APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Tatrzański Park Narodowy na baterie słoneczne

2009-04-21 - 2009-04-21
Odnawialne źródła energii w parkach narodowych to główny temat trzydniowej konferencji Tatrzańskiego Parku Narodowego, słowackiego TANAP-u i Parku Narodowego Gór Skalistych w USA, rozpoczętej w poniedziałek w Zakopanem.

Współorganizatorem konferencji parków jest Konsulat Generalny USA w Krakowie.

"Chcemy dowiedzieć się od Amerykanów, na ile da się wykorzystać energię odnawialną, w szczególności energię słoneczną, dla funkcjonowania obiektów leżących w na terenie parku narodowego" - powiedział dyrektor TPN, Paweł Skawiński.

"Chcemy czerpać z ponad stuletnich doświadczeń amerykańskich parków narodowych. Chcemy również dzielić się naszymi doświadczeniami" - dodał Skawiński.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego funkcjonują kolektory słoneczne i istnieją elektrownie wodne w Dolinie Chochołowskiej, Dolinie Pięciu Stawów Polskich i na Hali Gąsienicowej, które wspierają energetycznie schroniska. "Warto by się zastanowić czy istniejące źródła energii odnawialnej mogłyby być zmodernizowane i wykorzystane w sposób bardziej efektywny" - konkludował Skawiński.

Obecna na rozpoczęciu konferencji wiceambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Pamela Quanrud powiedziała, że prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wierzy, że odnawialne źródła energii mogą zdecydowanie i pozytywnie wpłynąć na gospodarkę światową, zwłaszcza na gospodarkę amerykańską.

"Znaczna część pieniędzy, które konstytuują i stanowią tak zwany pakiet stymulujący gospodarkę amerykańską, będzie skierowana właśnie na odnawialne źródła energii" - powiedziała Quanrud.

Na trzydniowej konferencji będą poruszane również tematy wolontariatu w parkach narodowych.

"Rzeczą, którą najbardziej się fascynujemy i wszczepiamy na nasz grunt, to wolontariat. Chcemy, aby wolontariat szeroko działał na terenie całych Tatr" - powiedział Skawiński.

Wolontariat jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. W zeszłym roku ponad tysiąc ochotników przepracowało ponad sto tysięcy godzin na rzecz parków narodowych w USA.

"Amerykanie są bardzo aktywni w tym względzie. W Tatrach krajobraz jest bardzo zbliżony do tego, który znam z Parku Narodowego Gór Skalistych. Jestem przekonana, że wolontariusze naprawdę mogą pomóc przyrodzie" - powiedziała wiceambasador Quanrud.

Tatrzański Park Narodowy wspólnie ze Słowackim Tatrzańskim Narodowym Parkiem współpracuje z Amerykańskim Parkiem Narodowym Gór Skalistych na podstawie porozumienia zawartego we wrześniu 2007 r. Współpraca trzech parków polega na wspólnych konferencjach, wizytach, wymianach ekspertów i seminariach.

Organizatorami konferencji są Tatrzański Park Narodowy, Konsulat Generalny USA w Krakowie oraz Park Narodowy Gór Skalistych (Rocky Mountain National Park).

(PAP)
więcej ciekawostek »