APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Ruszyły narty na Podhalu

2007-11-19 - 2007-11-19
W sobotę ruszył sezon narciarski na Podhalu. W rejonie Zakopanego leży około pół metra śniegu, a ujemna temperatura umożliwiła dośnieżenie stoków przy użyciu armatek.

Na niektórych trasach pojawili się pierwsi narciarze. Rozpoczął się też zimowy sezon dla ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prócz zapewnienia pomocy w razie wypadku, specjalna komisja musi sprawdzić pod względem bezpieczeństwa stoki narciarskie - powiedział zastępca naczelnika TOPR Adam Marasek.

'Gdy trasa przy wyciągu jest już, zdaniem właściciela, przygotowana, musi on zgłosić się do nas, a my wtedy udajemy się na miejsce i sprawdzamy między innymi, czy stok jest odpowiednio przygotowany i oznakowany. Zwracamy też uwagę na to, czy są regulaminy mówiące o tym jak korzystać z urządzeń i jak zachowywać się na trasie oraz czy miejsca niebezpieczne odgrodzone są tak zwanymi siatkami wyłapującymi. Właściciel wyciągu musi zapewnić narciarzom pierwszą pomoc w razie wypadku, sprawdzamy więc też apteczki' - stwierdził Marasek.

Zanim na stoku pojawią się narciarze, właściciele wyciągów muszą uzyskać od TOPR specjalny certyfikat dopuszczający trasę do użytku. Przepisy w tej sprawie reguluje rozporządzenie Rady Ministrów 'O bezpieczeństwie w górach' z 1997 roku. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ma na terenie swojego działania ponad sto wyciągów do sprawdzenia. Zdaniem Adama Maraska, procedura wydawania certyfikatów zakończy się przez świętami Bożego Narodzenia.

(ttg.pl)



Wszystkim spragnionym zimowych atrakcji polecamy nowy tytułk ': Polska zimą. Przewodnik nie tylko dla narciarzy.

Południowa Polska zamienia się zimą w barwną, gwarną krainę, Nim się to stanie, wraz z pierwszym śniegiem z 'letniego snu' budzą się narciarze. Stopniowo narasta wśród nich ożywienie, podsycane komunikatami o śnieżycach w Szczyrku lub Zakopanem...

Przewodnik Polska zimą zapoznaje z największymi polskimi kurortami zimowymi. Poza opisami wyciągów i tras zjazdowych Czytelnik znajdzie w nim obszerną bazę adresową (m.in. szkółki, wypożyczalnie i serwisy narciarskie, obiekty noclegowe i gastronomiczne) oraz krótkie opisy krajoznawcze najważniejszych górskich miejscowości.


(zobacz przewodnik)


Zobacz również ofertę map i przewodników dla narciarzy(więcej...)

więcej ciekawostek »