APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Przed wyjazdem do RPA, Albanii i na Wschód

2003-07-01 - 2003-07-01
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej informuje:

  • RPA
    Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej informuje, że na podstawie decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Południowej Afryki, z dniem 20 maja 2003 r. zniesiono obowiązek wizowy dla obywateli RP wjeżdżających na terytorium Republiki Południowej Afryki.
    Obywatele RP posiadający paszporty zwykłe mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Republiki Południowej Afryki jednorazowo do 30 dni. Osoby udające się na pobyt dłuższy lub w celu podjęcia pracy są obowiązane posiadać wizę, którą można uzyskać w każdej placówce dyplomatyczno – konsularnej RPA za granicą. Na przejściach granicznych RPA wizy nie są wydawane.

  • Albania
    Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej informuje, że na podstawie uchwały Rady Ministrów Republiki Albanii, nr 330 z dnia 29 maja 2003 r. zniesiono obowiązek wizowy dla obywateli RP wjeżdżających na terytorium Republiki Albanii z dniem 29 maja 2003 r. Obywatele RP posiadający paszporty zwykłe mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Albanii jednorazowo do 30 dni, zachowując prawo przedłużenia pobytu maksymalnie do 90 dni w okresie jednego roku. Przedłużenia pobytu dokonuje się w komisariacie policji właściwym dla miejsca pobytu.

    Od obywateli RP nie pobiera się granicznych opłat wjazdowych. Zasady te dotyczą również kierowców TIR i autobusów. Osoby podejmujące pracę na terenie Albanii na okres dłuższy niż 90 dni muszą uzyskać zezwolenie na pracę i wizę w odpowiednich urzędach albańskich.

    Posiadacze paszportów dyplomatycznych i służbowych RP mogą przebywać na terytorium Albanii bez wiz do 90 dni. Pobyty dłuższe muszą być notyfikowane w tamtejszym MSZ.

  • wschodni sąsiedzi Polski
    W dniu 10 czerwca br. Rada Ministrów dokonała oceny stanu przygotowania Polski i jej wschodnich partnerów do planowanego wprowadzenia obowiązku wizowego wobec Republiki Białorusi, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, stwierdzając, że polskie służby konsularne są gotowe pod względem kadrowym, sprzętowym, finansowym i informatycznym. Biorąc jednak pod uwagę interesy obywateli polskich wyjeżdżających do tych państw w sezonie letnim oraz uwzględniając postulaty wschodnich sąsiadów RP, wnoszących o przełożenie daty wprowadzenia wiz, Rada Ministrów upoważniła Ministra Spraw Zagranicznych do podjęcia działań zmierzających do przesunięcia tego terminu.
    W wyniku tych działań Minister Spraw Zagranicznych określił termin wprowadzenia wiz na dzień 1 października 2003 r. O nowej dacie wprowadzenia obowiązku wizowego wobec obywateli Republiki Białorusi, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy władze polskie poinformowały Komisję Europejską wskazując, iż strona polska, wprowadzając wizy od 1 października, zachowuje zalecany 6 miesięczny okres funkcjonowania reżimu wizowego przed akcesją RP do Unii Europejskiej.

  • więcej ciekawostek »