ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Patronat nad wyprawą Madagaskar Beniowskiego

2016-01-12 - 2016-01-12
O próbie skolonializowania Madagaskaru dla Polski pewnie słyszało wielu – jednak tak naprawdę nigdy nie miało to realnego bytu. Niewielu za to słyszało o Polaku, który naprawdę został królem jednej z największych wysp świata – Madagaskaru.
   Był nim Maurycy August Beniowski konfederat barski, który uciekając z rosyjskiej zsyłki na Kamczatkę, trafił na Madagaskar. Jego sposób podejścia do Malgeszy – mieszkańców Madagaskaru, tak się im spodobał, że w celu ochrony swojego kraju przed francuską kolonizacją wybrali go w 1776 roku na swojego prawowitego króla – Ampansakabe.
   Jako jeden z pierwszych i nielicznych osób, historią madagaskarskiej przygody Beniowskiego zainteresował się sam Arkady Fiedler, który postanowił odwiedzić i opisać w książce „Gorąca Wieś Ambinanitelo” założoną przez Beniowskiego miejscowość.
  
Nasza wyprawa „Madagaskar 2016 – śladami Maurycego Beniowskiego – Króla Madagaskaru” ma na celu odwiedzenie ukrytej w dżungli wsi Ambinanitelo. Poznanie jej mieszkańców, znalezienie, śladów obecności Polaków Beniowskiego i Fiedlera na Madagaskarze oraz powieszenie tabliczki upamiętniającej obecność i rolę Polaków na Madagaskarze. Spróbujemy poznać i nawiązać kontakt z ludźmi żyjącymi w tym odizolowanym miejscu. Niestety po Beniowskim zostało bardzo mało śladów, które chcieli byśmy odnaleźć.

   Drugim etapem naszej wyprawy ma być zdobycie najwyższego szczytu wyspy Reunion – Piton des Neiges (3070 m n.p.m.). Będzie dla nas to o tyle trudne, że oboje jesteśmy osobami niepełnosprawnymi.
 



Maurycy Beniowski – syn Samuela Beniowskiego, pułkownika 9 pułku husarów węgierskich i baronówny Anny Róży Révay. Postać Beniowskiego, tak jak wielu nietuzinkowych ludzi jest kontrowersyjna, nie do końca poznana. Płynie w nim węgierska i słowacka krew, przez większość swojego życia uważał się za Polaka, więcej polskiego patriotę. Mówił po polsku, miał polską żonę, aresztowano go jako Polaka za obronę Rzeczypospolitej.
 

więcej ciekawostek »