutaj w sumie już ok. 200 osób.

Prezydent RP Lech Kaczyński ogłosił trzydniową żałobę narodową.


Zaostrzenie przepisów dotyczących szkolenia kierowców.

Zasady szkolenia kierowców w najbliższych miesiącach mają być zaostrzone - poinformował minister transportu Jerzy Polaczek na konferencji zwołanej w związku z tragicznym wypadkiem autokaru we Francji.

Dodał, że prawa jazdy, które pozwolą na prowadzenie TIR-ów i autokarów będą wydawane na 5 lat.

Minister transportu zadeklarował też, że będzie proponował, by od 2008 r. podwoić liczbę funkcjonariuszy transportu drogowego. Obecnie jest ich 320. Minister zapowiedział również, że będzie chciał 'wyposażyć ich w uprawnienia podobne do tych, jakie mają funkcjonariusze policji oraz innych służb mundurowych'.

(ttg.pl, interia.pl)

więcej ciekawostek »