APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Tajemnicze posągi z Wyspy Wielkanocnej niszczeją

2003-07-15 - 2003-07-15
Słynne posągi moai z Wyspy Wielkanocnej są w bardzo złym stanie. Jest ich 887, ale wiele z nich nie poznaliby odkrywcy wyspy, którzy przybyli do jej brzegów w wielkanocny poranek. Zanieczyszczenia, a także samo powietrze dokonują nieodwracalnych zmian w rysach ich twarzy, z których żaden nie jest podobny do drugiego.

Archeolodzy odwiedzający wyspę oznajmili, że co najmniej 30 posągów moai lub centrów ceremonialnych trzeba objąć ochroną, inaczej nie przetrwają więcej niż pięć lat. Zagrożone są nie tylko posągi, ale i całe dziedzictwo najstarszych mieszkańców wyspy.

Wyspa Wielkanocna, nazywana także Rapa Nui, Te Pito lub Te Henua (centrum wszechświata), leży na Pacyfiku, 3,5 tys. kilometrów od wybrzeża Chile.

Jej słynne posągi powstały w tzw. okresie średnim prehistorii wyspy (około 1100-1680 r.). Choć nie wiadomo, kto i po co je wykonał, to naukowcy są zgodni, że budowę posągów przerwano nagle w 1680 r. - prawdopodobnie z powodu przeludnienia wyspy, klęski głodu i wybuchu walk międzyplemiennych.

Dziś intrygują turystów przybywających na wyspę. Jak długo jeszcze będą mogli napawać oczy ich widokiem?

(PAP)
więcej ciekawostek »